Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Ji otvorila aj otázku dodržiavania ľudských práv v Číne. Informuje o tom na svojom Facebooku.
Nevyhnutný základ slobody
„Informovala som ministra zahraničných vecí, že ochranu ľudských práv vnímam ako nevyhnutný základ našej slobody. Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín. Očakávam, že sa dosiahne pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi Európskou úniou a Čínou,“ uviedla slovenská hlava štátu. Čínsky minister v stredu rokuje aj so svojím partnerom Miroslavom Lajčákom.
Politické strany budú mať v parlamentných voľbách rovnaké podmienky aj obmedzený rozpočet
Čaputová pripomenula, že v tomto roku si pripomenieme 70 rokov od nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov. Je presvedčená, že by malo byť spoločným cieľom ďalej rozvíjať bilaterálne vzťahy v duchu vzájomného rešpektu a dialógu, ktorý bude založený na hodnotách, ktoré Slovensko ako člen Európskej únie vyznáva. Obaja hovorili aj o tom, čo môžu urobiť, aby zmiernili následky klimatickej krízy a čo robia ako štáty, aby naplnili záväzky.
Ekonómia a ľudské práva
„Ocenila som, ako Čína pristupuje k znižovaniu emisií,“ dodala prezidenta, ktorá si za jednu zo svojich priorít v úrade vytýčila práve ochranu životného prostredia.
Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu prijala štátneho radcu a ministra ministra zahraničných vecí Wanga Ji. Ten je na pozvanie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na návšteve Slovenska.
Čaputová nepodpísala novelu o sudcoch a prísediacich, jeden článok je v rozpore s ústavou
Čaputová už pred nástupom do funkcie avizovala, že sa pri citlivých rokovaniach bude snažiť hľadať rovnováhu medzi ekonomickými záujmami krajiny a hodnotami, ako sú demokracia a ľudské práva.