Predstavitelia eurozóny diskutujú o rozpočte Európskej únie, ktorý navrhli Francúzsko a Nemecko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
eurozóna, euro
Foto: ilustračné, Getty Images

BRUSEL 20. novembra (WebNoviny.sk) – Poprední predstavitelia eurozóny vyhlásili, že krajiny používajúce euro budú pokračovať v diskusiách o rozpočte eurozóny, ktorý navrhujú Francúzsko a Nemecko s cieľom dosiahnuť, aby menová únia bola odolnejšia voči krízam.

Mário Centeno, šéf skupiny ministrov financií krajín eurozóny, uviedol, že ministri mali o tomto návrhu „veľmi dobré diskusie“ na pondelkovom stretnutí v Bruseli a konštatoval, že „táto téma zostane v programe“ na ďalšie diskusie.

Nutnosť posilnenia eurozóny

Všetci sú si vedomí nutnosti posilnenia eurozóny,“ vyhlásil francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Predpokladá sa, že samostatný rozpočet eurozóny v rámci celkového rozpočtu Európskej únie by mohol pomôcť krajinám v ťažkostiach pri stabilizovaní ich ekonomík.

Le Maire povedal, že hoci zatiaľ sa diskutuje o relatívne malej sume, zhruba 20 až 25 mld. eur, „potrebný je štartovací bod a rámec„. Ide o sumu, ktorá by bola iba na úrovni približne 0,2 percenta ročného hrubého domáceho produktu eurozóny.

Fiškálny fond

Návrh na vytvorenie rozpočtu eurozóny je výsledkom niekoľkomesačných rokovaní francúzskych a nemeckých predstaviteľov. Fiškálny fond eurozóny je cieľom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona ako spôsob posilnenia menovej únie.

Eurozóna totiž nemá stabilné výdavky zo strany centrálneho úradu v záujme vyrovnávanie toho, ak recesia postihne jedného člena únie viac ako iných.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bruno Le MaireEmmanuel MacronMário Centeno