Prezidentka Čaputová chce lepšie pracovné podmienky pre opatrovateľky, zabezpečiť by to mal nový zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: O budúcnosti Európy
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Prácu a lepšie pracovné podmienky pre slovenské opatrovateľky by mal umožniť nový zákon o dlhodobej starostlivosti o seniorov. Ako na utorkovom brífingu v Rimavskej Sobote ďalej uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, Slovensko takýto zákon potrebuje, lebo nám chýbajú zdravotníci, opatrovateľky a všetko je to o kvalitných pracovných podmienkach.

Utorkový regionálny výjazd po južných okresoch Banskobystrického kraja začala prezidentka na mieste výstavby budúceho priemyselného parku v Rimavskej Sobote. Následne navštívila Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote, kde sa stretla s jeho vedením a zamestnankyňami.

Nemali dôstojný život

Pandémia mala podľa Čaputovej veľmi silné sociálne dôsledky. „Vybrali sme sa do regiónu, ktorý je jeden z najmenej rozvinutých a dosahuje najvyššiu mieru nezamestnanosti,“ konštatovala hlava štátu po stretnutí aj s opatrovateľkami z regiónu, ktoré pravidelne cestujú za prácou do zahraničia.

Ide podľa nej o dôležitú tému, lebo množstvo kvalitných a kvalifikovaných ľudí odchádza pre lepšie pracovné podmienky do zahraničia.

„Moja cesta do týchto regiónov smerovala za ľuďmi – Slovákmi a Maďarmi, lebo to pokladám za veľmi dôležité,“ uviedla s tým, že títo ľudia išli za lepšími pracovnými podmienkami, lebo práca v regióne im neumožňovala dôstojný život.

Navštívi aj študentov

Utorkový program Čaputovej pokračoval v Jelšave, kde si prezrela Kaštieľ Coburgovcov a do Slovenských magnezitových závodov. V stredu sa prezidentka presunie do Lučenca, kde bude najskôr diskutovať so študentkami a študentami Strednej zdravotníckej školy.

V súvislosti s dopadmi pandémie navštívi krízové centrum OZ Za dôstojný život, ktoré dlhodobo pomáha ľuďom v kríze a nepriaznivej životnej situácii a zároveň slúži ako výdajné miesto Potravinovej banky Slovenska. Na záver pracovnej cesty prezidentka navštívi poľnohospodársky sociálny podnik Banskobystrického samosprávneho kraja v Rovňanoch v okrese Poltár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová