- aktualizované 6. mája, 13:13
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok do funkcie nového šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) vymenovala Michala Aláča. Ten inštitúciu ako námestník SIS dočasne viedol namiesto Vladimíra Pčolinského, ktorý je momentálne vo väzbe.
Najdôležitejšou úlohou nového riaditeľa SIS bude podľa prezidentky posilniť dôveru širokej verejnosti vo vedenie služby, posilniť dôveru zahraničných partnerov a spojencov, že SIS koná ako informačná služba právneho a demokratického štátu.
Renomé profesionála
„Verím, vážený pán riaditeľ, že v snahe posilniť túto dôveru využijete všetky ústavné a zákonné možnosti, ktoré máte k dispozícii. Nastupujete do funkcie s renomé profesionála a so skúsenosťami priamo z informačnej služby,“ uviedla hlava štátu v príhovore.
Čaputová zdôraznila, že zákon hovorí, že informačná služba získané informácie poskytuje osobám a inštitúciám, ktoré ich potrebujú na zamedzenie protiústavnej a protiprávnej činnosti.
Pripomenula potrebu posilnenia kontroly
„Je teda povinnosťou služby, aby o zistenej protiprávnej činnosti, nech už sa jej dopúšťa ktokoľvek, okrem iného všeobecne informovala vo svojich výročných správach, a teda aby primerane informovala aj verejnosť,“ pokračovala prezidentka. Pripomenula, že v súvislosti s činnosťou SIS je dlho diskutovaná potreba posilnenia vonkajšej kontroly služby.
Bývalý šéf SIS Pčolinský ostáva vo väzbe, rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie už doručili na prokuratúru
„Právomoci parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sú iba formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba vo svojej činnosti striktne dodržuje zákon. Tento stav nie je typický pre tajné služby v právnom a demokratickom štáte,“ uviedla hlava štátu.
Aláč chce, aby SIS bola rešpektovaná
SIS konštatuje, že jej nový šéf ju bude viesť takým spôsobom, aby sa stala modernou spravodajskou službou, ktorá bude efektívne reagovať na všetky ohrozenia záujmov Slovenskej republiky.
„Mojím cieľom je riadiť službu tak, aby bola vnímaná v presadzovaní strategických záujmov Slovenskej republiky ako politicky nezávislá, profesionálna spravodajská služba vo všetkých jej aspektoch,“ zdôraznil nový riaditeľ SIS Aláč.
Hegerova vláda zvolila cestu najmenšieho odporu. V pozadí však bujnie spor, ktorý sa ťahá mesiace
Dodal, že jeho prioritou je, aby bola SIS rešpektovanou inštitúciou doma aj v zahraničí a aby ju vnímali ako spoľahlivého a kooperačného partnera pri spolupráci so zahraničnými spravodajskými službami.
Pracujú tu inteligentní a schopní ľudia
Medzi kľúčové úlohy SIS má patriť ochrana záujmov SR a jej občanov, boj proti extrémizmu, terorizmu a všetkým formám organizovaného zločinu.
„Slovenská informačná služba je miestom, kde pracujú inteligentní a schopní ľudia. V mojom záujme je vytvárať im vyhovujúce podmienky tak, aby služba bola zamestnávateľom, ktorý je stabilným pre príslušníkov a tiež atraktívnym pre uchádzačov,“ dodáva nový riaditeľ Slovenskej informačnej služby.
Jedna z najdôležitejších funkcií
Na vymenovanie nového šéfa SIS zareagoval aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Ten vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že „funkcia riaditeľa SIS je jednou z najdôležitejších funkcií v oblasti bezpečnosti Slovenskej republiky a ich občanov”.
Novému riaditeľovi tajných zaželal veľa síl a vytrvalosti do nových pracovných výziev. „Verím, že spolupráca našich zložiek bude na vysokej a nespochybniteľnej úrovni, ktorá eliminuje dohady a špekulácie o vojne medzi zložkami,” povedal Mikulec.
V SIS pôsobí od roku 2009
Michal Aláč sa narodil v roku 1985 v Detve. Študoval na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave a na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V SIS pôsobí od roku 2009. Od 8. decembra 2020 zastáva pozíciu námestníka SIS.
Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský čelí obvineniu, že za úplatok 20-tisíc eur zastavil odpočúvanie a rozpracovanie momentálne obvineného podnikateľa Zoroslava Kollára. Druhé obvinenie je podľa medializovaných informácií založené na podozrení, že sprostredkoval sumu desaťtisíc eur policajtovi Mariánovi Kučerkovi za to, aby sa neriešili podozrenia voči známej nadnárodnej stavebnej spoločnosti.