Prezident UEFA predstavil tri plány na dokončenie aktuálnej sezóny, natiahnuť sa môže do augusta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aleksander Čeferin
Prezident UEFA Aleksander Čeferin. Foto: archívne, SITA/AP.

Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin predstavil tri plány na dokončenie aktuálnej sezóny 2019/2020. Pre pandémiu koronavírusu sú súťaže vo väčšine štátov na „starom kontinente“ pozastavené a k obnoveniu domácich líg či európskych pohárov pravdepodobne nedôjde skôr ako o niekoľko týždňov.

Viac o téme: Koronavírus

„Momentálne je najdôležitejšie zdravie ľudí a prekonanie pandémie. Nevieme, kedy presne sa táto situácia skončí, ale máme plány A, B a C a sme v kontakte s predstaviteľmi jednotlivých líg a klubov,“ vyhlásil 52-ročný Slovinec pre taliansky denník La Repubblica.

Čeferin stále nevie, či bude možné pokračovať v zápasoch s divákmi alebo za zatvorenými dverami. Osobne si však nedokáže predstaviť, že by sa finále niektorej z kontinentálnych pohárových súťaží hralo pred prázdnymi tribúnami.

Neskorší začiatok

Pripustil taktiež neskorší začiatok budúceho ročníka 2020/2021, ktorý by sa mohol uskutočniť v upravenej podobe. Ten aktuálny by sa teoreticky mohol natiahnuť do konca júla, príp. začiatku augusta.

„Prvým variantom je obnovenie zápasov v polovici mája, druhý počíta so začiatkom v polovici júna a tretí pred koncom júna. Ak však dovtedy nebude možné pokračovať, sezóna bude pravdepodobne stratená. Aj keď uvažujeme o možnosti odložiť termín začiatku budúcej sezóny, aby sme mohli dokončiť tú aktuálnu,“ dodal.

Úprava kalendára

Čo sa týka budúcosezónnej edície európskych pohárov, UEFA spolupracuje na úprave kalendára s domácimi ligovými súťažami. Existuje údajne možnosť, že predkolá Ligy majstrov a Európskej ligy by sa uskutočnili až v auguste, pričom zápasy by sa hrali aj počas víkendov. Domáce ligové súťaže v jednotlivých krajinách by zároveň mohli spoločne odštartovať v priebehu druhého septembrového víkendu po asociačnom termíne.

Hráčske kontrakty platné do 30. júna by sa podľa návrhu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) mali upraviť do posledného zápasu posunutého ročníka 2019/2020.

Nezodpovedanou otázkou však zatiaľ zostáva, ako by sa malo postupovať v prípade hráčov, ktorí sa už dávnejšie dohodli na pôsobení v inom klube od 1. júla. V inom termíne by sa zároveň malo uskutočniť aj tohtoročné letné prestupové obdobie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleksander Čeferin
Firmy a inštitúcie UEFA Európska futbalová únia