- aktualizované 12. mája 17:45
Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách obráti so svojimi otázkami na Ústavný súd SR.
Požiada ho, aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Čaputová to povedala na stredajšej tlačovej konferencii.
Súd má odstrániť nedostatky
Hlava štátu konštatuje, že plne rešpektuje petičné právo a považuje za svoju ústavnú povinnosť zabezpečiť, aby referendum nesprevádzali pochybnosti.
Video: Tlačová beseda
„Rozhodla som sa preto obrátiť na Ústavný súd SR s otázkami, ktoré pomôžu raz a navždy tieto nejasnosti odstrániť. Teda s otázkami, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende,“ povedala Čaputová.
Začne plynúť lehota v dĺžke 60 dní
Prezidentka dodala, že tak, ako nenaťahovala overovanie platnosti podpisov, bude konať aj naďalej. Bezodkladne sa už vo štvrtok 13. mája obráti na Ústavný súd SR. Doručením podania začne plynúť lehota v dĺžke 60 dní.
„Dopredu deklarujem, že v prípade kladného stanoviska Ústavného súdu neplánujem využiť celú zostávajúcu časť lehoty, ktorú podľa ústavy mám a referendum vyhlásim tak, aby sa mohlo konať ešte v septembri,“ dodala hlava štátu. O svojom kroku vopred informovala aj predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).
Čaputová uviedla, že úlohou prezidentky je urobiť rozhodnutie, ktoré zabezpečí ústavnosť referenda a ktoré nebude sprevádzané žiadnymi pochybnosťami z ústavného hľadiska. Hlava štátu chce tieto sporné otázky vyriešiť ešte pred vyhlásením referenda. Tak by nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani výsledok.
Hlas-SD rešpektuje právo prezidentky
Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD), ktorá sa podieľala na zbere podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách, rešpektuje právo prezidentky obrátiť sa v tejto súvislosti na Ústavný súd SR. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.
„Sme presvedčení, že vyjadrenie vôle ľudí v referende je plne v súlade s ústavou a zásadami demokratického a právneho štátu. Na druhej strane, každý mesiac tejto vlády škodí Slovensku a mrzí nás, že ľudia na možnosť prejaviť svoj názor v referende budú musieť ďalšie mesiace čakať,“ dodala strana Hlas-SD v stanovisku.
Smer-SD chce uspieť na Ústavnom súde
Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica dnes rozhodnutie prezidentky o referende oznámila vicepremiérka Veronika Remišová skôr ako samotná hlava štátu.
„Je to korunný dôkaz toho, že prezidentka Čaputová sa opäť radila s predstaviteľmi vládnej koalície,“ povedal s tým, že dúfa, že na stretnutí nebola aj veľvyslankyňa Spojených štátov amerických. Čaputová tak podľa Fica potvrdila, že nie je prezidentkou všetkých a definitívne „potopila“ priamu demokraciu.
„Chcem zagarantovať za stranu Smer-SD, že zabezpečíme kvalifikované právne zastupovanie na ústavnom súde, aby sme uspeli,“ vyhlásil Fico. Doplnil, že keby Ústavný súd SR znemožnil referendum, Smer sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva.
Petičný výbor odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách v podateľni Prezidentského paláca 3. mája. Tá obsahuje vyše 600-tisíc podpisov. Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska.