Británia hovorí o agresívnom konaní Ruska voči Ukrajine, európske veľmoci odsúdili útok na lode

Donald Tusk o situácii hovoril aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.
Donald Tusk, Európska únia, Rusko
Predseda Európskej rady Donald Tusk.

MOSKVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval Rusko, aby prestalo provokovať Ukrajinu a apeloval na tamojšie úrady, aby prepustili lode a námorníkov, ktorých zadržiavajú pre konflikt v Kerčskom prielive.

Odsudzujem použitie sily zo strany Ruska v Azovskom mori,“ napísal v pondelok na Twitteri. Dodal tiež, že „ruské úrady musia prepustiť ukrajinských námorníkov, plavidlá a zdržať sa ďalších provokácií„. Podľa vlastných slov o situácii hovoril aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a neskôr počas dňa sa stretol s jeho zástupcami. Tusk zdôraznil, že „Európa ostane v podpore Ukrajiny jednotná„.

Narúšanie územnej celistvosti Ukrajiny

Poradca poľského prezidenta Andrzeja Dudu v tejto súvislosti vyhlásil, že Európska únia by mala vystupňovať sankcie proti Rusku. Krzysztof Szczerski v pondelok povedal, že kroky Ruska proti ukrajinským plavidlám sú „jasným porušením“ medzinárodného práva a „ďalším pokusom o destabilizáciu regiónu„. Podľa Poľska je preto potrebné zvážiť a prediskutovať so spojencami „sprísnenie sankcií proti Rusku„.

Británia obvinila Rusko z „agresívneho konania“ v súvislosti s útokom na ukrajinské lode pri okupovanom Kryme.

Hovorca premiérky Theresy Mayovej James Slack uviedol, že ide o „ďalší dôkaz destabilizačného správania sa Ruska v regióne a pokračujúceho narúšania územnej celistvosti Ukrajiny„. Dodal, že „Rusku nesmie byť dovolené používať silu s cieľom vyvíjať ešte väčší tlak na Ukrajinu„.

Francúzsko je extrémne znepokojené

Španielsko a Nemecko sa rovnako pridali k výzvam krajín únie na prepustenie ukrajinských námorníkov a lodí zadržiavaných Ruskom. Španielsky minister zahraničia Josep Borrell povedal, že jeho krajina podporuje oficiálny postoj EÚ a obe zúčastnené strany by mali pracovať na zmiernení napätia. Jeho nemecký rezortný kolega Heiko Maas, s ktorým sa v pondelok stretol v Madride, označil udalosti v Azovskom mori za „znepokojujúce„. „Musíme zastaviť túto vojnu, ktorá sa odohráva v našom susedstve,“ povedal Maas novinárom.

Francúzska vláda tiež označila ruské konanie za neoprávnené a vyzvala na okamžité prepustenie ukrajinských lodí a námorníkov. Francúzske ministerstvo zahraničia v stanovisku uviedlo, že je situáciou pri Kryme „extrémne znepokojené“.

K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more. V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo. Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dve ukrajinské plavidlá Rusi strieľali a všetky tri ukrajinské lode nakoniec zadržali.

Viac k osobe: Donald TuskHeiko MaasJosep Borrell

Ďalšie k téme

Odporúčané