Predsedníctvo v EÚ je obrovská výzva a príležitosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lajcak
inister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas 14. ročníka Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2012. Bratislava, 25. marec 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

O čom ste hovorili s predsedami parlamentných strán?

Absolvovali sme užitočné stretnutie, ktorým začal proces prípravy predsedníctva SR v Rade EÚ. Tento proces bude spoločným vlastníctvom všetkých parlamentných strán. Máme na to dva dôvody. Prvý je ten, že predsedníctvo nie je záležitosť jednej vlády, alebo jednej politickej strany. Je to reprezentácia celého Slovenska a všetkých našich občanov. Po druhé, výkon predsedníctva pripadá na obdobie po parlamentných voľbách, skoro po sformovaní ďalšej vlády a preto je nevyhnutné, aby všetci boli pripravení na výkon predsedníctva, aby vedeli, čo je treba urobiť, aby noví ministri boli pripravení viesť príslušné rady. Preto je dôležité, aby sme mali veľmi dobrú komunikáciu so všetkými parlamentnými stranami. Ministerstvo zahraničných vecí má na starosť koordináciu celej prípravy predsedníctva. Predložili sme do vlády šesť materiálov, ktoré boli schválené. Boli to materiálny, ktoré vytvárali inštitucionálny, personálny a finančný rámec. Chystáme sa do konca mája predložiť aj prvý materiál, ktorý už má konkrétne finančné implikácie. To znamená riešenie našich priestorov v Bruseli. Toto je moment, keď sme došli k presvedčeniu, že už o tomto by sme mali s politickými stranami hovoriť, aby nebola neskôr diskusia, prečo sme zvolili také, alebo iné riešenie. Všetkým stranám záleží, aby slovenské predsedníctvo bolo úspešné. Formálne to vyjadíme v najbližších dňoch tým, že všetci lídri parlamentných strán podpíšu politickú deklaráciu, ktorou sa prihlásia k spoločnej zodpovednosti.

Aké by mali byť slovenské priestory v Bruseli počas nášho predsedníctva?

Dávame viacero návrhov. Musíme vyriešiť dilemu, či mať viac efektu za viac peňazí, alebo, či ušetriť peniaze a tým byť menej ambiciózny. Teší ma, že aj partneti potvrdili, že sa treba sústrediť na funkčnosť a aby sme boli úspešní.

Čo dá predsedníctvo občanom SR?

Predsedníctvo je unikátnou príležitosťou pre krajiny ako je Slovensko. Budeme hlasom a tvárou EÚ. Budeme organizovať približne 1500 rokovaní na území SR. Členovia slovenskej vlády budú predsedať deviatim z desiatich z ministerských rád. Budú tu stovky sprievodných podujatí a konferencií. Budú tu tisícky kultúrnych podujatí. Prídu na Slovensko desiatky tisíc ľudí. Počas predsedníctva Cypru krajinu pracovne navštívilo 20 000 ľudí. Teda Slovensko sa pre množstvo ľudí zjaví na mape, alebo potvrdí svoje postavenie. Slovensko tiež bude spoluformovať témy, ktorými sa EÚ bude zaoberať v tomto období. Môžeme navrhnúť témy, ktoré sú pre nás dôležité. Predsedníctvo je pre nás aj výzva, že krajina ako Slovensko vie efektívne manažovať EÚ a že vieme prispieť k nastoleniu tém. Je to obrovská výzva a príležitosť. Môžeme uspieť, ale aj zlyhať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie EU Európska únia