Prezident poveril zostavením vlády Radičovú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pravica
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič si dnes pri odovzdaní poverenia zostaviť vládu pomýlil funkcie Ivety Radičovej. Na začiatku ju neoslovil ako podpredsedníčku SDKÚ-DS, ale Smeru-SD. Prezident uviedol, že dostal rozhodnutie od podpredsedníčky Smeru, že štyri stredopravé strany sú schopné zostaviť vládu. Prezidenta musela opraviť Radičová. Čas na zostavenie vlády má do 8. júla. Gašparovič verí, že to bude vláda na prospech občanov. „Je mi cťou prijať poverenie na zostavenie vlády. Záleží mi, aby to bola úspešná vláda,“ uviedla Radičová. Podľa nej prioritou číslo 1 jej vlády bude osud Slovenska a dôstojný život občanov. Zaviazala sa, že občanov nesklame.

Radičová verí, že predstavitelia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most sa dohodnú na zostavení vlády skôr ako 8. júla. „Nebudeme to naťahovať,“ doplnil ju predseda SaS Richard Sulík. Zároveň premiéra Roberta Fica označil za vtipkára, keď tvrdil, že Slovensko odovzdáva v dobrej kondícii.

Rodiaca sa stredopravá koalícia začala dnes o 14:15 oficiálne rokovania o rozdelení postov vo vláde. Aj dnes v noci Iveta Radičová tvrdila, že delenie miest nie je pre túto koalíciu dôležité a preto sa najskôr zaoberali zhodou na programových tézach a nie rozdelením vládnych kresiel. Napriek tomu strany už o určitých miestach diskutovali. SDKÚ-DS má obsadiť post predsedu vlády. Spolu s ním rezort diplomacie, ktorý má viesť Mikuláš Dzurinda. Modrí si podľa informácií z vnútra koalície nepustia ani ministerstvo financií, o ktoré mal eminentný záujem predseda SaS Richard Sulík. Šéfovať tomuto rezortu bude zrejme podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská má byť ministerkou spravodlivosti. Rezort školstva by mal viesť Eugen Jurzyca.

SaS ako druhá najsilnejšia strana zrejme obsadí nie štyri, ale len tri posty. Koaličné strany totiž avizujú zrušenie postu vicepremiéra, ktorý nemá žiadne výrazné kompetencie. Ak by sa tak stalo, Mostu by zostali len dve vládne kreslá, čo avizoval cez víkend Sulík, ale predseda Mostu Béla Bugár to rázne odmietol. Kompenzáciou pre SaS toho, že bude mať o jedno vládne miesto menej, má byť pozícia predsedu parlamentu, ktorú by mal zastávať Richard Sulík. Okrem toho nominanti SaS majú obsadiť ministerstvo práce a sociálnych vecí Jozefom Mihálom, ale tiež rezort kultúry, ktorý bude viesť Daniel Krajcer. Ministrom obrany by sa mal stať Ľubomír Galko. Ak sa koalícia nedohodne na zrušení kresla podpredsedu vlády, SaS bude patriť aj ministerstvo hospodárstva, ktoré má viesť Juraj Miškov.

O predsedovi KDH Jánovi Figeľovi sa pôvodne uvažovalo ako o predsedovi NR SR. Po zúžení kabinetu však v strane hovoria, že poputuje do vlády. Mal by sa vraj stať ministrom vnútra, aj keď o túto pozíciu mal záujem Daniel Lipšic. Kresťanskí demokrati majú eminentný záujem o rezort dopravy. Zrejme im pripadne aj ministerstvo zdravotníctva, ktorému bude šéfovať podpredseda strany Ivan Uhliarik.

Strana Most bude mať vo vláde tri kreslá. Ministrom pôdohospodárstva má byť Zsolt Simon, ktorý rezortu už šéfoval v druhej Dzurindovej vláde. Mostu pripadne aj tradičné „maďarské“ ministerstvo, a to životného prostredia. Na jeho čele by mal stáť László Solymos.

Strany rodiacej sa stredopravej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most sa dohodli v noci po desiatich hodinách krátko pred polnocou na spoločných programových tézach. Ako uviedla dnes na tlačovej besede po rokovaní Koaličnej rady volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová, v programových tézach nebudú sporné otázky ako registrované partnerstvá, dekriminalizácia marihuany, vzťahu štátu a cirkví, či výhrady vo svedomí, na ktorých nedošlo k dohode. Tieto témy sa teda nedostanú ani do programového vyhlásenia novej vlády. „Každý zo zúčastnených robí ústupky,“ konštatovala Radičová.

Prioritami programových téz sú ochrana verejných financií a ich konsolidácia, zastavenie zadlžovania SR, boj proti klientelizmu, zásadné zmeny v súdnictve, zúženie poslaneckej imunity len na výroky v parlamente. Medzi priority sa dostalo aj zlepšenie kontroly verejných obstarávaní, veľké úspory v štátnej správe, zlepšenie podmienok pre podnikateľské prostredie, rýchla pomoc postihnutým povodňami, zásadné opatrenia pri odvodoch. Radičová sľúbila, že nová vláda nebude zvyšovať dane.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárDaniel KrajcerDaniel LipšicEugen JurzycaIvan GašparovičIvan MiklošIvan UhliarikIveta RadičováJuraj MiškovLászló SólymosĽubomír GalkoLucia ŽitňanskáMikuláš DzurindaRichard SulíkZsolt Simon