BRATISLAVA 24. decembra (WEBNOVINY) –
Faux pas v Bosne
Gašparovič počas návštevy na stretnutí s prezidentom Republiky Srbskej Miloradom Dodikom vyhlásil, že Republika Srbska a Bosna a Hercegovina spolupracujú „tak, ako Slovensko a Česká republika“.
Výrok označili tamojšie médiá za diplomatický škandál. Republika Srbska je súčasťou Bosny, avšak tamojšia vláda si s lídrami v Sarajeve nerozumie. Prezident Dodik niekoľkokrát hovoril o možnosti vyhlásenia referenda o nezávislosti Republiky Srbskej.
Jeden z troch najvyšších politických predstaviteľov Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegovič neskôr na stretnutí so slovenským veľvyslancom Miroslavom Mojžitom Gašparovičove vyjadrenia skritizoval.
Problém podľa neho treba hľadať skôr na strane balkánskeho štátu, kde namiesto sústredenia sa na podstatu prezidentovej návštevy využili jeho vyjadrenie na vnútorný boj.
„Prezident to myslel dobre. Všade na svete žneme obdiv, keď hovoríme o vzťahoch Česka a Slovenska,“ povedal minister zahraničia v rozhovore pre agentúru SITA.
Priznáva však, že časť krajiny si tieto výroky vysvetľovala ako nejakú podporu možného rozdelenia.
Problém na strane BaH
Problémom Bosny a Hercegoviny podľa neho je, že od medzinárodných predstaviteľov akoby očakávala uprednostnenie jedného národa proti tým druhým.
„Žiaľ, vnútorná politika Bosny a Hercegoviny je taká, že buď si so mnou a teda proti tým ďalším dvom, alebo si môj nepriateľ. A kým bude v Bosne a Hercegovine táto atmosféra pretrvávať, výsledkom bude, že tam prestanú štátnici chodiť,“ varoval Lajčák. Šéf slovenskej diplomacie nerozumie, prečo by politici na návšteve Bosny mali mať pocit, že tancujú medzi črepinami. „Každý má svoje citlivosti, ale Bosna a Hercegovina je rovnaký štát ako ostatné,“ dodal.
Slovenské médiá to vraj prehnali
Zdôraznil, že cieľom Gašparovičovej návštevy bolo predovšetkým podporiť integráciu Bosny a Hercegoviny do EÚ a NATO. Reakcie slovenských médií na prezidentovu návštevu boli navyše podľa Lajčáka prehnané.
„To je smutné, lebo bosnianski Srbi a bosnianski Chorváti tomu nevenovali vôbec žiadnu pozornosť. Bosniaci, časť sarajevských médií a nejakých internetových portálov na to zareagovali dotknuto, ale to bolo neporovnateľné s tým, čo sa dialo na našej mediálnej scéne,“ poznamenal.