Prezidenti Spojených štátov a Ruska, Joe Biden a Vladimir Putin, sa budú vo štvrtok telefonicky zhovárať o „rôznych témach vrátane nadchádzajúcich diplomatických záväzkov“.
Uviedla to vo vyhlásení hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Emily Horneová.
Obavy z ruskej invázie na Ukrajinu
Ruský líder v ostatnom období zintenzívnil svoje požiadavky na bezpečnostné záruky vo východnej časti Európy.
Rusko očakáva, že USA odpovedia na žiadosť o bezpečnostné záruky
Moskva zároveň znepokojuje ukrajinského suseda aj Západ, keďže v blízkosti rusko-ukrajinských hraníc sa nachádza podľa odhadov možno až 100-tisíc vojakov. To vyvoláva obavy, že Rusko sa pripravuje na ďalšiu inváziu na Ukrajinu.
Ukrajina má podporu USA
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken hovoril v stredu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Blinken zopakoval, že Spojené štáty neochvejne podporujú ukrajinskú nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť vzhľadom na hromadenie ruskej armády pri ukrajinských hraniciach.
Obaja diskutovali o úsilí o mierové vyriešenie konfliktu na východnej Ukrajine a nadchádzajúcich diplomatických záväzkoch s Ruskom.
Putin zopakoval svoje požiadavky voči NATO a varoval Ukrajinu, ruský tlak podporil testami hypersonických striel
Putin začiatkom tohto týždňa povedal, že bude uvažovať o rôznych možnostiach, ak Západ neposkytne bezpečnostné záruky týkajúce sa rozširovania Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty. Washington a jeho spojenci vtedy odmietli poskytnúť takéto záväzky, ale uviedli, že sú ochotní rokovať.
Cez týždeň sa uskutočnia viaceré rozhovory
USA a Rusko by mali viesť rozhovory na najvyššej úrovni 10. januára. Očakáva sa, že v ten istý týždeň sa stretnú predstavitelia Moskvy a NATO, a taktiež sa uskutoční aj stretnutie medzi predstaviteľmi Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá zahŕňa aj Spojené štáty. Moskva niekoľkokrát skonštatovala, že od týchto rozhovorov očakáva rýchle výsledky.