- aktualizované 24. októbra, 15:05
Prezident Peter Pellegrini je na návšteve Nemeckej spolkovej republiky. V úvode sa v Berlíne stretol s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom, s ktorým hovoril o vzájomných slovensko-nemeckých vzťahoch, ale aj o situácii na Ukrajine.
Viacero krajín má so vstupom Ukrajiny do NATO problém
Zhodli sa na tom, že vstup Ukrajiny do NATO v súčasnosti nie je realizovateľný.
„Táto požiadavka nemôže teraz prísť na stôl a nie je ani realistická, a to nielen kvôli postoju napríklad Nemecka, Slovenska alebo Maďarska. Je viacero krajín, ktoré majú s týmto momentálne problém,“ povedal Pellegrini. Ako dodal, počas nedávneho okrúhleho stola prezidentov v Krakove bol pomer názorov na vstup Ukrajiny do NATO zhruba 50 na 50.
„Tento bod mierového plánu je momentálne kontroverzný a nerealizovateľný,“ prehlásil prezident.
Slovensko aj naďalej podporuje Ukrajinu
Slovensko podľa jeho slov naďalej podporuje Ukrajinu – spoločne s Nemeckom na Slovensku prevádzkujeme servisné stredisko nemeckej vojenskej techniky pre Ukrajinu, naplánované sú dodávky ďalších samohybných húfnic Zuzana 2 financovaných Nemeckom a pokračujeme i v komerčnej spolupráci v obrane.
Slovensko pokračuje v humanitárnej pomoci Ukrajine. Vojensky postihnuté regióny dostanú sanitky, zdravotnícky materiál a lekárničky (video)
„Zhodli sme sa na tom, že nech už je situácia akákoľvek, ak príde čas, aby prišlo k začiatkom rokovaní a k definitívnemu ukončeniu tohto vojnového konfliktu, má to byť v prvom rade rozhodnutie Ukrajiny, nie iných štátov,“ dodal Pellegrini.
Na spoločných rokovaniach s Olafom Scholzom a Frankom-Walterom Steinmeierom sa venovali viacerým témam, ako sú bilaterálne vzťahy, migrácia, Európska únia po voľbách, energetická bezpečnosť či zahraničná politika. Prezident Pellegrini zdôraznil, že Nemecko je kľúčovým partnerom pre Slovensko, a to politicky i ekonomicky.
Prehĺbenie spolupráce v obrane či v oblasti ekonomiky
Hovorili aj o možnostiach prehĺbenia spolupráce pri projektoch v obrane či v oblasti ekonomiky. Témou rozhovorov bola aj aktuálna situácia v Európe. Podľa slov Petra Pellegriniho je jedným zo zdrojov neistoty pre občanov neriadená migrácia. Hlavy štátov sa v tejto súvislosti zhodli na tom, na ktoré oblasti by sme spoločne mali klásť veľký dôraz. Ide najmä o posilnenie vonkajších hraníc, spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu či boj proti prevádzačom.
„Ubezpečil som spolkového kancelára, že Slovensko si bude poctivo chrániť svoje územie tak pred nelegálnou migráciou, ako aj pred tranzitnou migráciou,“ informoval prezident. Pellegrini nemeckého prezidenta pozval na návštevu Slovenskej republiky, ktorá by sa mohla uskutočniť v prvej polovici budúceho roka.
Slovensko symbolicky odovzdalo Ukrajine ďalšie dve samohybné húfnice Zuzana 2 (video+foto)
Počas návštevy v Berlíne sa prezident stretol v priestoroch slovenského veľvyslanectva aj s krajanmi. Celkovo tu žije približne 60 000 až 80 000 Slovákov, na Slovensku sa k nemeckej menšine hlási 6 000 až 10 000 osôb. Prezident neopomenul ani návštevu neslávne známeho symbolu studenej vojny a rozdelenia Berlína, Berlínsky múr, k pádu ktorého významne prispeli aj krajiny V4. Prezident položil kyticu k pamätníku, ktorý pripomína tento príspevok.
Oficiálne štátne návštevy by sa mali prijímať aj v iných mestách
Pellegrini pri príležitosti svojej návštevy Berlína dodal, že chce zaviesť, aby sa oficiálne štátne návštevy neprijímali len v Bratislave.
„Budeme sa snažiť tým prezidentom, s ktorými už máme lepšie vzťahy a sme priatelia, ukazovať regióny Slovensko a možno ich aj oficiálne prijímať v iných mestách, aby sme aj iným častiam Slovenska umožnili byť súčasťou oficiálneho prijatia so všetkými vojenskými poctami. Budem sa snažiť mnoho návštev dislokovať z hlavného mesta do krásnych častí Slovenska, a tým ozvláštniť tieto návštevy,“ dodal slovenský prezident.
Pellegrini sa stretol aj s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom v jeho sídle na zámku Bellevue, kde ho privítali s vojenskými poctami. Naša hlava štátu v Berlíne absolvovala aj spoločný obed, kde sa stretla aj so slovenskými krajanmi žijúcimi v Nemecku. Na záver návštevy položí kyticu k Pamätníku príspevku krajín V4 k pádu Berlínskeho múru. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.