Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas online Samitu pre demokraciu kládla dôraz na priority Slovenska, ktoré zahŕňajú hlavne reformu justície, boj proti korupcii, transparentnosť obchodných procesov či slobodu médií. Informoval o tom Lukáš Laczko z Odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR.
Na samite 9. decembra sa spolu s prezidentkou zúčastnil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS). Cieľom samitu, ktorý je osobnou iniciatívou prezidenta USA Joea Bidena, bolo spojiť sily a zastaviť eróziu demokracie a vlády práva po celom svete.
V rámci samitu sa Čaputová zúčastnila na dvoch paneloch, na ktorých spolu s ďalšími lídrami prezentovala svoje vízie a záväzky, ako stabilizovať a zlepšiť kvalitu demokracie a demokratických inštitúcií.
Prirodzeným nástrojom kontroly je transparentnosť
Podľa Laczka bolo často sa objavujúcou témou vo vystúpeniach v súvislosti s oslabovaním demokratických režimov aj šírenie hoaxov a dezinformácií na sociálnych sieťach. „Medzinárodná komunita sa musí začať intenzívne venovať boju proti hybridným hrozbám a úlohe sociálnych médií pri šírení lží a dezinformácií,“ uviedla počas samitu prezidentka.
Prezidentka Zuzana Čaputová pripravila sériu vzdelávacích videí o kritickom myslení
Za kľúčový element udržateľnosti demokracie považuje transparentnosť ako nástroj prirodzenej kontroly vo všetkých oblastiach a na všetkých úrovniach verejného života. Doplnila, že aj preto sa podpora slobody médií a investigatívnej žurnalistiky v tretích krajinách stáva výraznejšou súčasťou stratégie SR k podpore ľudských práv a rozvojovej spolupráce.
Predstavila slovenský boj proti korupcii
Hlava slovenského štátu sa zúčastnila aj na diskusii o prevencii a boji proti korupcii, kde predstavila konkrétne opatrenia, ktoré Slovensko zaviedlo v boji proti korupcii. V tejto súvislosti prezidentka predstavila, okrem iného, aj slovenský register koncových užívateľov výhod.
Prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona zmierňujúcu dopady pandémie v kultúre
Venovala sa aj téme špeciálnych inštitúcií venujúcich sa zložitým a závažným prípadom korupcie, ako aj téme dôležitosti transparentných výberových konaní na kľúčové posty v oblasti justície.
„Korupcia nepozná hranice, preto je medzinárodná spolupráca pri prevencii a boji proti korupcii rovnako dôležitá ako spolupráca pri boji s klimatickými zmenami,“ povedala počas online diskusie.