- aktualizované 10. mája 17:37
Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu stretla s lídrami parlamentných strán, aby s nimi prerokovala pripravovanú vládu odborníkov. Kancelária prezidentky zároveň informovala, že zoznamy mien kandidátov na ministerstvá vo vláde odborníkov, ktoré sa objavujú v médiách, neboli potvrdené prezidentskou kanceláriou a obsahujú aj mená, o ktorých sa vo vláde neuvažuje.
Úradnícka vláda už má premiéra, Ódor prijal ponuku prezidentky Čaputovej
Dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) po stretnutí s hlavou štátu nechcel komentovať mená členov úradníckej vlády, ktoré mu predstavila. Pripustil, že tam boli nejaké mená, ktoré človek možno úplne nečakal. Myslí si, že sa išlo po odbornosti.
Heger chce počkať na predstavenie programového vyhlásenia úradníckej vlády, a na základe toho sa rozhodnú, či ju v parlamente podporia. Zdôraznil, že dôležitá je pre nich kontinuita, aby sa pokračovalo vo veciach, ktoré rozpracovala jeho vláda.
Kollára jedno meno prekvapilo
Predseda hnutia Sme rodina a Národnej rady (NR) SR Boris Kollár si chce počkať na programové vyhlásenie úradníckej vlády. Uviedol to vo vyjadrení pre médiá po odchode z prezidentského paláca na otázku, či jeho politický subjekt vysloví dôveru úradníckej vláde.
Na základe toho sa vraj rozhodnú, či ju podporia, alebo nie. Kollár dodal, že Sme rodina nebude proti úradníckej vláde z dôvodu personálnych nominácií, tie im principiálne nevadia. Vláda je podľa neho vyvážená a sú v nej zastúpené konzervatívnejšie i liberálnejšie osobnosti.
Nemieni napádať toto rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej. Pripustil však, že sa tam objavilo meno, ktoré ho prekvapilo, no nie negatívne.
Vláda je veľmi dobre vyskladaná
Predseda parlamentu sa dozvedel aj mená členov úradníckej vlády a myslí si, že je to veľmi dobre vyskladané. „Nie je to ako sme sa obávali, že by mala byť nejaká progresívna vláda, to vôbec nie. Je to vláda odborníkov,“ vraví Kollár. Je toho názoru, že táto vláda v pohode privedie Slovensko k predčasným voľbám.
Politické nominácie tam nevidel, s výnimkou jedného človeka s pozastaveným členstvom, ktorý nie je politicky aktívny. Hlava štátu podľa Kollára očakáva, že táto vláda by mala pracovať na rozpočte, čerpaní eurofondov, a tiež na príprave predčasných volieb. Dodal, že prezidentka sa vyjadrila, že táto vláda by sa nemala púšťať do žiadnych kultúrno-etických otázok.
Sulík je s menami spokojný
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vyjadril spokojnosť s výberom budúceho predsedu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora.
Dodal, že prezidentka ho na stretnutí oboznámila aj s ostatnými menami potenciálnych ministrov, no upozornila ho, že zoznam je predbežný a môžu v ňom ešte nastať nejaké zmeny, preto sa nechcel k ďalším menám vyjadrovať. „Vo veľkej väčšine sú to solídne nominácie,“ povedal.
Priznal však, že všetkých nominantov nepovažuje za rovnako kvalitných. Uviedol, že tímlídri jeho strany sa k nim vyjadria, no až po finalizácii zoznamu členov úradníckej vlády. Šéf liberálov dodal, že hlave štátu svoj názor na jednotlivých nominantov povedal.
Sulík považuje za korektné a rozumné, že si prezidentka pozýva predstaviteľov politických subjektov a oboznamuje ich s menami, aby sa to nemuseli dozvedieť z médií. Dodal, že pokiaľ hlava štátu zohľadní ich spoločný rozhovor, úradnícka vláda bude podporená poslancami strany SaS.
Ódor je s nomináciami stotožnený
Poslanec parlamentu a líder strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini ocenil, že ho ako predsedu opozičnej strany pozvala prezidentka na stretnutie, na ktorom ho oboznámila so všetkými plánovanými nomináciami na posty ministrov úradníckej vlády jednotlivých rezortov.
„Uistila ma, a podľa nominácií sa aj mne javí, že sú to naozaj ľudia, ktorých úlohou je len profesionálne doviesť krajinu a rezorty do predčasných parlamentných volieb a nemajú žiadne politické ambície. Mená by mohli spĺňať kritériá úradníckej vlády zloženej z ľudí, ktorí to majú profesionálni odriadiť a nevnášať do vládnutia žiadne veľké emócie,“ povedal Pellegrini. Dodal, že úradnícka vláda by mala byť od súčasne dosluhujúcej vlády úplne nezávislá.
Pellegrini bol podľa vlastných slov oboznámený aj s tým, že budúci premiér Ódor je stotožnený s nomináciami hlavy štátu. „Z mien, ktoré mi prezentovala prezidentka, ma žiadne nevyrušilo. Viem existovať so všetkými menami, keďže ide len o vládu, ktorá má našu krajinu päť mesiacov v pokoji riadiť bez toho, aby prišlo ku kolapsu,“ tvrdí predseda Hlasu-SD.
Pellegrini si na základe predstavených mien myslí, že budúci premiér a minister financií v úradníckej vláde budú technokrati a ekonómovia, no medzi menami sú aj nominanti konzervatívneho charakteru. Zároveň uviedol, že prezidentka Čaputová ho nežiadala o vyslovenie dôvery pre úradnícku vládu.
Neobsadený jeden post
Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič po rokovaní s prezidentkou uviedol, že väčšina mien nominantov úradníckej vlády už je medializovaná, ale jeden post zatiaľ nie je obsadený. „Keď bude finálne zostavenie vlády a predložia svoje programové vyhlásenie, potom povieme finálne stanovisko, či vláde vyslovíme dôveru,“ povedal Matovič.
Niektorých ľudí by Matovič do svojej vlády nenominoval, no niektorých, naopak, áno. Podľa bývalého premiéra je to „taká bežná vláda“. „Prezidentka nezapla dobré prvý gombík. Keby jej naozaj išlo o to, aby tu nebol chaos a bola tu stabilita, tak v prvom rade by sa snažila zostavovať vládu tak, aby mohla mať vyslovenú podporu v parlamente. Zobrala to trochu opačne, tak monarchisticky. Predstaviť parlamentným stranám hotový zoznam nie je úplne cesta k tomu, že prezidentka chce mať podporu pre svoju vládu,“ myslí si Matovič.
Tvrdí, že prezidentka mala v prvom rade o menách rokovať s politickými stranami. Dodal, že je to ideálna úradnícka vláda do prázdninového obdobia.
Fico pozvánku nedostal
Na stretnutie prezidentka Čaputová nepozvala šéfa strany Smer-SD Roberta Fica. „Dôvody, pre ktoré prezidentka na stretnutie nepozvala Roberta Fica nájdete vo všetkých jeho verejných vystúpeniach z posledných dní, a tiež vo včerajšom statuse prezidentky na sociálnych sieťach,“ uviedla prezidentská kancelária.
Čaputová ešte v utorok 9. mája na sociálnej sieti uviedla, že sa bude právnymi prostriedkami brániť voči útokom predsedu Smeru-SD Roberta Fica, že je americkou agentkou a konzultuje svoj postup s americkou ambasádou.
„Zhruba v tom istom čase som mala ďalšie dva výsluchy ako poškodená pre nové vyhrážky zabitím voči mne a mojim blízkym. Dôvody vyhrážok ako vždy rovnaké – americká agentka, Soroš, americká ambasáda,“ napísala prezidentka.
Zdôraznila, že už nebude po x-tý krát zdĺhavo vysvetľovať, že je to absolútne klamstvo a že okresný, krajský a napokon aj Ústavný súd SR sa jasne vyjadril, že tieto obvinenia sú nepodložené a prekračujú hranice politického súboja.