- aktualizované 13. októbra, 16:12
KOŠICE 13. októbra (WebNoviny.sk) – Dialóg je základným predpokladom pri hľadaní riešení akýchkoľvek problémov v rámci Európskej únie. Predseda NR SR Andrej Danko na úvod rokovania zhrnul plánované aktivity NR SR v priebehu nášho vyšehradského predsedníctva.
Účastníci sa zhodli v nutnosti stretávať sa aj v rámci platformy V4 plus, kde budú prizývané ďalšie krajiny EÚ, ktorá má slúžiť na vzájomné spoznávanie sa a dialóg. Prvé takéto stretnutie za účasti predstaviteľov nemeckého a francúzskeho parlamentu sa uskutoční v polovici novembra v Bratislave.
Ochrana schengenského priestoru
Ako uviedol Danko, Slovenská republika si uvedomuje potrebu reformy mechanizmu zodpovednosti členských štátov za spracovávanie žiadostí o azyl.
„Relevantné fórum pre jej ´posvätenie´ je pre nás Európska rada. Len jednomyseľné schválenie tejto citlivej otázky prinesie výsledky,“ povedal predseda parlamentu Danko.
Informoval, že sa budú venovať otázkam migrácie a Schengenu na rokovaní predsedov parlamentov V 4, ktoré bude rozšírené o zástupcov zákonodarcov z krajín Beneluxu.
„Chceli by sme sa v diskusii zamerať na otázky migrácie a ochrany schengenského priestoru, pretože otcami myšlienky schengenu sú práve krajiny Beneluxu,“ povedal Danko. Predseda NR SR zopakoval postoj Slovenska k povinným kvótam. Ten ostáva nezmenený. Podľa neho aj čísla ukázali, že neprináša výsledky.
Sankcie Bruselu nie sú zmysluplným riešením
„Migračná otázka si vyžaduje systémové riešenia, ktoré podporia spoločný prístup pri ochrane vonkajších hraníc EÚ a citlivé posudzovanie každej žiadosti o azyl,“ povedal Danko. V tejto súvislosti nie sú podľa neho zmysluplným riešením sankcie, ktoré chce Brusel uvaliť na Poľsko a Maďarsko.
Ako uviedol Danko, na ďalšie rokovania platformy V4 plus chcú pozvať zástupcov pobaltských štátov, ktoré susedia s Ruskou federáciou a treba spoznať aj problémy, s ktorými zápasia oni a poučiť sa.
Danko označil rok 2019 za strategický, pretože sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu. V Košiciach sa vedenia parlamentov krajín V4 zamýšľali, ako zlepšiť vzťahy a mechanizmy vzájomnej komunikácie, spolupráce medzi národnými parlamentmi a parlamentom Európskej únie. Zároveň sa zhodli na potrebe podieľať sa na zvýšení záujmu občanov o nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu.
Účastníci vyjadrili miernu obavu, aby nesystémové strany nenarúšali fungovanie európskeho parlamentu a budú apelovať na francúzskych a nemeckých zákonodarcov, aby sa podieľali na zlepšovaní vzťahov národných parlamentov s Európskym parlamentom.
Bezpečnosť v digitálnom aj virtuálnom priestore
Ako druhú, pomerne špecifickú, no aktuálnu tému, košická parlamentná dimenzia V4 zvolila tému bezpečnosti. „Zhodli sme sa, že najväčším problémom Európskej únie je otázka bezpečnosti. Ak bude vyriešené otázka bezpečnosti a zastavíme strach v mysliach ľudí, ukáže funkčnosť Európskej únie, že sa dokážeme vysporiadať s problematikou migrácie, že dokážeme chrániť naše spoločné hranice, verím, že sa znova obnoví dôvera občanov, ktorí sú dnes pesimistickí k Európskej únii,“ povedal Danko.
Zdôraznil, že štáty V4 podporujú Európsku úniu, že nikto nespochybňuje svoje členstvo v EÚ, ale snažíme sa v rámci V4 identifikovať problémy a zjednodušiť komunikáciu s európskymi inštitúciami.
Predstavitelia krajín V4 hovorili aj o bezpečnosti v digitálnom a virtuálnom priestore. Ide o zásadnú výzvu súčasnosti, ktorá Európu zasiahla pomerne silno a zastihla nás nepripravených.
„Digitálny priestor v sebe skrýva nebezpečné hrozby dezinformácií a nenávistných prejavov. Chceme vytvárať väčší priestor pre interakciu zákonodarcov o ich možnostiach aktívne pristupovať k tejto problematike. Ide nám predovšetkým o otázky, akými sú ochrana súkromia, zodpovednosť za aktivity na sociálnych sieťach, pozícia on-line médií či internetových diskusií. Osobitnú pozornosť by sme mali venovať v tejto súvislosti množiacim sa nenávistným prejavom, ktoré čerpajú z extrémistických a antisemitských východísk,“ zdôraznil v diskusii predseda NR SR Andrej Danko.