Odklad olympijských hier v japonskom Tokiu z leta 2020 o jeden rok priniesol organizátorom zvýšené náklady o 22 percent v porovnaní s predchádzajúcimi plánmi.
Japonci rátali s výdavkami na úrovni 12,6 miliárd USD, táto suma však vzrástla o 2,8 miliardy USD na 15,4 miliardy. Náklady tak nebudú v prepočte 10,3 ale až 12,6 miliardy eur.
Najdrahšia olympiáda v histórii
Ako v utorok informovali japonskí organizátori, zvýšené náklady sú spojené s opätovnými rokovaniami o rôznych zmluvách či s väčším zabezpečením v boji proti ochoreniu COVID-19.
Audit japonskej vlády nekorešponduje s údajmi organizátorov a hovorí o nákladoch až 25 miliárd USD, teda takmer 20,5 miliardy eur.
Olympijský oheň vyštartuje z Fukušimy, štafeta prejde všetkými prefektúrami Japonska
V roku 2013, kedy Japonci uspeli v boji o pridelenie OH, pracovalo Tokio s predpokladaným rozpočtom 7,5 miliardy USD (6,13 miliardy eur).
Tohtoročná štúdia Oxfordskej univerzity odhalila, že OH v Tokiu budú najdrahšie v histórii.
Skepticizmus obyvateľov rastie
Iba približne 6,7 miliardy USD z uvedených výdavkov pokryjú súkromné zdroje, viac ako miliardou USD prispel aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Zvyšok je na pleciach japonskej vlády a teda daňových poplatníkov v krajine.
Očkovanie pred olympiádou v Tokiu nebude povinné, korigoval svoje slová Thomas Bach
S pribúdajúcim časom a nezlepšujúcou sa situáciou spojenou s koronavírusom narastá skepticizmus obyvateľov Japonska, podľa ostatného prieskumu až 63 percent z nich je za ďalší odklad prípadne úplné zrušenie OH v Tokiu.
Organizačný výbor sa nechal počuť, že ďalší odklad už neprichádza do úvahy a OH budú zrušené, ak nebude možné ich konanie v lete 2021.