Predseda ústavného súdu Fiačan sa vyjadril k novele Trestného zákona a nevidí dôvod na svoje odstúpenie (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ÚS SR: Uznesenie k novele Trestného zákona
Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan počas tlačovej besedy na Ústavnom súde Slovenskej republiky v Košiciach k uzneseniu pléna ústavného súdu, ktoré sa týka novely Trestného zákona (PL. ÚS 3/2024). Košice, 6. marec 2024. Foto: SITA/Viktor Zamborský.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. marca 14:41

Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan nepovažuje únik informácií v súvislosti s pozastavením účinnosti niektorých častí novely Trestného zákona za dôvod na svoje odstúpenie.

Na tlačovej besede tak reagoval na vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý ho vyzval na odstúpenie. Za únik sa ospravedlnil.

Zdôraznil, že nedošlo k úniku samotného rozhodnutia, unikla len čiastková informácia. Fiačan dodal, že ani on, ani jeho kolegovia neposkytli informácie žiadnemu zástupcovi médií.

Prekvapení z úniku

Ústavný súd podľa neho transparente komunikuje svoje rozhodnutia, a to aj prostredníctvom médií. Uviedol tiež, že bol zriadený interný vyšetrovací tím, ktorý bude skúmať, ako sa predmetná informácia dostala von. O výsledku šetrenia budú informovať.

Predseda ÚS SR poznamenal, že sami boli z úniku prekvapení. Dodal, že ide o konanie, kde sú účastníkmi ústavné orgány, nejde o privátne záujmy a osoby, teda rozhodnutie odzrkadľuje verejný záujem.

Video: Vyjadrenie Ivana Fiačana

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Preto ústavný súd má plné právo v takýchto veciach informovať verejnosť hneď po svojom rozhodnutí a nie je povinný čakať na doručenie účastníkom konania,“ vysvetľuje Fiačan.

Spochybňovanie odvádza pozornosť

Považuje tiež za nenáležité cez takého „podružné aspekty týkajúce sa komunikácie ústavného súdu“ spochybňovať integritu ÚS SR a odvádzať pozornosť od samotného rozhodnutia. „Ja aj moji kolegovia konáme úplne autonómne, nestranne, pod žiadnym tlakom,“ vyhlásil.

ÚS SR: Uznesenie k novele Trestného zákona
Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan počas tlačovej besedy na Ústavnom súde Slovenskej republiky v Košiciach k uzneseniu pléna ústavného súdu, ktoré sa týka novely Trestného zákona (PL. ÚS 3/2024). Košice, 6. marec 2024. Foto: SITA/Viktor Zamborský.

Zároveň zdôraznil, že žiadnym svojím konaním nedali príčinu k tomu, aby o nich mohol niekto tvrdiť, že nie sú nezávislí alebo nestranní. Dodal, že v rámci predmetného konania ÚS SR nekomunikuje s nikým, okrem účastníkov konania.

Museli konať rýchlo

Na margo kritizovanej rýchlosti rozhodnutia ÚS SR Fiačan uviedol, že súd musel konať rýchlo vzhľadom na to, že v prípade návrhu na pozastavenie účinnosti legislatívy mu zákon prikazuje bezodkladne koná.

Je tiež potrebné, aby dokázal efektívne a reálne pozastaviť účinky napadnutých právnych predpisov. Podotkol tiež, že pozastaviť účinnosť by ÚS SR mohol aj bez toho, aby mu to niekto navrhol, no v tomto prípade mal návrhy troch subjektov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej i dvoch skupín poslancov.

Fiačan rovnako zdôraznil, že ústavný súd nijakým spôsobom neprelomil ani neprekonal svoju doterajšiu ustálenú judikatúru. ÚS SR sa podľa neho musel „posunúť vo svojich doterajších doktrinálnych záveroch v situácii, ktorá doteraz nebola pokrytá jeho rozhodovacou činnosťou“.

Zákon je spôsobilým predmetom

Vysvetlil, že súd rozhodol, že i nepublikovaný zákon, ktorého obsah už nemožno zmeniť vzhľadom na to, že ho autorizovali traja najvyšší ústavní činitelia, je „spôsobilým predmetom rozhodovania súdu o prijatí na ďalšie konanie a o rozhodovaní o návrhu na pozastavenie účinnosti“.

Zdôraznil, že ide len o tieto účely, na to, aby bol preskúmaný súlad zákona s ústavou, bude potrebné jeho publikovanie v zbierke zákonov. „Tieto závery ÚS SR majú plnú oporu v ústave a v zákone o ústavnom súde,“ dodal.

Fiačan nevie, z čoho pramenia výroky politických predstaviteľov na adresu ÚS SR. Je toho názoru, že ani on, ani jeho kolegovia k tomu príčinu nezadali. Poznamenal, že si nepamätá, že by sa takýmto spôsobom na adresu ústavného súdu vyjadroval jeden z najvyšších ústavných činiteľov. „Považujem to za nenáležité, nebezpečné pre právny štát, pre deľbu moci. Dúfam, že sa to nebude opakovať,“ vyjadril sa a odporučil, aby sa pozornosť sústreďovala na podstatu veci.

K Ficovmu výroku, že budúci prezident by ho (Fiačana) mal odvolať z funkcie, sa predseda ÚS SR vyjadril, že predseda vlády ako právnik vie, kto, za akých podmienok a v akých prípadoch môže predsedu ústavného súdu odvolať. „Ani predseda vlády ani prezident takýmito subjektmi nie sú,“ uviedol.

Premiér Robert Fico na utorňajšej tlačovej besede uviedol, že predseda ÚS SR Ivan Fiačan by mal odstúpiť z funkcie. Dôvodom je podľa neho skutočnosť, že médiá, ktoré sú podľa neho nepriateľské voči vláde, mali rozhodnutie súdu o novele Trestného zákona k dispozícii skôr ako strany v konaní.

Podľa Fica by mal Fiačan v tejto súvislosti vyvodiť zodpovednosť. „Keby som mal tú právomoc, odvolám ho,“ povedal Fico s tým, že ako sudca ÚS SR by Fiačan mohol zostať, nie však na jeho čele, keďže si nevie ustrážiť, čo sa deje na jeho pracovisku.  Ako doplnil, touto vecou by sa mal zaoberať aj novozvolený prezident SR, keďže Zuzana Čaputová neodvolá Fiačana .

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Fiačan
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR