Čínsky prezident Si Ťin-pching zopakoval svoj nesúhlas s používaním sankcií, ako sú tie, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
V televíznom príhovore, ktorý predniesol pred ekonomickým fórom v provincii Chaj-nan, sa čínsky líder vyjadril, že jeho vláda pri riešení medzinárodných sporov podporuje rokovania a je proti používaniu sankcií.
Čína stojí prevažne na strane Ruska
Peking od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stojí prevažne na strane Moskvy, odmieta agresiu označovať za inváziu a tvrdí, že Rusko vyprovokovalo rozširovanie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vojna na Ukrajine: V Boroďanke našli masové hroby, Putin zrušil útok na Azovstaľ a USA pošlú vojenskú pomoc (online)
Napriek tomu Si podľa štátnej agentúry Sin-chua povedal, že Čína je naďalej „zaviazaná rešpektovaniu suverenity a územnej celistvosti všetkých krajín, dodržiavaniu nezasahovania do vnútorných záležitostí a rešpektovaniu nezávislého rozhodovania o vývoji a sociálnych systémoch ľudí v rôznych krajinách“, informuje agentúra AP.
Čína odmieta extrémny nátlak
Čína je podľa prezidenta proti taktikám využívajúcim extrémny nátlak a odrezanie krajín od zásob podľa neho nefunguje. Zároveň tiež odsúdil „mentality studenej vojny“, unilateralizmus a hegemonizmus, čo sú termíny, ktoré Čína zvyčajne používa na kritiku postupov Spojených štátov.
Diskusie o šiestom balíku sankcií voči Rusku pokračujú. Zelenskyj trvá na tom, aby boli naozaj bolestivé (video)
Pri hlasovaní o návrhoch v Organizácii Spojených národov v otázkach súvisiacich s vojnou na Ukrajine, sa Čína buď zdržala alebo hlasovala s Ruskom a čínske štátne médiá šíria ruskú propagandu o ukrajinských útokoch alebo výrobe biologických zbraní v krajine s pomocou Spojených štátov.
Peking v podpore Moskvy vytrval aj napriek dôkazom o vojnových zločinoch ruských vojakov a pokračuje v udržiavaní normálnych obchodných vzťahov medzi krajinami.