- aktualizované 10. mája 17:17
BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Predstavitelia občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko zatiaľ nevidia razantné opatrenia premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v rámci zásadných politických zmien či systémových opatrení.
Občianska iniciatíva zvažuje ďalšie kroky, jej predstavitelia po štvrtkovom prijatí na Úrade vlády SR nevylúčili ani možnosť ďalších protestných zhromaždení.
Témy, ktoré je potrebné riešiť
Ak politici chcú, podľa Juraja Šeligu trvá iba niekoľko hodín, kým to dokážu, o čom svedčí aj zloženie nového vládneho kabinetu za dva dni. Dnes ich preto vyzval, aby s podobnou rýchlosťou riešili dôležité celospoločenské témy, ako sú napríklad korupcia v štátnej správe, dôkladné vyšetrovanie či nastavenie súdov a prokuratúry.
Generálna prokuratúra našla deväť pochybení prokurátorov v spisoch zavraždeného novinára Kuciaka
„Videli sme, že ak majú politici chuť, vedia sa dohodnúť za pár hodín. Po dnešnom (štvrtkovom, pozn. red.) stretnutí s premiérom môžeme povedať, že máme odlišné názory na to, čo sa na Slovensku momentálne deje. Kým podľa premiéra je situácia pokojná, nám sa zdá, že stále nie sú na stole razantné opatrenia, aby sa veci pohli smerom vpred. Stále sú tu témy, ktoré je potrebné riešiť, vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, situácia na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorú mimochodom v stredu ostro kritizoval aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Toto všetko je dôkazom toho, ako veci na Slovensku jednoducho nefungujú správne a my stále pozorne sledujeme kroky a opatrenia politikov, ktoré zatiaľ neprichádzajú,“ uviedol po stretnutí Šeliga.
Z iniciatívy nevznikne politická strana
Tiež doplnil, že iniciatíva chce pokračovať v tom, aby sa občania zapájali do vecí verejných. Ideálnou príležitosťou sú podľa Šeligu blížiace sa komunálne voľby, kde môžu ľudia ukázať, akým spôsobom by sa mala Slovenská republika uberať.
„Komunálne voľby sú dobrou príležitosťou na to, aby sa začal naprávať systém, ktorý evidentne zlyháva. Ľudia sa musia zaujímať o veci verejné, prvým krokom k tomu je odovzdať svoj hlas vo voľbách, ale tam to zároveň nesmie skončiť. Politikov je potrebné neustále kontrolovať,“ doplnil Šeliga.
Aj napriek tomu, že premiér Pellegrini má rozdielny pohľad na situáciu na Slovensku, predstavitelia iniciatívy nekonkretizovali svoj ďalší postup. Prisľúbili však, že z ich iniciatívy nevznikne politická strana. Svoju činnosť chcú naďalej koordinovať s organizátormi celoslovenských zhromaždení, na ktoré prišli desiatky tisíc občanov.
Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko žiadali ešte koncom apríla tohto roka, aby nový minister vnútra nebol nominantom strany Smer-SD, s tým, že ak sa má komplexne obnoviť dôvera ľudí v štátne inštitúcie, je táto požiadavka oprávnená. Občianska iniciatíva tiež žiadala premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) o skorší termín, ako 10. mája 2018. Pellegrini vtedy uviedol, že má pracovné povinnosti a tento termín je preňho najbližším možným.
Priateľský štát voči občanom
Podľa stanoviska z úradu vlády predseda vlády SR Peter Pellegrini prijal organizátorov protestov. Vypočul si názory mladých ľudí na aktuálnu politickú situáciu a problémy súčasného Slovenska.
Zároveň ich oboznámil so svojou víziou Slovenska ako priateľského štátu voči svojim občanom a informoval ich o krokoch vlády, ktoré majú zlepšiť život ľudí na Slovensku, uzatvára stanovisko, ktoré agentúre SITA poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.