Ak sa politické strany nedohodnú na predčasných voľbách, povedzme v máji 2023, budúci rok hrozí, že budeme žiť v neustálej každodennej kríze, či už politickej alebo spoločenskej.
Uviedol to predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba a Umiernení Tomáš Drucker v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.
Odporúča skrátenie volebného obdobia
„Referendum a protiústavnú otázku v ňom považujem za zavádzajúce a nebezpečné ako precedens, pretože je v rozpore so základným princípom Ústavy SR, nie je to pekná vec vo vzťahu k voličom. Aj keby som pripustil, že referendum by bolo úspešné, tak je ilúziou, že budú predčasné voľby, pretože sa predpokladá, že to opäť budú schvaľovať poslanci,“ povedal Drucker.
Kusého obvinenie Druckera zasiahlo, vyjadril sa aj k financovaniu jeho kampane
Dodal, že každú chvíľu od poslancov v Národnej rade SR počúva, ako chcú predčasné voľby. Drucker im odkazuje, aby teda skrátili volebné obdobie.
Slovensko si zaslúži reštart
Predseda Dobrej voľby si myslí, že predčasné voľby by toho vyriešili veľmi veľa a taktiež sú podľa neho dôležité.
„Táto vláda je v menšine, opiera sa o nejaké hlasy, ktoré ad hoc sa pridajú. Znamená to, že sa žiadne zásadné veci neurobia,“ upozornil Drucker. Tvrdí, že zostaviť vyrovnaný štátny rozpočet na budúci rok je ilúziou.
Namiesto sporov by sa mala vláda venovať zdražovaniu energií, rast cien ohrozí chod nemocníc či škôl, vyhlásil Drucker (video)
„Európska komisia našu vládu už upozornila, že budúcoročný rozpočet musí obsahovať výdavkové limity, bez ktorých máme ohrozené čerpanie financií z plánu obnovy,“ dodal.
V závere uviedol, že Slovensko si zaslúži reštart, pretože sa potrebuje opierať o stabilitu a o zhodu v parlamente, aby sa mohli riešiť vážne problémy.
Referendum o predčasných voľbách
Na základe petície občanov, ktorá bola doručená 26. októbra, prezidentka SR Zuzana Čaputová určila sobotu 21. januára 2023 za deň konania referenda. Ako uviedla, vyhlásenie referenda je vyjadrením rešpektovania občanov a zároveň dodala, že nebude vyzývať ľudí k účasti na referende. V ňom budú voliči rozhodovať o otázke, ktorá bola v petičných hárkoch uvedená v poradí ako druhá. Prvá otázka nebude súčasťou referenda, pretože nie je v súlade s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd SR.