- aktualizované 24. mája 16:10
LONDÝN 24. mája (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová 7. júna rezignuje na post líderky Konzervatívnej strany. Politička vyhlásila, že povedala kráľovnej Alžbete II., že bude premiérkou, až kým nevyberú jej nástupcu. Tento proces by mohol trvať niekoľko týždňov.
Kritika za nezvládnutý brexit
Politička sa sklonila pred tlakom jej strany, ktorá ju kritizuje za to, že nedokázala načas vyviesť krajinu z Európskej únie.
Britská vláda odložila hlasovanie o brexite, premiérku Mayovú vyzývajú k odstúpeniu
Ako informuje agentúra AP, o post lídra strany sa môže uchádzať každý konzervatívny poslanec, pričom za možného Mayovej nástupcu už označila Borisa Johnsona.
Reakcia kancelárky Merkelovej
Nemecká kancelárka Angela Merkelová prijala Mayovej rozhodnutie s „rešpektom“ a chce naďalej úzko spolupracovať aj s jej nástupcom s cieľom dosiahnuť usporiadaný brexit.
V piatok to povedala Merkelovej hovorkyňa Martina Fietzová. Podľa jej slov mala kancelárka s Mayovou vždy „dobrý a dôverný“ vzťah a mieni v ňom pokračovať, kým bude britská premiérka v úrade.
O možnom nástupcovi Mayovej však nemecká vláda odmietla špekulovať.
Obavy španielskej vlády
Dočasná španielska vláda považuje Mayovej za „zlú správu“, pretože „tvrdý brexit“, teda odchod krajiny z Európskej únie bez akejkoľvek dohody o budúcich vzťahoch, sa tak stane pravdepodobnejším.
Hovorkyňa vlády v Madride Isabel Celaá v piatok uviedla, že Mayovej rezignácia nepoteší tých, ktorí dúfali, že Británia opustí európsky blok usporiadaným spôsobom.
Konzervatívci a labouristi nedokážu nájsť kompromis o brexite, rokovania sa skončia bez dohody
Mayová „hádže flintu do žita“ a dohoda o odchode vyrokovaná vládou v Londýne „nemá šancu“ prežiť, povedala Celaá, ktorá je tiež dočasnou ministerkou školstva.
„Tvrdý brexit je realita, ktorej sa za súčasných okolností takmer nie je možné vyhnúť,“ skonštatovala. Britskú politiku zároveň označila za „jasný príklad toho, čo sa stane, keď sa necháme ťahať extrémistami„.
Babiš dúfa v nové referendum o brexite
Český premiér Andrej Babiš dúfa, že občania Veľkej Británie dostanú šancu vyjadriť sa k odchodu svojej krajiny z Európskej únie ešte raz v novom referende.
„Stále dúfam, že (Briti – pozn. SITA) budú mať predčasné voľby a nakoniec budú mať ešte jedno referendum. Dúfam, že britskí občania už konečne vedia, že dezinformácie (o brexite), ktoré dostali, neboli pravdivé a že Británia zostane v Európskej únii,“ povedal v piatok Babiš.
On sám by si prial, keby Veľká Británia zotrvala v EÚ, pretože je to podľa neho jeden z najlepších českých spojencov na medzinárodnej scéne.
Favoritom by mohol byť Boris Johnson
Piatkové oznámenie britskej premiérky Theresy Mayovej odštartovalo súperenie o uvoľnený post a funkciu budúcej britskej premiérky alebo premiéra.
Jedným z favoritov by mohol byť Boris Johnson. Bývalý minister zahraničných vecí sa netajil svojou túžbou prevziať vedenie krajiny po Mayovej odchode. Priamočiary Johnson s okázalými spôsobmi je dlhodobo jedným z najznámejších britských politikov a predpokladá sa, že sa teší silnej podpore radových členov Konzervatívnej strany.
Bol kľúčovou postavou kampane za odchod Británie z EÚ. V referende v roku 2016 si voliči odhlasovali odchod z únie. Po ňom sa 54-ročný Johnson zvažoval postaviť na čelo strany, nakoniec sa však rozhodol nekandidovať.
Johnson sa už vyjadril, že tentokrát sa bude o tento post uchádzať. Na svoju funkciu ministra zahraničných vecí rezignoval minulý rok v júli pre nesúhlas s Mayovej plánmi brexitu.
Európsku úniu prirovnal k Sovietskemu zväzu
Ďalším možným kandidátom je Dominic Raab. Tento bývalý minister pre brexit sa spolieha na svoju neúnavnú obhajobu odchodu z EÚ, ktorá by ho mohla dostať na Downing street 10. Na poste ministra bol relatívne krátky čas – od júla do novembra minulého roka.
Rezignoval pre politické nezhody s Mayovou, keď nesúhlasil s podmienkami odchodu Londýna z únie, ktoré premiérka vyrokovala s európskymi lídrami. Štyridsaťpäťročného Raaba považujú mnohí za vychádzajúcu hviezdu konzervatívneho hnutia.
O funkciu sa môže uchádzať aj Jeremy Hunt. Ministrom zahraničných vecí sa stal po odstúpení Borisa Johnsona. Provokatívnymi vyhláseniami sa pasoval do pozície oddaného zástancu brexitu, aj keď v referende bol za zotrvanie Londýna v únii.
Do pozornosti sa dostal aj na nedávnej straníckej konferencii, keď Európsku úniu prirovnal k niekdajšiemu Sovietskemu zväzu, čo vyvolalo kritiku u niektorých európskych lídrov, ale mohol si tým získať podporu u členov strany, ktorí sú proti EÚ. Päťdesiatdvaročný Hunt zastával viaceré vládne posty, bol aj ministrom zdravotníctva, a zohral dôležitú úlohu pri príprave olympijských hier v Londýne v roku 2012.
Vlažný postoj Javida
Kandidátom môže byť aj Sajid Javid, momentálne vo funkcii ministra vnútra. Narozdiel od ostatných nepochádza z elitného konzervatívneho prostredia. Je synom pakistanského imigranta, jeho otec pracoval ako vodič autobusu a majiteľ obchodu.
Pred vstupom do politiky urobil úspešnú kariéru v bankovníctve. Počas referenda o brexite bol na strane zástancov zotrvania v únii, jeho postoj bol však vlažný. Odvtedy je skôr na strane brexitu. Do pozornosti sa dostal v nedávnych mesiacoch, keď sa snažil zamedziť malým člnom s migrantmi dostať sa cez Lamanšský prieliv.
Počítať je možné aj s Andreou Leadsom. Tá na protest proti počínaniu si Mayovej v otázke brexitu rezignovala na post líderky Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni britského parlamentu. Za predsedníčku konzervatívcov už kandidovala spolu s Mayovou v roku 2016.
Pred samotnou voľbou sa však vzdala kandidatúry, sčasti pre kritické reakcie na jej poznámky, že by líderkou mala byť ona a nie Mayová, pretože vychovala deti. Napriek tomu, že sa za výroky ospravedlnila, znížilo to jej šance na víťazstvo a pomohlo Mayovej. Päťdesiatšesťročná Andrea Leadsom je jednoznačnou podporovateľkou brexitu.