Predseda europarlamentu vidí svetlé zajtrajšky, Európa potrebuje rozsiahle portfólio vakcín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
David Sassoli
Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli. Foto: SITA/AP

Napriek bezprecedentnej kríze spôsobenej pandémiou koronavírusu či absencii pobrexitovej obchodnej dohody vidí predseda Európskeho parlamentu David Sassoli svetlé zajtrajšky.

Všetci si bolestne uvedomujeme, že tento rok bude vo všetkých učebniciach dejepisu. Koordinovaným úsilím sa však dokážeme dostať zo súčasnej situácie,“ vyhlásil Sassoli počas štvrtkového prejavu na zasadnutí Európskej rady.

Patrí k zástancom zdravšej Európy

Témou ostatných dní sú predovšetkým správy súvisiace s vakcínami proti ochoreniu COVID-19, ktoré predstavujú nádej na pozitívny zvrat v boji s pandémiou. Sassoli podotkol, že „EÚ potrebuje rozsiahle a rozmanité portfólio potenciálnych vakcín, aby mohla byť zabezpečená spravodlivá a koordinovaná distribúcia v rámci nej„. Zároveň zdôraznil, že musí byť zabezpečená čo najširšia a cenovo dostupná distribúcia vakcín, a to nielen na európskom kontinente.

Viac o téme: Koronavírus

Sassoli priznal, že patrí k zástancom zdravšej Európy a zelená dohoda je „správny spôsob, ako zabezpečiť udržateľnú budúcnosť„. Globálne spojenectvo s medzinárodnými partnermi je podľa neho absolútna nevyhnutnosť. „Tlieskam novozvolenému prezidentovi USA Joeovi Bidenovi za sľub opätovne pristúpiť k parížskej klimatickej dohode. Aj na základe tohto záväzku budeme schopní obnoviť naše partnerstvo so Spojenými štátmi,“ skonštatoval.

Podpora územnej celistvosti Cypru

Počas vystúpenia sa Sassoli pristavil aj pri možných sankciách proti Turecku, ktoré v ostatných mesiacoch stupňovalo napätie vo východnej časti Stredozemného mora nárokovaním si námorných oblastí Grécka a Cypru a nerastného bohatstva nachádzajúceho sa v týchto vodách. Turecko, ktoré neuznáva Cyprus ako štát, tvrdí, že má všetky práva využívať ropu a plyn z tohto regiónu. „Považujem za nevyhnutné, aby sme zvážili všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii, vrátane ekonomických sankcií, aby sme vyslali dôveryhodný signál o našej podpore územnej celistvosti Cypru,“ doplnil.

V otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky tiež uviedol, že „oblasť voľného pohybu osôb musí byť najpružnejšou oblasťou spolupráce policajných a súdnych orgánov“ a pozícia Schengenu by mala byť posilnená.

Pobrexitové rokovania sa zintenzívnili

Počas následnej tlačovej konferencie sa Sassoli dotkol aj otázky pobrexitovej obchodnej dohody. Obe strany, EÚ aj Spojené kráľovstvo, v týchto dňoch zintenzívnili rokovania, aby stihli uzavrieť tento dokument do konca prechodného obdobia po odchode Britov z eurobloku, ktoré sa skončí posledným dňom tohto roka.

Prípadnú dohodu pritom musí ešte ratifikovať Európsky parlament aj poslanci vo Westminsteri. Sassoli v tom však nevidí žiadnu prekážku. „Deadline je 31. decembra, čiže ak nájdeme spoločnú reč, nemyslím si, že by to mal byť pre Európsky parlament problém.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David SassoliJoe Biden