BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Na Slovensku sa podľa všetkého budú meniť prevádzkovatelia niektorých staníc záchrannej zdravotnej služby. Ministerstvo zdravotníctva SR o tom rozhodlo tri mesiace pred predčasnými parlamentnými voľbami.
Nových prevádzkovateľov by po dvoch rokoch od posledného prerozdelenia štvorročných licencií mali mať stanice v Nitrianskom Rudne, Handlovej, Novákoch, Topoľčanoch 2, Starej Turej a Trenčíne 2. Aktuálne prevádzkuje štyri z týchto staníc štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava, jednu Fakultná nemocnica Trenčín a jednu LSE – Life Star Emergency, s.r.o.
„Obnova konania“
Rezort zdravotníctva rozhodol o „obnove konania“ na základe podnetu od spoločnosti Záchranná zdravotná služba SR, a.s. Tá sa v ňom sťažovala, že dokumentácia výberovej komisie neobsahuje žiadne skutočnosti, ktorými by bolo možné odôvodniť negatívne rozhodnutie voči účastníkovi konania a pozitívne rozhodnutie v prospech úspešného uchádzača. Taktiež upozorňuje, že pri výberovom konaní doplnili úspešní uchádzači pracovné zmluvy personálu do dokumentácie až dodatočne. Jediným akcionárom Záchrannej zdravotnej služby SR je pritom firma RZP, a. s. Tá bola pôvodne prevádzkovateľom všetkých spomínaných šiestich staníc, pri poslednom prerozdeľovaní nezískali ani jeden bod a prišla celkovo o 11 sídiel.
Záchranky sa odvolaliPodľa informácií agentúry SITA podali voči rozhodnutiu odvolanie napríklad Falck Záchranná, a.s. ale aj štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava. Falck zdôvodnil tento postup tým, že dôvody uvádzané v rozhodnutí ministerstva ako dôvody na obnovu konania, sú v rozpore s platnými zákonmi. „Takýto neštandardný postup rezortu v tejto veci narúša právnu istotu všetkých poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby na Slovensku,“ vyhlásil pre agentúru SITA riaditeľ spoločnosti Ivo Krpelan. Falck a údajne aj väčšina ostatných prevádzkovateľov záchraniek je podľa neho znepokojená týmto „bezprecedentným“ postupom zo strany ministerstva.
Koľko odvolaní k rozhodnutiu rezort zdravotníctva dostal a ani to, či a ako o nich rozhodol, nie je známe. Ministerstvo neodpovedalo ani na otázku, či na body plánuje vyhlásiť nové výberové konanie, alebo ich pridelí druhému najúspešnejšiemu účastníkovi súťaže spred dvoch rokov. Jasné nie je ani to, či má na stole viac takýchto podnetov. „Ministerstvo zdravotníctva na podnet účastníka konania vydalo rozhodnutie, ktorým povolilo obnovu konania. Tento proces prebieha v súlade so Správnym poriadkom a konanie nie je právoplatne ukončené. Vzhľadom na vyššie uvedené, nie je možné poskytovať v danej veci žiadne informácie, nakoľko ide o prebiehajúci proces a v zmysle Správneho poriadku sa týka len dotknutých účastníkov konania,“ odpovedala na všetky otázky k téme hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Licencie budú možno nanovoLicencie sa pritom možno budú prerozdeľovať nanovo tak či tak. Krajský súd v Bratislave totiž podľa informácií zverejnených denníkom Sme rozhodol, že spôsob udeľovania licencií pre záchranky za ministra Richarda Rašiho išiel nad rámec zákona. Rozhodnutie sa týkalo druhého kola výberového konania. Podľa právneho zástupcu záchraniek Mareka Benedika by výberové konanie malo prebehnúť znovu.
Či sa rezort proti rozhodnutiu súdu odvolá, nie je jasné. „Ministerstvo zdravotníctva stále neobdržalo písomné vyhotovenie rozsudku, a preto všetky prípadné právne kroky zváži až po doručení a preštudovaní rozsudku,“ povedala Zollerová. S ministerstvom sa súdilo päť neúspešných uchádzačov, medzi nimi aj RZP. Poskytovatelia sa na súd obrátili aj v prípade ďalších dvoch kôl, pri prvom kole však súd žalobu zamietol. Záchranky sa ale odvolali na Najvyšší súd SR a ten vec vrátil späť krajskému súdu.
Záchranná zdravotná služba SR vysvetľuje
Spoločnosť Záchranná zdravotná služba SR vysvetlila, prečo podala podnet až dva roky po výberových konaniach tým, že tak urobila hneď, ako jej bolo umožnené nahliadnuť do spisu a o chybách v spisoch sa dozvedela.
„RZP (jediný akcionár Záchrannej zdravotnej služby SR – pozn. redakcie) obnovu konania nenavrhlo z dôvodu súdneho sporu, a teda z dôvodu, že RZP považuje rozhodnutie o nepovolení prevádzkovania posádok záchrannej zdravotnej služby, ktoré do mája 2010 prevádzkovala za neplatné, o čom rozhodol aj krajský súd v Bratislave,“ uviedol riaditeľ RZP Michal Bahelka. Na ďalšie otázky odpovie v najbližšom čase na tlačovej besede.
Posledné rozdeľovanie licencií na záchranky vyvolalo na Slovensku vlnu kritiku. Neúspešní prevádzkovatelia vyzvali vtedajšieho ministra Richarda Rašiho ešte po prvom kole, aby súťaž zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmietol. Neskôr podali na ministerstvo žalobu a zároveň sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru SR. Vo všetkých troch kolách tendra sa rozdeľovalo 270 staníc. Najúspešnejšou spoločnosťou sa stala Falck Záchranná za ňou nasledovali štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava potom taktiež štátna Záchranná služba Košice.