Prešovský samosprávny kraj (PSK) prijal vo svojich internátoch ďalších navrátilcov zo zahraničia. Do štátom nariadenej karantény putovalo v uplynulých dňoch v rámci štyroch školských zariadení v kraji takmer 250 repatriantov.
Viac o téme Koronavírus
Ako pre agentúru SITA konkretizovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, krajská samospráva eviduje v Poprade 124 ubytovaných, v Bardejove 43, vo Svidníku 40 a vo Vranove nad Topľou 39 repatriantov, ktorí sa vrátili na Slovensko prevažne z Anglicka, Rakúska, Nemecka i Ukrajiny.
Koronavírus: Slovensko má rekord v testovaní, prijímačky na stredné školy nebudú a v Británii pribudli stovky mŕtvych (online)
Repatrianti poškodzujú zariadenie
Kapacity vyčlenené PSK na ubytovanie repatriantov sú tak opäť takmer plné. „V rámci celého Slovenska sme sa stali lídrom v počte prijatých repatriantov. V prvej vlne, v období Veľkej noci, sme do našich školských internátov a zariadení prijali 330 repatriantov, teraz v aktuálnom stave ich máme 246,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
Župan ďalej podotkol, že karanténne centrá sa riadia prísnymi pravidlami, ktoré nie každý z ubytovaných rešpektuje rovnako.
„Väčšina repatriantov disciplinovane plní pokyny všetkých tých, ktorí sa o nich starajú. No nájdu sa medzi nimi aj výnimky a takí, ktorí si nevážia to, čo dostávajú od Slovenska aj od Prešovského kraja. Niektorí nám dokonca odcudzili alebo poškodili zariadenie internátnych izieb, čo mi je ľúto. V drvivej väčšine ale sú to naozaj slušní ľudia, ktorí si uvedomujú, že personál okolo nich robí všetko pre ich dôstojný a bezpečný návrat domov či do práce,“ zdôraznil Majerský.
Veľká vďaka patrí personálu
Zároveň sa poďakoval riaditeľom a zamestnancom zariadení, ale aj dobrovoľníkom – hasičom, samaritánom a Slovenskému Červenému krížu, ktorí sa starajú o repatriantov.
Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu
Prešovský samosprávny kraj zabezpečuje pre repatriantov okrem ubytovania aj personál, stravovanie, hygienické balíčky, dezinfekciu priestorov i ďalšie činnosti. Vo vlastnej réžii pomáha aj s ochrannými prostriedkami pre obslužné tímy a dobrovoľníkov.
„Fungovanie týchto karanténnych zariadení zatiaľ financujeme z vlastných prostriedkov. Prešovský kraj ako jeden z mála samosprávnych krajov nielen deklaroval ochotu pomôcť, ale i reálne poskytol kapacity štyroch internátnych zariadení, kde prostredníctvom vlastných zamestnancov zabezpečuje výkon štátom nariadenej karantény. Keďže sa stávame určitým strediskom krízového manažmentu, mali by sme mať refundované všetky náklady spojené s prijímaním a pobytom repatriantov cez jednotlivé ministerstvá,“ dodal Majerský.