Odporúčame:
Neexistujú prekážky na moje vymenovanie, tvrdí Jozef Čentéš
Smer v prípade vstupu do vlády zmení voľby na tajné
Generálneho prokurátora možno voliť verejne i tajne
„Potvrdzuje, že rokovací poriadok, tak ako bol novelizovaný národnou radou pre volebné procesy, je v súlade s ústavou a všetky odvtedy konané volebné rozhodnutia sú oprávnené,“ povedal Figeľ.
Podľa neho je súdne rozhodnutie potvrdením zodpovedného prístupu parlamentu k vnútorným procedúram, ktoré sú veľmi dôležité pre charakter zákonnosti a demokracie na Slovensku.
Ústavný súd dnes potvrdil, že ani možnosť verejnej voľby generálneho prokurátora, ako to zaviedla koaličná novela Rokovacieho poriadku NR SR, nie je v rozpore s ústavou. Zavedenie verejnej voľby popri tajnej neúspešne napadli poslanci za Smer-SD aj zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý.
Nič nebráni vymenovaniu Jozefa Čentéša do funkcie
Teraz po verdikte ÚS SR už podľa predsedu KDH nič nebráni prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, aby vymenoval kandidáta Jozefa Čentéša, ktorého národná rada vybrala do funkcie generálneho prokurátora SR.
„Pomôže to zákonnosti, spravodlivosti na Slovensku, pretože tento post už od času ukončenia pôvodného mandátu je spravovaný len zástupne,“ povedal Figeľ.
Verí, že prezident zváži všetky súvislosti a otázky, ktoré ako ústavný činiteľ mal. „Niet dôvodu na odkladanie, skôr na rozhodnutie v dohľadnom čase. Je to jeho priama ústavná zodpovednosť,“ dodal Figeľ.
Národná rada SR sa snažila zvoliť generálneho prokurátora od novembra 2010. Čentéša zvolili 17. júna v tajnej voľbe, hlasovalo za neho 79 z 80 prítomných poslancov, jeden sa zdržal.
Pôvodný Čentéšov protikandidát Dobroslav Trnka sa krátko pred voľbou vzdal kandidatúry. Prezident Gašparovič odmietol Čentéša vymenovať do funkcie s tým, že musí počkať na verdikt ústavného súdu.