Poľský prezident Andrzej Duda v sobotu oznámil, že sa rozhodol vetovať návrh rozpočtu, ktorý zahŕňa financie pre verejnoprávne médiá a zvýšenie platov učiteľov. Ako uviedol, parlamentu predloží svoj vlastný návrh.
Médiá ako hlasná trúba propagandy
Dudove veto je ranou pre novú proeurópsku vládu premiéra Donalda Tuska a ukazuje, že presadzovanie jej agendy bude za jeho vlády náročné. Prišlo po tom, čo vláda tento týždeň odvolala riaditeľov štátnej televízie, rozhlasu a tlačovej agentúry. Tento krok odôvodnila tým, že je potrebný na obnovenie nezávislých médií v Poľsku.
Staronový premiér Tusk a jeho vláda zložili v Poľsku prísahu, chcú udržať odhodlanie sveta pomáhať Ukrajine
Verejnoprávne médiá v Poľsku sú financované daňovými poplatníkmi a zo zákona sa od nich vyžaduje, aby neboli politicky zaujaté.
Pravicová populistická strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá bola osem rokov vo vláde a tento mesiac prešla do opozície, však využívala médiá ako hlásnu trúbu propagandy, ktorá šírila dezinformácie a xenofóbny a homofóbny obsah.
Sľuby novej Tuskovej vlády
Tuskova vláda sľubuje obnovenie demokratických štandardov v krajine vrátane reformy médií. To, ako prevzala kontrolu nad médiami, však vyvoláva otázky, či to nestanovuje skôr negatívny príklad.
Duda, ktorý je politický spojenec PiS, kroky vlády ostro skritizoval a varoval, že neprijme opatrenia, ktoré podľa neho porušujú zákon. S návrhom „nemožno súhlasiť vzhľadom na flagrantné porušenie ústavy a princípov demokratického právneho štátu. Verejnoprávne médiá musia byť najskôr spoľahlivo a legálne opravené,“ napísal prezident na platforme X oznamujúc svoje veto.
Tusk na to reagoval s tweetom, že Dudov krok zablokuje aj zvýšenie platov učiteľov. „Hanba vám. Veselé Vianoce, prezident. Ubezpečujem dotknutých, postaráme sa o to,“ vyjadril sa premiér. Nie je jasné, ako sa Tuskovi podarí danú prekážku prekonať. Jeho koalícia má väčšinu 248 kresiel v 460-člennej dolnej komore parlamentu, ale chýba jej trojpätinová väčšina potrebná na prelomenie prezidentského veta.