- aktualizované 17. apríla 17:10
BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Aj vzhľadom na aktuálny stav a uvedomujúc si potrebu upokojiť situáciu, aby polícia nebola pod tlakom, prezident Policajného zboru Tibor Gašpar skončí.
Bude to k 31. máju tohto roka, teraz to nemôže byť, keďže chýbajú viceprezidenti. Vyhlásil to v utorok premiér Peter Pellegrini, ktorý je poverený riadením rezortu vnútra. Ako vysvetlil, dohodol sa na tom s Gašparom.
Dočasné vedenie policajného zboru
Podľa Pellegriniho je polícia bezpečnostnou zložkou, v rámci ktorej je potrebné postupne pripraviť prechod kompetencií.
Krajmer je stále riaditeľom národnej protikorupčnej jednotky NAKA, úrad podľa Gašpara neriadi
Do konca mája by sa podľa neho malo podariť nájsť za Gašpara primeranú náhradu v podobe dočasného vedenia. Pripomenul, že v pripomienkovom konaní je zároveň návrh zákona, v rámci ktorého sa bude vedenie polície vyberať po novom, prostredníctvom výberového konania.
Gašpar nevylúčil odchod do civilu
Predseda vlády zopakoval, že Gašpara vníma ako osobu kompetentnú riadiť Policajný zbor. Tiež však vníma, že „cez jeho osobu a meno sa vytváral enormný tlak až útok na políciu“. „A to nie je dobre,“ skonštatoval.
Zároveň zdôraznil, že koniec Gašpara vo funkcii „nebude mať žiaden vplyv na vyšetrovanie vraždy“ s poukazom na dvojnásobnú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Gašpar podľa vlastných slov odchádza, aby mohol Policajný zbor fungovať „bez atakov“. „Ide mi o to, aby Policajný zbor pracoval vo svojich štandardoch a podmienkach,“ povedal. Pokiaľ ide o otázku ďalšieho zotrvania v polícii, Gašpar sa k tejto téme v utorok ešte nevedel vyjadriť, pričom nevylúčil ani odchod do civilu.
Reakcie na koniec Tibor Gašpara ako šéfa policajného zboru
* Všetci slušní ľudia, ktorým záleží na Slovensku, môžu byť na seba hrdí. Ich tlak donútil odstúpiť premiéra Roberta Fica, ministrov vnútra Roberta Kaliňáka a Tomáša Druckera, šéfa Národného onkologického ústavu Jozefa Valockého a dnes i policajného prezidenta Tibora Gašpara. Uvádza to tlačová správa Iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorú podpísali organizátori rovnomenných zhromaždení Karolína Farská, Juraj Šeliga, Martina Strmeňová a Ján Gálik. Pre nich je však nepochopiteľné, že Gašpar skončí až o šesť týždňov.
,,Veríme, že tisícky slušných policajtov, ktorých prácu si vážime, budú mať nového policajného prezidenta, o ktorom verejnosť nebude mať akékoľvek pochybnosti. Od nového policajného prezidenta, ako aj ministra vnútra očakávame, že to budú slobodní ľudia, ktorí nie sú vazalmi strany Smer a budú konať vždy len v prospech a v záujme občanov,“ cituje tlačová správa organizátorov zhromaždení, ktorí sľubujú, že budú sledovať všetky legislatívne návrhy, súvisiace so zmenou voľby policajného prezidenta, vedenia polície a nezávislosti policajnej inšpekcie.
,,Spoločne sme začali upratovanie krajiny, ktoré musíme dokončiť,“ konštatujú organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko. Zároveň uvádzajú, že o konaní občianskych aktivít v tomto týždni informujú v stredu po dohode s organizátormi z celého Slovenska.
* Nie je žiaden dôvod na to, aby Tibor Gašpar ďalší mesiac a pol zostával vo funkcii policajného prezidenta. Povedal to pre agentúru SITA podpredseda SaS Ľubomír Galko s tým, že takto sa vynárajú podozrenia, že zostáva preto, aby ešte niečo pozametal. „Mal odstúpiť okamžite,“ uviedol Galko.
Dnes podľa Galka strana Smer-SD predviedla frašku a chaos, keď podal demisiu minister vnútra Tomáš Drucker a o pár hodín neskôr Peter Pellegrini ohlásil odchod Gašpara. „Jeho odchod je výsledok tlaku verejnosti,“ povedal Galko, podľa ktorého verejnosť musí vydržať a v tlaku pokračovať. „Treba systémové zmeny,“ uviedol.
Je presvedčený, že viacerí policajní funkcionári majú prepojenie na organizovaný zločin. „Verejný a opozičný tlak bude musieť pokračovať. Toto by mal byt len začiatok,“ vyhlásil. Trvá však na tom, že jediným riešením tejto situácie sú predčasné voľby, lebo súčasná vláda a Smer-SD nedokážu chaos a destabilizáciu ukončiť.
* Argumentácia, že rýchle odstúpenie policajného prezidenta by znamenalo destabilizáciu policajného zboru je podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) nepoctivá. „Niečo tu nesedí. Robert Fico rezignoval zo dňa na deň a svet ani Slovensko sa nezrútilo,“ uvádza sa v stanovisku kresťanských demokratov, ktoré agentúre SITA poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenia hnutia. „Pôsobenie Tibora Gašpara v pozícii policajného prezidenta ešte mesiac a pol, vzhľadom na aktuálne okolnosti, je neprípustné. Preto požadujeme, aby odstúpil najneskôr k 1. máju,“ uvádza sa ďalej v stanovisku KDH.
* Most-Híd rozhodnutie premiéra odvolať Gašpara považuje za konštruktívne. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa strany Klára Debnár, ide o krok, ktorý bol potrebný aj v záujme nápravy pokriveného obrazu Policajného zboru.
* Koniec Gašpara vo funkcii je podľa poslanca Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Milana Krajniaka dobrý prvý krok, ktorý Pellegrini urobil. Ďalší vývoj situácie v spoločnosti podľa neho bude závisieť od toho, či skutočne dôjde k obmene vo vedení policajného zboru. „Vzhľadom na to, že nie je ustanovený prvý policajný viceprezident, dokážem chápať, že si chce Pellegrini nechať čas, aby si situáciu vo vedení policajného zboru premyslel,“ povedal Krajniak. Podľa neho by sa policajným prezidentom mal stať človek, ktorý nebude závislý na nikom zo zákulisia.
* Predsedníčka parlamentného poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová víta rozhodnutie premiéra Pellegriniho ukončiť pôsobenie Gašpara. „Verím, že na miesto dočasného prezidenta policajného zboru vyberie minister vnútra človeka, ktorý bude profesionál a hlavne nebude prepojený na finančné skupiny, alebo oligarchov v pozadí vládnej koalície,“ povedala Remišová pre agentúru SITA. Polícia podľa nej potrebuje znovu získať dôveru ľudí a účinne riešiť kriminalitu, ktorá ľudí trápi, vrátane korupcie na najvyšších miestach. „Doteraz to tak nebolo,“ konštatovala.
* Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) dúfa, že sa polícii do odchodu Gašpara z funkcie podarí vyriešiť prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ako povedal Hrnko pre agentúru SITA, mala by to byť Gašparova ambícia. „Aspoň by mal naznačiť, kde treba hľadať aktéra vraždy,“ povedal. Podľa Hrnka Gašpar zanecháva políciu v lepšej kondíciim ako ju prevzal. „Verím, že očistí svoje meno od kritiky ľudí, ktorí jeho prácu neoprávnene kritizovali,“ dodal Hrnko.