Podnikateľov čaká menej byrokracie, prezidentka podpísala tretí antibyrokratický balíček

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Byrokracia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ďalší súbor opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia získal aj podporu prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Tá totiž podpísala v poradí tretí antibyrokratický balíček. Národná rada SR ho schválila koncom apríla.

Jeho hlavným cieľom je podpora podnikateľského sektora pomocou opatrení, ktoré prispievajú k odbúravaniu nadmernej regulačnej záťaže a uľahčovaniu podnikania. Zmeny budú platiť od júla tohto roka.

Oparenia bez významných vplyvov

Ministerstvo hospodárstva SR pritom vybralo oparenia bez významných vplyvov na rozpočet verejnej správy.

„Väčšina zmien spočíva v úprave takých povinností podnikateľov, ktoré zakladajú neúmerné administratívne či nepriame finančné náklady, či v elektronizácii procesov, ktoré prispievajú k vyššej flexibilite a efektívnosti riešenia situácií, s ktorými sa podnikateľské subjekty stretávajú,“ konštatuje.

Rezort zbieral podnety priamo z podnikateľského prostredia. Zmeny sa v tomto prípade týkajú energetiky, oblasti ochrany osobných údajov, ale aj obchodníkov s drahými kovmi.

Zmeny postihnú viaceré oblasti

Ministerstvo pod vedením Denisy Sakovej odhaduje, že v daných sférach pôsobí okolo 3 300 podnikateľských subjektov. Vďaka navrhnutým úpravám by podnikateľské prostredie mohlo dohromady ušetriť okolo 650-tisíc eur.

Súčasťou zmien je z oblasti rezortu hospodárstva napríklad zmiernenie limitu počtu držiteľov povolenia na podnikanie v energetike, pre ktorých môže odborne spôsobilá osoba vykonávať funkciu zodpovedného zástupcu, či odbremenenie obchodníkov, ktorí obchodujú výlučne so strieborným tovarom, pretože sa vypúšťa ich povinnosť disponovať určeným meradlom.

V oblasti Úradu na ochranu osobných údajov SR sa pristupuje k vyňatiu zosnulých osôb z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNárodná rada SRÚrad na ochranu osobných údajov SR