ŽILINA 8. decembra (WEBNOVINY) – Sťažnosti proti výsledku volieb podali na Ústavný súd SR neúspešní kandidáti či pozorovatelia aj v Povine a Dolnom Vadičove na Kysuciach či obci Varín v Žilinskom okrese. Ústavný súd SR zaregistroval a na svojej webovej stránke zverejnil zatiaľ 81 sťažností či žiadostí súvisiacich s novembrovými komunálnymi voľbami. Oprávnené subjekty môžu podávať volebné sťažnosti do desiatich dní od vyhlásenia výsledkov volieb, táto lehota uplynie práve dnes.
Neúspešná kandidátka na starostku v Dolnom Vadičove žiada Ústavný súd o vyhlásenie volieb za neplatné pre nezákonnú volebnú kampaň. „Úspešná kandidátka na starostku obce mala už v pondelok 8. novembra (dva dni pred začiatkom volebnej kampane) v miestnom pohostinstve nástenku, na ktorej mala zverejnený materiál pod názvom Návrh volebného programu a životopis s fotografiou. V sobotu 27. novembra v tomto miestnom pohostinstve nástenka s materiálmi z volebnej kampane stále bola a dokonca aj dvere a okná boli ovešané jej podobizňami,“ uvádza sa v sťažnosti. Neúspešná kandidátka tiež poukazuje na to, že do 5. decembra nebola miestnou volebnou komisiou vyzvaná na prevzatie rozhodnutia o registrácii.
V Povine sa neúspešná kandidátka domáha vyhlásenia neplatnosti voľby poslancov pre podozrivé sčítanie hlasovacích lístkov. „Časť hlasovacích lístkov bola kontrolovaná podivným spôsobom, a to tak, že jeden člen volebnej komisie tieto lístky prezeral a ostatní členovia jeho skupiny hlasy len zapisovali. Členovia komisie, tak ako uviedli aj v čestnom vyhlásení, pravdepodobne z dôvodu vypätej situácie, únavy a hektickosti chvíle podpísali zápisnicu s výsledkami volieb, avšak s odstupom času si uvedomili, že hlasovanie nebolo v poriadku, pretože nebola zabezpečená žiadna kontrola pri hlásení výsledkov jedným z členov volebnej komisie, nebola uskutočnená krížová kontrola, čím mohlo dôjsť k nepresnostiam pri sčítaní hlasov, ba dokonca aj k zvýhodneniu niektorých kandidátov,“ uvádza kandidátka v sťažnosti doručenej na Ústavný súd SR.
Vo dvoch volebných okrskoch vo Varíne boli predsedovia komisií požiadaní, aby sa sčítania hlasov mohli zúčastniť aj pozorovatelia. Tí poukazujú na sčítanie hlasovacích lístkov pre poslaneckých kandidátov bez krížovej kontroly. „Sčítanie bolo rozdelené do troch dvojíc členov volebnej komisie, avšak po sčítaní hlasov boli hlasovacie lístky odovzdané na zapečatenie. Pretože neboli lístky krížovo zamenené medzi dvojicami volebnej komisie, máme za to, že výsledky volieb poslancov neboli dostatočne prekontrolované,“ uvádzajú pozorovatelia v sťažnosti a Ústavný súd SR žiadajú o prešetrenie a opätovné prepočítanie hlasov.
V rámci Žilinského kraja prišli na Ústavný súd SR volebné sťažnosti aj z obcí Vyšná Boca, Oščadnica, Snežnica a mesta Turčianske Teplice.