Najvyšší ústavní činitelia budú mať svoje rezidencie. Vily pre predsedu NR SR a vlády našiel rezort diplomacie. Bývanie pre prezidentku ešte budú riešiť, čakali na nástup Zuzany Čaputovej do funkcie. Návrh na trvalé zabezpečenie nehnuteľností v stredu schválila vláda.
Čaputová chce bývať v Pezinku
Ako sa uvádza v dokumente, Kancelária Národnej rady SR prejavila záujem o budovu na Gorazdovej ulici č. 27. Úradu vlády sa zase pozdáva bývanie na Mudroňovej ulici č. 47.
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec, Čaputová o tejto téme s rezortom diplomacie ešte nediskutovala.
„Preferuje bývanie vo svojom vlastnom dome v Pezinku. Je si však vedomá, že tému bývania najvyšších ústavných činiteľov nemožno dlhodobo ignorovať, aby problém nepreniesla na svojich nástupcov,“ dodal Strižinec.
Bývalá Lettrichova vila
Ministerstvo zahraničných vecí navrhlo, aby nehnuteľnosti odkúpil štát od Správy služieb diplomatického zboru, a. s. Nehnuteľnosti na Gorazdovej a Mudroňovej by mali predať za cenu určenú znaleckým posudkom. Trhovú cenu budovy na Gorazdovej 27 určili na 2 590 000 eur a cenu nehnuteľnosti na Mudroňovej 47 na 4 240 000 eur.
Majitelia starších rodinných domov môžu žiadať o dotáciu na zateplenie, ak splnia podmienky
Ako sa uvádza na stránke Správy služieb diplomatického zboru, budova na Gorazdovej je štvorpodlažný objekt so suterénom a tromi nadzemnými podlažiami. Dom postavili v roku 1943 a patrí k nemu rozsiahly pozemok. Začiatkom milénia prešiel rekonštrukciou.
„Vila na na Mudroňovej ulici je bývalá Lettrichova vila. Bola to vila ministra pre Slovensko z prvej Československej republiky. Bola postavená v dvadsiatych rokoch minulého storočia,“ informuje stránka SSDZ. Rekonštruovali ju v rokoch 2008 až 2010. Má výťah aj podzemný bazén s wellness centrom.
Odkladacia podmienka
Dokument takisto informuje, že kúpne zmluvy na nehnuteľnosti budú obsahovať odkladaciu podmienku. K prevodu vlastníckeho práva dôjde až po skončení nájomného vzťahu súčasných nájomcov týchto nehnuteľností. Dovtedy SSDZ, a. s. zabezpečí správu týchto nehnuteľností aj kompletnú starostlivosť o nájomcov.
O tom, že existuje návrh, aby ministerstvo zahraničných vecí našlo tri rezidencie pre najvyšších ústavných činiteľov, informoval v októbri 2017 vtedajší premiér Robert Fico. Tieto byty by mali byť najvyšším ústavným činiteľom automaticky pridelené.
Prezidentskú vilu na Slavíne sa nepodarilo zrekonštruovať ani počas pôsobenia Kisku
Vtedy tak odpovedal na otázku, či by sa nevyhol problémom s bytom v komplexe Bonaparte, ktorý si prenajímal od Ladislava Bašternáka, ak by využíval štátne bývanie. V marci 2019 bratislavský krajský súd odsúdil Bašternáka za daňové podvody na päť rokov väzenia.
Súd potvrdil aj prepadnutie majetku. Toho sa však ešte pred vynesením rozsudku začal zbavovať, ostal mu len byt, v ktorom býva predseda Smeru. Tento byt by mal ísť do dražby, záujem kúpiť ho avizoval šéf opozičného OĽaNO Igor Matovič.