- aktualizované 11. decembra 18:58
LONDÝN 11. decembra (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá v pondelok prekvapila politikov na Britských ostrovoch aj v Bruseli, keď odložila dlho očakávané utorňajšie hlasovanie o odchode krajiny z EÚ v britskom parlamente, chce dať o brexite hlasovať určite pred 21. januárom budúceho roku. Vyhlásil to v utorok jej hovorca James Slack. Dátum 21. január sa pritom dlhé mesiace spomínal ako deadline, dokedy chce vláda predstúpiť s plánom brexitu pred poslancov.
Mayová v utorok začala ďalšie kolo ofenzívy na európskej pôde, keď sa postupne stretla v Haagu s holandským premiérom Markom Ruttem, neskôr v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, a v pláne má aj rokovania s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom.
Záložný plán dohody o brexite
Britská premiérka sa na týchto stretnutiach, z ktorých zatiaľ neexistujú mediálne výstupy, bude snažiť podľa všetkého dotlačiť európskych predstaviteľov k opätovnému otvoreniu dohody o brexite a jej upraveniu tak, aby spĺňala predstavy jej súčasných kritikov na britskej politickej scéne. Zatiaľ všetci relevantní európski politici však možnosť otvoriť dohodu o brexite odmietajú.
Aktualizované: Mayová odložila kľúčové hlasovanie o brexite, labouristi volajú po predčasných voľbách
Problémom je najmä takzvaná „poistka“ v súvislosti so Severným Írskom, ktorá popisuje záložnú možnosť pre prípad, že by sa na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavili problémy, predovšetkým v oblasti colnej politiky, ktoré by nešlo vyriešiť nijakým iným spôsobom.
„Poistka“ v zásade, pri istom zjednodušení, zavádza pravidlo, podľa ktorého sa v prípade objavenia sa takýchto problémov bude obchodná a colná politika Severného Írska riadiť pravidlami platnými v EÚ, nie v samotnej Británii, ak budú tieto rozdielne.
Krajina by mohla prísť o suverenitu
Európski vyjednávači ju považujú za záruku, že na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, ktoré budú po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, nedôjde k chaosu. Mnohí britskí politici však s takýmto riešením nesúhlasia a argumentujú, že krajina by tak mohla prísť o suverenitu na časti svojho územia.
Veľká Británia môže jednostranne odvolať brexit, rozhodol Súdny dvor Európskej únie
Odloženie hlasovania o brexite v britskom parlamente, ktoré bolo pôvodne plánované na utorok, oznámila Mayová po tom, ako začalo byť jasné, že ňou vyrokovaná dohoda medzi Londýnom a EÚ by v parlamente neprešla. Premiérka v utorok priznala, že ak by sa o brexite hlasovalo už teraz, „bol by odmietnutý výrazným rozdielom hlasov„.
Predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn na Mayovej rozhodnutie reagoval s tým, že premiérka stratila kontrolu nad udalosťami a britská vláda „sa nachádza v úplnom chaose„. Líder labouristov Mayovú vyzval, aby sa „vrátila do Bruselu“ a vyrokovala tam zmysluplnejšiu zmluvu o brexite, a ak to nedokáže, aby vypísala nové voľby. „My dnes nemáme funkčnú vládu,“ vyhlásil Corbyn.
Proti dohode o brexite, ktorú Mayovej vláda po niekoľko mesiacov trvajúcich komplikovaných vyjednávaniach dohodla s predstaviteľmi EÚ, dlhodobo protestujú najmä labouristi, ktorí dúfajú, že chaos okolo brexitu by mohol viesť až k pádu vlády. Proti podobe brexitu, tak ako ho Mayová vyjednala s EÚ, sa však stavajú nielen samotní odporcovia brexitu, ale aj tí, ktorí si ho predstavovali inak – napríklad stále vplyvný bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson.