Prezidentské voľby v USA 2024 (Trump vs. Harrisová): Výsledky (online)
V utorok 5. novembra sa konali prezidentské voľby v USA, ktoré rozhodli o tom, že súčasnú hlavu štátu Joea Bidena v Bielom dome nahradí republikánsky kandidát a exprezident Donald Trump.
Američania si volili prezidenta, a zároveň aj viceprezidenta, už po 60. raz.
Viac o téme: Prezidentské voľby v USA 2024
Američania si v novembrové utorky volia prezidenta od 19. storočia. Nazrite s nami do histórie prezidentských volieb
Americký volebný systém patrí medzi najkomplikovanejšie a najkontroverznejšie na svete
Ktoré štáty budú kľúčové v tohtoročných prezidentských voľbách v USA?
Zoznam všetkých prezidentov USA. Franklin D. Roosevelt je jediný, ktorý vyhral voľby štyrikrát
Prezidentské voľby v USA 2024 (online)
- minúta po minúte
Životopis Kamala Harrisová
Životopis Donald Trump
19:55 Kamala Harrisová v telefonátu s Donaldem Trumpem uznala svoju porážku a pogratulovala mu k vítazstvu, uvádzajú agentúry AFP a Reuters.
19:12 Donald Trump vyhral aj hlasovanie v Michigane, ktorý patrí medzi tzv. swing states a má už 292 hlasov voliteľov.
18:54 Kamala Harrisová by mala s prejavom k výsledkom volieb vystúpiť v stredu o 22:00 nášho času vo Washingtone.
18:46 Akcie firmy Tesla amerického miliardára Elona Muska v stredu stúpli o 13 percent po správach, že v prezidentských voľbách zvíťazil Donald Trump. Elon Musk v ostatných mesiacoch veľmi vehementne Trumpa podporoval.
Zámerom víťaza súboja o post šéfa Bieleho domu je zredukovať dotácie pre elektromobily, čo poškodí menších konkurentov Tesly. Podľa amerického Federálneho úradu pre energetiku patrí Tesle 48,9 percenta amerického trhu s elektromobilmi.
„Tesla má rozsah, ktorý je bezkonkurenčný,“ povedal analytik spoločnosti Wedbush Dan Ives. „Prostredie bez dotácií na elektromobily by mohlo poskytnúť Muskovi a Tesle jasnú konkurenčnú výhodu,“ dodal.
17:45 Politológ Michal Cirner z Prešovskej univerzity pre agentúru SITA zdôraznil, že Spojené štáty americké sú veľmocou, majú veľmi silnú armádu a jednu z najsilnejších ekonomík na svete. To, kam sa bude uberať americká politika, preto celkom určite ovplyvní aj svetové dianie.
„Ten najväčší súvis je pre nás asi v súvislosti s vojnou na Ukrajine, keďže postoj Bidenovej administratívy bol iný, ako sa predpokladá u Donalda Trumpa. Trumpa poznáme ako nevyspytateľného politika, takže bude to pre Európsku úniu aj Slovensko ťažšie aj z diplomatického hľadiska predvídať kroky novej americkej administratívy,“ povedal pre agentúru SITA.
Keďže Republikáni zvíťazili aj vo voľbách do Kongresu a v snemovniach budú mať väčšinu, Trump nebude narážať na žiadny veľký odpor, aby si presadil svoju politiku. V najbližších týždňoch sa podľa politológa ukáže, akými ľuďmi sa obklopí a aká bude nová politika USA. „Vieme, že Trumpove predvolebné vyhlásenia o rýchlom ukončení vojny na Ukrajine boli viac – menej pre domácich voličov. Bude treba počkať na reálne kroky,“ podotkol Cirner.
Dodal, že nasledovať bude aj výmena amerického veľvyslanca na Slovensku, ktorého určite nahradí nominant Republikánskej strany.
17:11 Švajčiarska prezidentka Viola Amherdová uviedla, že jej krajina si váží partnerstvo s USA a chce konštruktíne spolupracovať s novou administratívou na základe zdieľaných hodnô a záujmov.
16:51 Pohľad politológov na výsledok volieb.
Taký veľký rozdiel medzi Trumpom a Harrisovou nikto nepredpokladal, politológ uviedol dôvody tohto výsledku (foto)
16:36 Donaldovi Trumpovi blahoželá k víťazstvu aj Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
16:20 Nemecký akciový index DAX v úvode stredajšieho obchodovania po zverejnení výsledkov amerických prezidentských volieb výrazne vzrástol, a to o 1,5 percenta. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra dpa.
„Keďže Donald Trump stojí za ekonomikou, možno predpokladať, že akciové trhy po celom svete pôjdu hore,“ povedal vedúci oddelenia analýzy kapitálového trhu Baader Bank Robert Halver. Jedinou výnimkou je podľa neho Čína. Dôvodom je to, že Donald Trump „určite uvalí clá prinajmenšom na Čínu. Číňanom to určite sťaží život.“
„Pekné je, že z toho môžu profitovať aj európske, nemecké a exportné akcie. Pretože stále máme takú dobrú pozíciu v priemyselnom sektore, že pomáhame Amerike stať sa v priemyselnom odvetví takpovediac opäť veľkou,“ dodal Halver.
15:16 Pre Slovensko nie je dôležité, kto sa stal víťazom amerických prezidentských volieb. Dôležité je členstvo krajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO).
K výsledkom prezidentských volieb v USA to pre agentúru SITA uviedol bývalý prezident Slovenska Rudolf Schuster, ktorý je zvedavý, ako sa zvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi podarí splniť jeho sľuby o ukončení konfliktu za našimi východnými hranicami.
V boji o prezidentský post v USA favorizoval slovenský exprezident Kamalu Harrisovú.
Exprezident Schuster je zvedavý na sľuby Trumpa o ukončení konfliktu na Ukrajine, pre Slovensko je dôležité členstvo v NATO (video+foto)
15:03 Kanadský premiér Justin Trudeau zablahoželal Donaldovi Trumpovi k zvoleniu za prezidenta USA.
„Priateľstvo medzi Kanadou a USA nám závidí celý svet. Viem, že prezident Trump a ja budeme spolupracovať, aby sme vytvorili viac príležitostí, prosperity a bezpečnosti pre oba naše národy,“ napísal.
14:47 Generálny tajomník NATO Mark Rutte sa teší na spoluprácu s Trumpom „pri presadzovaní mieru prostredníctvom sily“. „Čelíme celosvetovo rastúcemu počtu výziev, od agresívnejšieho Ruska cez terorizmus až po strategickú konkurenciu s Čínou, ako aj rastúcemu prepojeniu Číny, Ruska, Severnej Kórey a Iránu,“ povedal Rutte.
„Spolupráca prostredníctvom NATO pomáha odrádzať od agresie, chrániť našu kolektívnu bezpečnosť a podporovať naše ekonomiky,“ povedal šéf Severoatlantickej aliancie v súvislosti s víťazstvom Donalda Trumpa vo voľbách.
Rutte zároveň ocenil Trumpa za jeho prácu počas jeho prvého funkčného obdobia pri presviedčaní amerických spojencov v NATO, aby zvýšili výdavky na obranu. Približne dve tretiny z 32 spojencov NATO v tomto roku smerujú k splneniu hlavného cieľa organizácie v oblasti výdavkov na obranu, poznamenal Rutte.
14:28 Zvolenie Donalda Trumpa je porážkou liberálnych a progresívnych myšlienok, pretože nový americký prezident je konzervatívne orientovaný. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) na tlačovej besede. Premiér zvolenému americkému prezidentovi Trumpovi zablahoželal a doplnil, že rešpektuje výber, ktorý urobili občania Spojených štátov.
„Patríme medzi politikov, ktorí nezasahujú do vnútorných záležitostí iných štátov a nemudrujú na úkor iných. Preto toto rozhodnutie akceptujeme, môžeme ho zobrať na vedomie a môžeme si klásť otázky, aké dôsledky bude mať zvolenie nového amerického prezidenta tak na medzinárodnú situáciu, ako aj na vzťahy medzi Spojenými štátmi a EÚ a na ďalšie aktivity NATO,“ povedal premiér a dodal, že si myslí, že Trump bude klásť veľký dôraz na ekonomické záležitosti Spojených štátov a vo všetkých jeho rozhodnutiach bude platiť to, že je Amerika na prvom mieste.
Zvolenie Trumpa je porážkou liberálnych a progresívnych myšlienok, premiér Fico opäť skritizoval médiá (video+foto)
14:17 Hovorca Kremľa pred vyhlásením výsledkov amerických prezidentských volieb povedal, že nemá žiadne informácie o tom, či ruský prezident Vladimir Putin plánuje zablahoželať Donaldovi Trumpovi, ale zdôraznil, že Moskva považuje USA za „nepriateľskú“ krajinu.
Dmitrij Peskov opätovne zopakoval tvrdenie Kremľa, že americká podpora Ukrajine vyústila k zapojeniu sa USA do konfliktu. „Nezabúdajme, že hovoríme o nepriateľskej krajine, ktorá je priamo aj nepriamo zapojená do vojny proti nášmu štátu,“ povedal novinárom.
Na otázku, či sa nezhoršia rusko-americké vzťahy, ak Putin Trumpovi nezablahoželá, Peskov odpovedal, že vzťahy medzi oboma krajinami sú už teraz na „najnižšom bode v histórii“. Podľa neho je na novom vedení USA, aby situáciu zmenilo.
Peskov poukázal na Trumpove predvolebné vyhlásenia o jeho úmysle ukončiť vojny. Dodal však, že „to boli dôležité vyhlásenia, ale teraz po víťazstve, keď sa pripravuje na vstup do Oválnej pracovne alebo po príchode do Oválnej pracovne, sa vyhlásenia môžu niekedy zmeniť“.
14:12 Po víťazstve v amerických prezidentských voľbách čaká na Donalda Trumpa plnenie sľubov. Až čas ukáže či, mal republikánsky politik iba prázdne slová alebo sa prejaví ako človek patriaci na post šéfa Bieleho domu.
Od ekonomiky po Ukrajinu. Aké sú Trumpove postoje v kľúčových otázkach?
14:03 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oceňuje záväzok Donalda Trumpa voči mieru prostredníctvom sily.
„Oceňujem záväzok prezidenta Trumpa voči „mieru prostredníctvom sily “ v globálnych záležitostiach. To je presne princíp, ktorý môže prakticky priblížiť spravodlivý mier na Ukrajine. Dúfam, že ho spoločne uvedieme do praxe,“ povedal.
V súvislosti s tým, že exprezident Trump zvíťazil v súboji o post šéfa Bieleho domu, Zelenskyj na mikroblogovacej sieti X napísal: „Spomínam si na produktívne stretnutie s prezidentom Trumpom v septembri, keď sme podrobne prediskutovali strategické partnerstvo medzi Ukrajinou a USA, Plán víťazstva a spôsoby, ako zastaviť ruskú agresiu proti Ukrajine.“
„Tešíme sa na éru silných Spojených štátov amerických pod rozhodným vedením prezidenta Trumpa,“ vyhlásil ukrajinský líder.
13:59 Trumpovi zagratulovalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) na čele s predsedom Milanom Majerským. Kresťanskí demokrati dúfajú, že Trump bude, napriek niektorým vyjadreniam pred voľbami, pokračovať v posilňovaní transatlantickej spolupráce.
„Úprimne mu prajeme, aby sa dokázal s rovnakým nasadením zasadiť za mierové riešenie a bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. Osobitne oceňujeme jeho prístup k ochrane práva na život nenarodených detí,“ uviedli kresťanskí demokrati.
Podotkli však, že výsledky týchto volieb by mali Európe signalizovať potrebu prevziať väčšiu zodpovednosť za svoj ekonomický rozvoj, bezpečnosť a konkurencieschopnosť.
„Nech sú pre EÚ rovnako povzbudením vrátiť sa k subsidiarite, budovať silné členské štáty a regióny a riešiť tak problémy blízko pri ľuďoch bez pretláčania škodlivých ideológií,“ dodalo KDH.
Americkí republikáni sú podľa hnutia dlhodobo partnerom pre KDH a sú pripravení spolupracovať s Kongresom na posilňovaní konzervatívnych hodnôt, ako riešenia pre mnohé geopolitické výzvy, pred ktorými svet stojí.
13:52 Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) označil za víťazstvo Trumpa úžasnú správu. Podľa neho najlepším kandidátom na riešenie viacerých problémov, medzi nimi aj vojny na Ukrajine.
„Prajem Donaldovi Trumpovi veľa zdravia vo výkone funkcie. Jeho víťazstvo je dôkazom, že je to veľký bojovník, dokázal sa s prestávkou prinavrátiť do Bieleho domu napriek nepredstaviteľnému odporu médií a antikampane,“ napísal.
Pripustil ale, že Trumpovo víťazstvo bude pre Európu výzvou. „Na jednej strane nás oslabuje rýchlo rastúca Čína, a na druhej to bude čoraz viac aj USA, ak budú realizovať naďalej veľmi silnú politiku lákania investícií z Európy. Toto všetko bude nútiť Európu vrátiť sa k zdravému rozumu v rozvíjaní ekonomiky, znížiť prebytočné regulácie a opäť sa vrátiť k tomu, aby sme boli priemyselná veľmoc,“ myslí si Taraba.
Slovensko sa podľa neho bude usilovať o budovanie dobrých vzťahov s novou americkou administratívou, a to aj v súvislosti s riešením konfliktu na Ukrajine. „Sme pripravení dopomôcť akémukoľvek mierovému riešeniu,“ uzavrel.
13:46 Trumpovi k víťazstvu zagratuloval aj predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. „Voľby v USA neprehrala len Kamala Harrisová, ale aj všetky médiá a najrôznejšie agentúry, ktoré umelo protežovali viceprezidentku a tým aktivizovali voličov Donalda Trumpa,“ uviedol.
Dodal, že Trumpovo víťazstvo vo voľbách zmení veľa vecí aj v Európe a po celom svete. Osobne označil za najdôležitejšiu nádej, že v prípade viacerých vojnových konfliktov bude čoskoro uzavretý mier.
13:30 Ministerstvo obrany SR zablahoželalo na sociálnej sieti k demokratickým voľbám v Spojených štátoch amerických a verí, že „to prispeje k rýchlemu mierovému riešeniu na Ukrajine“.
13:10 Cena bitcoinu dosiahla v stredu nové maximum. Investori totiž rátajú s tým, že víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA bude pre kryptomeny prínosom. Bitcoin na začiatku obchodovania vyskočil takmer o 8 percent na rekordných 75 345 dolárov za kus. Neskôr ustúpil na zhruba 73 500 dolárov.
Trump síce bol voči krypromenám najprv skeptický, ale pred voľbami zmenil názor. Zaviazal sa urobiť z Ameriky „hlavné mesto sveta pre kryptomeny“ a vytvoriť „strategickú rezervu“ bitcoinov. Jeho kampaň prijímala dary v kryptomenách. Zároveň s rodinnými príslušníkmi založil podnik na obchodovanie s kryptomenami World Liberty Financial.
Trh v súvislosti s bitcoinom teraz špekuluje o tom „kedy, nie či, prekoná hranicu 100-tisíc dolárov,“ povedal investičný riaditeľ britskej online investičnej platformy AJ Bell Russ Mould.
13:04 Francúzsky prezident Emmanuel Macron zagratuloval tiež k zvoleniu Donalda Trumpa a vyzdvihol, že je pripravený spolupracovať tak, ako pred štyrmi rokmi. „S tvojím a mojím presvedčením, s rešpektom a ambíciami pre viac mieru a prosperity,“ napísal na sociálnej sieti X.
12:50 Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár na sociálnej sieti uviedol, že v prvom rade treba blahoželať americkým občanom, pretože tým prejavili svoju demokratickú vôľu. „Slovenská republika a náš rezort diplomacie sú pripravení na spoluprácu s novou americkou administratívou,“ dodal.
12:11 Donald Trump kandidoval na prezidenta po tretí raz. Paradoxom je, že keď bola jeho súperkou žena, vždy zvíťazil – v roku 2016 triumfoval nad Hillary Clintonovou a teraz nad spomenutou Kamalou Harrisovou. Nad Trumpove sily bol pred štyrmi rokmi muž – dosluhujúci prezident Joe Biden.
Trump sa zároveň postaral o zvláštnosť, aká sa v USA nestala od konca 19. storočia. Grover Cleveland bol odvtedy jediný americký prezident zvolený do funkcie vo dvoch voľbách, ktoré nenasledovali po sebe. Bol tak 22. a zároveň aj 24. prezidentom USA. Trump ho v tomto smere napodobnil, keďže sa z neho stal predchodca aj nástupca Bidena.
11:43 Donald Trump prekročil potrebný počet 270 hlasov voliteľov, triumfoval aj v štáte Wisconsin a zaistil si víťazstvo v prezidentských voľbách.
11:15 Víťazstvo Donalda Trumpa podľa Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) pre Slovensko aj Európu znamená, že budeme musieť robiť viac a niesť ešte ťažšie bremeno. „Budeme musieť byť silným a sebavedomým partnerom a viac sa spoliehať aj na vlastné sily, keď budeme čeliť zásadným bezpečnostným a ekonomickým výzvam a hrozbám, ktoré prichádzajú osobitne z Ruska a Číny,“ uviedol.
11:09 Bývalý český premiér Andrej Babiš, podobne ako Viktor Orbán, hovorí o senzačnom comebacku Donalda Trumpa.
10:58 Maďarský premiér Viktor Orbán napísal na sieti X, že ide o „najväčší comeback v politických dejinách USA“. „Blahoželám prezidentovi Donaldovi Trumpovi k tomuto ohromnému víťazstvu. Veľmi potrebné víťazstvo pre svet!“ dodal.
10:49 Donaldovi Trumpovi k znovuzvoleniu zablahoželli aj český prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala. „Vážim si našeho partnerstva so Spojenými štátmi a těším se na pokračujúcu spoluprácu,“ uviedla hlava štátu na sieti X.
10:44 Podpredseda Národnej rady SR poverený jej vedením Peter Žiga (Hlas-SD) blahoželá Donaldovi Trumpovi k znovuzvoleniu za prezidenta Spojených štátov amerických. „Je za ním veľký príbeh človeka, ktorý musel prekonať mnohé prekážky, vrátane atentátu,“ uviedol Žiga v reakcii na výsledky prezidentských volieb v USA. Akcentoval, že USA sú pre Slovensko významným spojencom, verí tiež, že dobré vzťahy budú pokračovať aj počas Trumpovho mandátu.
10:37 Iránska mena rial v stredu v reakcii na výsledky amerických volieb klesla na historické minimum. Kurz oslabil na 703-tisíc rialov za dolár.
V čase iránskej jadrovej dohody so svetovými mocnosťami v roku 2015 bola iránska mena na úrovni 32-tisíc rialov za jeden dolár. Trump však v roku 2018 jednostranne od dohody s Teheránom odstúpil, čo vyvolalo roky napätia medzi oboma krajinami, ktoré pretrváva dodnes. Iránska ekonomika pre svoj jadrový program zápasí s ochromujúcimi medzinárodnými sankciami.
Iránska vláda sa už týždne snaží bagatelizovať vplyv toho, kto vyhrá voľby v Spojených štátoch amerických. V rovnakom duchu sa v stredu vyjadrila hovorkyňa administratívy prezidenta Masúda Pezeškjána.
„Voľba prezidenta USA s nami nemá nič konkrétne spoločné,“ povedala. „Hlavné politiky Ameriky a Islamskej republiky sú pevné a nebudú sa výrazne meniť tým, že ľudia nahradia iných ľudí. Už sme urobili potrebné prípravy vopred,“ uviedla.
10:35 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zablahoželal Donaldovi Trumpovi a jeho manželke Melánii k „najväčšiemu návratu v histórii“. Víťazstvo republikánskeho kandidáta označil za „nový začiatok pre Ameriku a silný záväzok pre spojenectvo s Izraelom“.
10:13 Generálny tajomník NATO Mark Rutte gratuloval tiež Donaldovi Trumpovi k zvoleniu za amerického prezidenta. Na sociálnej sieti X napísal, že sa teší na opätovnú spoluprácu pri presadzovaní mieru.
9:55 K víťazstvu Donalda Trumpa vo voľbách zablahoželala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. V statuse na sieti X napísala, že Európska únia a USA sú viac ako spojenci.
„Sme viazaní skutočným partnerstvom medzi našimi ľuďmi, ktoré spája 800 miliónov občanov. Pracujme teda spoločne na silnej transatlantickej agende, ktorá im stále prináša výsledky,“ uviedla.
I warmly congratulate Donald J. Trump.
The EU and the US are more than just allies.
We are bound by a true partnership between our people, uniting 800 million citizens.
So let’s work together on a strong transatlantic agenda that keeps delivering for them.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 6, 2024
9:44 Prezident Peter Pellegrini zablahoželal Donaldovi Trumpovi k zvoleniu za amerického prezidenta a poprial mu, ako aj americkému ľudu veľa úspechov.
„Naše krajiny spájajú spoločné hodnoty slobody a demokracie. Potvrdzujem, že Slovensko zostáva spoľahlivým a zodpovedným spojencom v Severoatlantickej aliancii, verím v pokračovanie našej spolupráce, a verím, že vzťahy medzi USA a Slovenskom, ako aj celou Európou sa budú naďalej rozvíjať pozitívnym smerom,“ uviedol prezident.
Prezident Pellegrini zablahoželal Trumpovi k víťazstvu v prezidentských voľbách, verí v ďalšiu spoluprácu s USA
9:42 Ceny amerických akcií aj výnosy z dlhopisov USA v stredu vzrástli v reakcii na to, že republikáni v amerických voľbách získali kontrolu nad Senátom a bývalý prezident Donald Trump sa stane americkým prezidentom
9:10 Donald Trump v stredu skoro ráno pred svojimi priaznivcami na margo výsledkov amerických prezidentských volieb povedal, že táto chvíľa „pomôže tejto krajiny uzdraviť sa“. Trump sa poďakoval americkému ľudu za mimoriadnu česť, že bol zvolený za ich v poradí 47. prezidenta a podotkol, že zaháji „zlatú éru Ameriky“. „Každý jeden deň budem za vás bojovať,“ sľúbil Trump v kongresovom centre vo West Palm Beach na Floride.
K Trumpovi sa na pódiu pripojili členovia jeho rodiny a jeho manželka Melania Trumpová, ako aj jeho kandidát na viceprezidenta JD Vance a predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson.
Zahájim zlatú éru Ameriky a každý jeden deň budem za vás bojovať, sľúbil Trump počas víťazného prejavu (video+foto)
8:55 Demokratická kandidátka Kamala Harrisová získala štát Minnesota, ale „preskočiť“ Donalda Trumpa už nemôže.
8:29 Naživo: Víťazný prejav Donalda Trumpa na Floride, ktorý sa začal piesňou God Bless The U.S.A.
8:18 Donald Trump si už zrejme číta svoj víťazný príhovor, s ktorým vystúpi pred svojimi prívržencami na Floride.
8:12 Republikánsky kandidát Donald Trump vyhral podľa televízie CNN aj v ďalšom kľúčovom štáte, Pensylvánii.
7:59 Televízia Fox News označila Donalda Trumpa za víťaza prezidentských volieb.
7:18 Cesta demokratickej kandidátky Kamaly Harrisovej do Bieleho sa zužuje a nezostáva jej už veľa možností, ako vyhrať. Naďalej je to však možné. Potrebuje však víťazstvo v štátoch tzv. modrého valu – vo Wisconsine, Michigane a Pensylvánii, čo by jej dohromady vynieslo 44 voliteľov, ale naďalej by to nestačilo. V týchto štátoch však priebežne vedie Trump. Ak by si aj Kamala zabezpečila triumf v štátoch tzv. modrého valu, na získanie postu historicky prvej prezidentky USA musí tiež zabodovať v ďalších štátoch. V hre sú stále Arizona, Nevada či Minnesota.
7:00 Republikánsky kandidát Donald Trump získal štát Georgia, ktorý patrí medzi kľúčové.
6:45 Americké médiá informujú, že republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump chystá vyhlásenie, jeho súperka Kamala Harrisová na výsledky volieb zrejme teraz reagovať nebude.
6:22 Aktívny na sieti X počas volebnej noci je Elon Musk, ktorý už „oslavuje“ víťazstvo Donalda Trumpa.
6:19 Melania Trumpová na sieti X zdieľala fotku svojho 18-ročného syna Barrona, ktorý vo voľbách hlasoval prvýkrát.
6:16 New York Times už vidí v Bielom dome republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa.
6:05 V štáte Georgia, ktorý patrí do tzv. swing states, už je spočítaných 93 percent hlasov – Donald Trump má 50,8 percenta a Kamala Harrisová 48,5.
6:00 Uzatvorili sa aj posledné volebné miestnosti na Havaji a Aljaške.
5:58 V kľúčovej Pensylvánii mal Donald Trump pri spočítaných 80 percentách hlasov podporu 51,2 percenta a Kamala Harrisová 47,8 percenta.
5:33 Donald Trump má prvý z kľúčových štátov, Severnú Karolínu (16), v ďalších tesne vedie a má tak bližšie do Bieleho domu.
5:08 Kamala Harrisová získala Kaliforniu (54) aj Washington (12) a Donald Trump si pripísal triumf v štáte Idaho (4).
5:00 Hlasovanie sa končí v ďalších troch štátoch na západnom pobreží – Kalifornia, Washington a Oregon.
4:58 Predikciu, že vyhrá Donald Trump na sociálnej sieti X zdieľal aj Elon Musk.
4:54 Republikánsky kandidát Donald Trump má podľa New York Times 82-percentnú šancu, že vyhrá. Jeho súperku Kamala Harrisovú môže zachrániť už iba „modrý múr“, štáty Pensylvánia, Michigan a Wisconsin), v ktorých však tesne prehráva.
4:49 Republikánsky kandidát Donald Trump už má 210 hlasov voliteľov, triumfoval v štátoch Iowa (6) a Kansas (6).
4:26 Demokratická kandidátka Kamala Harrisová podľa očakávania získala tri hlasy voliteľov z Washingtonu D.C a momentálne ich má spolu 112. Jej súper Donald Trump ich má zatiaľ 198.
4:06 O štvrtej ráno nášho času už majú dohlasované aj v štátoch Idaho, Montana, Nevada aj Utah.
3:28 Bývalý prezident Barack Obama si zaspomínal na voľby v roku 2020, kedy spočítanie všetkých hlasovacích lístkov trvalo niekoľko dní a je podľa neho veľmi pravdepodobné, že výsledok ani dnes sa výsledok nedozvieme.
3:16 Po pridelení ďalších hlasov voliteľov ich Donald Trump má 177 a Kamala Harrisová 99.
Donald Trump získal štáty Nebraska (4), Severná Dakota (3), Wyoming (3), Južná Dakota (3), Louisiana (8), Texas (40), Južná Karolína (9), Ohio (17). Kamala Harrisová si pripísala New York (29).
3:02 Hlasovanie sa končí v ďalších 10 štátoch, vrátane „swing states“ Wisconsinu a Arizony.
2:57 V kľúčových štátoch, ktoré už rátajú hlasy, je to zatiaľ 50 na 50 – Donald Trump vedie v Georgii aj Severnej Karolíne a Kamala Harrisová je na tom zatiaľ lepšie v Pensylvánii aj Michigane.
2:42 Demokratická kandidátka Kamala Harrisová má ďalších 19 hlasov voliteľov za triumf v štáte Illinois.
2:36 Republikánsky kandidát Donald Trump vyhral v Arkansase (6 hlasov voliteľov) a súčasná viceprezidentka a demokratická kandidátka Kamala Harrisová ovládla štáty New Jersey (14) a Delaware (3).
2:30 Zatvárajú sa volebné miestnosti už v poradí 32. štáte – dohlasované má aj Arkansas, ktorý má šesť hlasov voliteľov.
2:16 Sú jasné ďalšie hlasy voliteľov – Donald Trump ich má už 95 a Kamala Harrisová 35. Zatiaľ sa nekonalo žiadne prekvapenie, už sa však rátajú výsledky z kľúčových štátov, tzv. swing states.
2:05 O druhej po polnoci nášho času sa zavreli volebné miestnosti v ďalšej dvadsiatke štátov, vrátane Pensylvánie, ktorá môže rozhodnuť voľby.
1:53 Podľa očakávaní republikánsky kandidát Donald Trump vedie na Floride, navrch má zatiaľ aj v kľúčovom štáte Georgia, ale v ďalšom tvz. swing states, Severnej Karolína zatiaľ presvedčivo vyhráva Kamala Harrisová.
1:36 Republikánsky kandidát Donald Trump si pripísal ďalšie štyri hlasy voliteľov za triumf v štáte Západná Virginia.
1:33 O pol druhej nášho času je dohlasované v Ohiu aj Západnej Virginii a tiež v ďalšom tzv. swing states, Severnej Karolíne.
1:22 Prvé výsledky hlasovanie už prichádzajú aj z dôležitého štátu Georgia, kde zatiaľ tesne vedie Donald Trump, ale spočítané sú len tri percentá hlasov
1:10 Rozdelili sa prvé hlasy voliteľov – Donald Trump získa štáty Indiana (11) aj Kentucky (8) a Kamala Harrisová štát Vermont (3).
1:02 Hodinu po polnoci nášho času sa uzatvoril prvý z kľúčových štátov (tzv. swing states), Georgia a tiež ďalších päť Florida, New Hampshire, Južná Karolína, Vermont a Virginia.
0:34 Ikonická Empire State Building zmení svoju farbu podľa výsledkov prezidentských volieb – červená bude v prípade úspechu Donalda Trumpa a na modro sa zafarbí, ak bude vyhrávať Kamala Harrisová.
0:22 Jeden z poradcov Kamaly Harrisovej pre CNN uviedol, že volebný štát kandidátky Demokratov sa pripravuje aj na možnosť, že sa jej súper Donald Trump predčasne vyhlási za víťaza volieb a reakcia vraj bude rázna.
0:04 O polnoci nášho času sa uzatvorili volebné miestnosti v štátoch Indiana a Kentucky.
00:01 Prajeme príjemnú volebnú noc, u nás sme sa už prehupli do stredy, ale v USA sa budú postupne zatvárať volebné miestnosti. Sledujte s nami spočítavanie hlasov v amerických prezidentských voľbách.
23:52 Obaja kandidáti, Donald Trump aj Kamala Harrisová, boli počas dňa aktívni aj na sociálnych sieťach.
23:41 Exkluzívny exit poll pre CNN ukázal, že voliči sa pri výbere kandidáta rozhodovali na základe ekonomických otázok. „Len približne tretina voličov si myslí, že ekonomika je v dobrom alebo výbornom stave, pričom v roku 2020 to bola približne polovica voličov,“ priblížila televízia výsledky prieskumu.
23:29 Republikánsky kandidát Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social napísal, že v štáte Philadelphia dochádza k podvodom pri hlasovaní.
23:07 Už o polnoci nášho času sa uzatvárajú volebné miestnosti v štátoch Indiana a Kentucky, o hodinu neskôr bude dohlasované aj v štátoch Florida, Georgie, New Hampshire, Južná Karolína, Vermont a Virginia. O 1:30 nášho času uzavrú hlasovanie v štátoch Severná Karolína, Ohio a Západná Virginia.
22:56 Jedným z kľúčových štátov, ktoré priklonia misky váh na jednu, či druhú stranu, patrí aj Severná Karolína. Demokrati tu naposledy triumfovali v roku 2008, keď bol kandidátom Barack Obama. Ako upozornila televízia ABC, posledné prieskumy verejnej mienky z tohto štátu ukazovali triumf Donalda Trumpa iba o necelé percento. „Vo voľbách v roku 2000 bola Severná Karolína o 13 percentuálnych bodov ‚červenšia‘ ako celá krajina, v roku 2008 to bolo už len o 7 percentuálnych bodov a pred štyrmi rokmi iba o šesť,“ priblížila pohľad do histórie.
22:47 Tohtoročné voľby prepíšu históriu USA, pretože do prezidentského kresla zasadne najstaršie zvolený kandidát alebo prvá žena.
22:35 Prezidentské voľby v USA niekde sprevádza aj nepriaznivé počasie, silný dážď dážď sa očakáva vo Wisconsine, Louisiane, východnom Texase aj Arkansase.
22:02 Americký prezident Joe Biden bude počas volebnej noci v Bielom dome a podľa medializovaných informácií nemá v pláne žiadne mediálne výstupy.
21:44 Kedy sa očakávajú prvé výsledky v kľúčových štátoch?
- Arizona (11 hlasov voliteľov): streda 4:00 SEČ
- Georgia (16): streda 1:00 SEČ
- Michigan (15): streda 2:00 SEČ
- Nevada (6): streda 4:00 SEČ
- Severná Karolína (16): streda 1:30 SEČ
- Pensylvánia (19): streda 2:00 SEČ
- Wisconsin (10): streda 3:00 SEČ
21:33 Medzi štáty, ktoré rozhodnú o budúcej hlave štátu, patrí aj Georgia so 16 hlasmi voliteľov. Pred štyrmi rokmi tu Joe Biden porazil Donalda Trumpa o menej ako 12-tisíc hlasov a tesný výsledok sa tu očakáva aj teraz.
21:11 Kde budú Donald Trump a Kamala Harrisová počas volebnej noci?
Demokratická kandidátka bude sledovať sčítavanie hlasov na Howardovej univerzite vo Washingtone, jej súper bude výsledky sledovať v konferenčnom centre vo West Palm Beach na Floride. S odvolaním na kampane oboch kandidátov v amerických prezidentských voľbách o tom informoval verejnoprávny rozhlas NPR.
20:46 Polícia Kapitolu USA zatkla muža, ktorý sa snažil dostať do Kapitolu so svetlicou a pochodňou. Ako uvádza portál CNN, muž mal so sebou aj dve nádoby s benzínom. Všimli si to počas bezpečnostnej kontroly a okamžite mu nasadili putá. Návštevnícke centrum Kapitolu bolo už po incidente po celý deň zatvorené.
20:18 FBI eviduje viacero bombových hrozieb adresovaným volebným miestnostiach v niekoľkých amerických štátoch, z ktorých viaceré zrejme pochádzajú z ruských e-mailových domén. Žiadna z hrozieb sa zatiaľ nepotvrdila a považujú ich za nedôveryhodné.
19:55 Traja americkí astronauti Butch Wilmore, Suni Williams a Don Pettit hlasovali z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Zverejnili na Instagrame fotografiu s textom: „Nezáleží na tom, či sedíte, stojíte alebo sa vznášate. Záleží na tom, že volíte!“ Na svojich nohách mali ponožky vo farbách americkej vlajky
19:27 V štáte New York v meste Fowler museli zatvoriť volebnú miestnosť. Muž, ktorý bol v minulosti odsúdený za trestný čin, nemohol voliť, nakoľko sa po prepustení z väzenia nezaregistroval. Muž sa rozčúlil a začal sa vyhrážať, že sa vráti so zbraňou alebo podpáli volebnú miestnosť.
19:00 Štát Pensylvánia, ktorý patrí medzi kľúčový v prezidentských voľbách, bude mať dlhšie otvorené volebné miestnosti. V okrese Cambria totiž mali problém so zariadením na skenovanie hlasovacích lístkov. Voliči tak môžu hlasovať o dve hodiny dlhšie.
18:46 Donald Trump po odhlasovaní uviedol, že sa cíti veľmi sebavedomo. „Vyzerá to tak, že republikáni prišli v sile,“ povedal novinárom, pri ktorých sa zdržal niekoľko minút. Na otázku, či ľutuje svoju kampaň, odpovedal: „Nenapadá mi nič“.
18:02 Republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump a jeho manželka Melania hlasovali v jednej z volebných miestností v Palm Beach na Floride.
17:52 Voliči v desiatkach štátov USA počas utorkových volieb prezidenta a obsadení kresiel v Kongrese rozhodujú aj v plebiscitoch o viac ako 140 návrhoch. Mnohé z hlasovaní iniciovali občania prostredníctvom petícií, ďalšie otázky na rozhodnutie predložili voličom zákonodarcovia.
Napríklad voliči na Floride, v Severnej Dakote a Južnej Dakote rozhodujú o legalizácii marihuany pre dospelých na rekreačné účely. Obyvatelia štátu Kentucky majú rozhodnúť o novele ústavy, ktorá by umožnila zákonodarcom využívať štátne prostriedky na súkromné školy. V Colorade hlasujú o tom, či rovnako ako v Kalifornii, v tomto štáte uvalia daň na predaj strelných zbraní s tým, že tieto príjmy by šli predovšetkým na služby obetiam trestných činov.
Zákonodarné zbory vedené republikánmi v ôsmich štátoch, a to Idahu, Iowe, Kentucky, Missouri, Severnej Karolíne, Oklahome, Južnej Karolíne a Wisconsine, navrhli ústavné dodatky, v ktorých sa uvádza, že voliť v týchto štátoch môžu iba občania. Americký zákon z roku 1996 zakazuje osobám, ktoré nie sú občanmi, voliť vo federálnych voľbách a mnohé štáty už majú podobné zákony. Republikáni však poukazujú na potenciálnych voličov bez občianstva po príleve imigrantov cez americko-mexické hranice.
16:47 Viac ako dve desiatky štátov USA naznačili, že v prípade požiadavky budú ochotné vyslať vojakov Národnej gardy do Washingtonu na obdobie od prezidentských volieb po inauguráciu novej hlavy štátu.
Federálny dištrikt zatiaľ o jednotky Národnej gardy nepožiadal, ale predstavitelia vlády sa pripravujú na možnosť, že by sa Kapitol opäť mohol stať terčom násilia v súvislosti s potvrdením výsledku volieb v Kongrese a s inauguráciou prezidenta. Po nepokojoch zo 6. januára 2021 z celej krajiny prišlo Washingtonu približne 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Tisíce priaznivcov vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa totiž vtedy vtrhli do Kapitolu v snahe zabrániť Kongresu potvrdiť víťazstvo Joea Bidena.
Obavy z možného násilia teraz podporujú Trumpove tvrdenia, že voľby sú poznačené podvodmi. Na viacerých mítingoch okrem toho svojim priaznivcom povedal, že jediný spôsob, ako môže prehrať, je podvod zo strany demokratov. Trump zároveň opakovane odmietol povedať, či bude akceptovať výsledky volieb bez ohľadu na to, kto zvíťazí.
16:24 FBI varuje pred falošnými správami, ktoré podľa informácií AP zneužívajú jej meno a znak. Neznámi páchatelia v klipe tvrdia, že by sa voliči mali vyhnúť volebným miestnostiam z dôvodu vysokej hrozby terorizmu.
16:06 Poslanci Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek, Lucia Yar a Ľubica Karvašová uviedli, že víťazstvo Donalda Trumpa by Slovensku poškodilo a želať si jeho víťazstvo je hazardovať s bezpečnosťou našej krajiny. Preto je podľa nich Kamala Harrisová oveľa lepšou kandidátkou a uviedli viacero dôvodov.
15:40 Nominant republikánov a senátor J.D. Vance odovzdal svoj hlas vo volebnej miestnosti v Cincinnati v Ohiu, píše CNN. Senátor mal dobrú náladu, keď prišiel voliť kandidátnu listinu Trump-Vance so svojou manželkou Ushou a ich deťmi.
Po hlasovaní povedal novinárom, že je vďačný tým, ktorí sa prišli pozrieť na „jednu z veľkých tradícií americkej demokracie“. „Cítim sa dobre. Nikdy nevieš, kým to nevieš, ale mám z týchto pretekov dobrý pocit,“ povedal Vance.
14:43 Britská BBC vybrala pre každého kandidáta dva ich „momenty“ roku 2024. V prípade Donalda Trumpa to bolo, že z pokusu o atentát vyviazol živý a pri Kamale Harrisovej to bol jej hlavný prejav na zjazde Demokratickej strany v auguste, len mesiac po tom, že Joe Biden ohlásil odstúpenie zo súboja o Biely dom.
14:25 Hlasovacie miestnosti sú už otvorené vo viac ako polovici štátov USA. O druhej popoludní nášho času (SEČ) sa otvorili hlasovacie miestnosti aj v štátoch Alabama, Iowa, Kansas, Minnesota, Mississippi, Severná Dakota, Oklahoma, Južná Dakota, Texas a Wisconsin.
13:28 Obaja kandidáti na sociálnych sieťach vyzývajú na účasť vo voľbách. „Dnes hlasujeme, pretože milujeme svoju krajinu a veríme v prísľub Ameriky,“ napísala Kamala Harrisová na sieti X. Donald Trump na Truth Social uviedol, že je čas ísť von a voliť, aby sme mohli urobiť Ameriku opäť veľkou.
12:52 Analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš upozorňuje na možné dôsledky volieb v USA na ekonomiku Slovenska a EÚ.
Prezidentské voľby v USA a ich dôsledok na ekonomiku: Slovensku by obchodné vojny mohli znížiť HDP
12:33 Český prezident Petr Pavel podľa webu iDNES.cz počas návštevy Švajčiarska uviedol, nech sa stane americkým prezidentom ktokoľvek, skôr alebo po čase pochopí, že Európa je najbližším spojencom USA a nie konkurentom.
12:12 Kto je Donald Trump? (životopis)
Na júl 2024 asi nikdy nezabudne a má už tretiu manželku. Kto je Donald Trump?
11:51 Hoci demokratická kandidátka Kamala Harrisová nikdy nenavštívila indickú dedinu Thulasendrapuram, obyvatelia obce sa modlia za jej víťazstvo.
Z dediny, v ktorej Harrisová nemá nijakých žijúcich príbuzných, totiž pochádzal jej starý otec z matkinej strany. Narodil sa tam pred viac ako rokmi, ale ako dospelý sa presťahoval do mesta Čennaí, ktoré je metropolou štátu Tamilnád. Tam až do dôchodku pracoval ako vysokopostavený štátny úradník.
Harrisovej zosnulá matka Shyamala Gopalanová sa narodila v Indii. Počas štúdií v USA sa vydala za Jamajčana a narodila sa im dcéra Kamala, čo v sanskrite znamená „lotosový kvet“. „Naše božstvo je veľmi mocný Boh. Ak sa k nemu dobre pomodlíme, urobí ju víťazom,“ hovorí chrámový kňaz. „Vnučka našich dedinských predkov kandiduje za prezidentku USA. Jej víťazstvo bude šťastnou správou pre každého z nás,“ dodáva.
Okrem výletov počas detstva Harrisová Indiu príliš často nenavštevuje, ale často emotívne hovorí o svojich väzbách s rodnou krajinou zosnulej matky.
12:00 O šiestej ráno východoamerického času sa vo veľkom otvorili hlasovacie miestnosti na východnom pobreží.
11:33 Americké prezidentské voľby rezonujú aj vo svete tipérov. Podľa vedúceho bookmakerov Tipsportu a špecialistu na politické stávky Pavla Boška sa môže zopakovať situácia z roku 2016 z prezidentského duelu Donald Trump vs. Hillary Clintonová.
„Z pohľadu nastavenia kurzov ide o ťažkú úlohu vzhľadom na špecifickosť amerických volieb. Kamala Harrisová má podporu väčšiny Američanov, ale systém voliteľov je iný. Ešte stále nie je rozhodnutých sedem tzv. swings states, čo je v USA označenie pre kľúčové štáty, ktoré rozhodnú voľby, kde sa preferencie prelievajú z jednej strany na druhú, pričom sa zdá, že mierne navrch má Donald Trump,“ vysvetlil.
Kto sa stane novým americkým prezidentom? Slovenskí tipéri v tom majú jasno
11:16 Televízia CNN ponúkla krátke zhrnutie, čo sa stalo v predvečer hlavného volebného dňa a pripomenula známy fakt, že obaja kandidáti na post americkej hlavy štátu, Kamala Harrisová aj Donald Trump, už majú po tri hlasy, ktoré získali v hlasovaní v malej komunite mestečka Dixville Notch, ktoré odštartovalo utorňajšie hlasovanie.
Demokratická kandidátka Kamala Harrisová ukončila predvolebnú kampaň mítingom vo Philadelphii, kde Lady Gaga zaspievala skladbu „God Bless America“ a na pódium vystúpila aj Oprah Winfreyová a slovami „Ak zajtra neprídeme, je celkom možné, že už nikdy nebudeme mať možnosť odovzdať hlas,“ vyzývala ľudí zúčastniť sa volieb.
Republikánsky kandidát Donald Trump mal záverečný míting v Grand Rapids v štáte Michigan, teda na rovnakom mieste, kde ukončil tri predchádzajúce prezidentské kampane. Zopakoval mnohé zo svojich predvolebných sľubov a na pódium so sebou priviedol aj svoje deti.
11:06 S politológom Kryštofom Kozákom sme sa pozreli na to, ako môže zvolenie, či už Donalda Trumpa alebo Kamaly Harrisovej ovplyvniť Európu, konflikt na Ukrajine, fungovanie NATO a v konečnom dôsledku aj Slovensko.
Americké voľby a budúcnosť Slovenska: Je pre nás výhodnejší Trump či Harrisová? (rozhovor)
10:54 Americkí voliči v utorok rozhodnú nielen o šéfovi Bieleho domu ale aj o tom, kto bude kontrolovať Kongres.
Súboj o kreslá v Snemovni reprezentantov a Senáte určí, ktorá strana bude mať väčšinu a moc podporovať alebo blokovať program prezidenta. V oboch komorách môže rozhodnúť len niekoľko alebo dokonca jediné kreslo.
Kapitol môže rozhodnúť o úspechu alebo neúspechu priorít nového prezidenta, keďže pre Donalda Trumpa lebo Kamalu Harrisovú bude buď spojencom alebo nepriateľom, pripadne vyrovnané sily v Snemovni reprezentantov a v Senáte môžu viesť k obdobiu kompromisov alebo slepých uličiek.
Cieľom republikánov je získať kontrolu nad Senátom, v ktorom majú tesnú väčšinu demokrati. Zároveň si republikáni chcú udržať väčšinu v Snemovni reprezentantov. Súboj o kontrolu nad Kongresom nabral dynamiku po tom, ako na poste demokratického kandidáta na funkciu prezidenta v terajších voľbách Kamala Harrisová vystriedala Joea Bidena. Obe strany do kampane v boji o 435-člennú Snemovňu a 100-členný Senát naliali miliardy dolárov.
Kongres zohráva rolu aj pri udržiavaní americkej tradície pokojného odovzdávania prezidentskej moci. Pred štyrmi rokmi poslal Trump dav svojich priaznivcov, aby „bojovali“ v Kapitole, a mnohí republikáni v Kongrese hlasovali za zablokovanie zvolenia Joea Bidena. Kongres bude potvrdzovať výsledky prezidentských volieb aj v januári 2025.
10:39 Poznáte všetkých prezidentov USA?
Američania v utorok rozhodujú, či sa do Bieleho domu znova „nasťahuje“ republikánsky kandidát a exprezident Donald Trump alebo zvíťazí jeho demokratická protikandidátka a súčasná viceprezidentka Kamala Harrisová a stane sa tak 47. prezidentom USA a vôbec prvou ženou v tejto funkcii.
Zoznam všetkých prezidentov USA. Franklin D. Roosevelt je jediný, ktorý vyhral voľby štyrikrát
10:23 Kto je Kamala Harrisová? (životopis)
Je dcérou výskumníčky rakoviny a v roku 2004 urobila kontroverzné rozhodnutie. Kto je Kamala Harrisová?
10:11 Bývalý český premiér Andrej Babiš na sieti X vyjadril podporu Donaldovi Trumpovi a verí aj jeho sľubu, že ukončí vojnu na Ukrajine.
9:57 Prezidentské voľby v USA tradične vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.
Predstavujeme vám sedmičku štátov, ktoré sa v nadchádzajúcich voľbách môžu ukázať ako najkľúčovejšie z pohľadu konečného výsledku.
Ktoré štáty budú kľúčové v tohtoročných prezidentských voľbách v USA?
9:48 K prezidentským voľbám v USA sa pre agentúru SITA vyjadrili aj poslanci slovenského parlamentu.
Trump alebo Harrisová, čo bude lepšie pre nás? Niektoré odpovede poslancov vás prekvapia (video)
9:39 Viceprezidentka Kamala Harrisová v pondelok večer na svojom poslednom predvolebnom mítingu vo Philadelphii povedala, že jej tím je „optimistický a nadšený“ a vyjadrila sa, že Pensylvánia môže „rozhodnúť o výsledku“ volieb. Na mítingu zaspievala aj speváčka Lady Gaga a dav ľudí počas mítingu kričal „Vyhráme“.
Harrisová podľa CNN zopakovala niekoľko predvolebných sľubov a prisľúbila tiež prijať zákon na obnovenie reprodukčných slobôd po zrušení rozsudku Roe v. Wade. Snažila sa o kontrast s Donaldom Trumpom, pričom použila niekoľko známych fráz – napríklad sľúbila miesto pri stole tým, ktorí s ňou nesúhlasia, v porovnaní s často prudkou rétorikou bývalého prezidenta voči jeho politickým oponentom.
9:24 Svoj hlas v predčasnom hlasovaní už pred oficiálnym utorkovým otvorením volebných miestností odovzdalo viac ako 81 miliónov Američanov. Ide však len o zhruba polovicu v porovnaní s voľbou šéfa Bieleho domu v roku 2020. Vtedy dôvodom predčasného hlasovania bola pandémia koronavírusu.
Niekoľko amerických štátov však aj tentoraz hlásilo rekordnú účasť v predčasnom hlasovaní. Dôvodom záujmu pravdepodobne bola výzva republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, aby jeho stúpenci odovzdávali hlas v predstihu. Avšak to, komu voliči v predčasnom hlasovaní odovzdali svoj hlas, nie je známe, pretože všetky informácie sa oficiálne zverejnia až po zatvorení hlasovacích miestností.
9:11 Donald Trump ukončil svoje posledné predvolebné zhromaždenie po takmer dvojhodinovom prejave v meste Grand Rapids v štáte Michigan. Ako informuje CNN, zopakoval mnohé zo svojich predvolebných sľubov, napríklad sľub zaviesť vysoké clá a potlačiť nelegálne prisťahovalectvo. V jednom momente priviedol na pódium aj niekoľko svojich detí a ich manželiek, ktoré predniesli krátke poznámky, vrátane Tiffany, Erica a Donalda mladšieho. Jeho maratónsky prejav ukončil dlhú kampaň – Trump uviedol, že tento rok sa zúčastnil na viac ako 900 mítingoch.
9:01 Obaja kandidáti, Donald Trump aj Kamala Harrisová, majú nespočetné množstvo nepolitických podporovateľov z radov osobností verejného života, biznismenov, umelcov či športovcov.
Musk či Mel Gibson sú za Trumpa, Kamalu podporujú Taylor Swift, DiCaprio aj Beyoncé
8:48 Vo veľkom sa hlasovacie miestnosti začnú otvárať o šiestej ráno východoamerického času (12:00 SEČ), v najzápadnejších štátoch samozrejme ešte neskôr
8:36 Hlavný deň prezidentských volieb odštartovalo nočné hlasovanie v malej obci Dixville Notch v štáte New Hampshire na východe USA.
Ako informuje CNN, hoci Dixville Notch nie vždy predpovedá konečného víťaza, aj napriek klesajúcemu počtu obyvateľov je úspešným príbehom pre miestnych predstaviteľov a dôvodom na úsmev pre politických fajnšmekrov, ktorí túžia po skorej ochutnávke udalostí dňa. V Dixville Notch už výsledky spočítali a obaja kandidáti, Donald Trump aj Kamala Harrisová, získali po tri hlasy.
8:29 Takzvaný Election Day (volebný deň, pozn. red) amerických prezidentských volieb pripadá na november od roku 1845. Kongres vtedy stanovil fixný termín – prvý utorok po prvom novembrovom pondelku, v snahe zefektívniť volebný proces a minimalizovať ovplyvnenie celkových výsledkov výsledkami zo štátov, kde sa voľby konali skôr.
Ako uvádza History.com, novembrový termín vychádza z toho, že v čase prijatia konkrétneho termínu väčšina obyvateľstva pracovala v poľnohospodárstve a mnoho ľudí žilo ďaleko od hlasovacích miestností, takže im cestovanie zabralo minimálne deň a potrebovali časovú rezervu. Preto neprichádzal napríklad do úvahy víkend, lebo v nedeľu boli ľudia v kostole, alebo streda, keď sa konali farmárske trhy.
Termín počas neskorej jesene bol tiež výhodný preto, lebo farmári sa už nemuseli starať o úrodu, ale ešte nebolo príliš zima.
8:21 Prvé prezidentské voľby v USA sa uskutočnili začiatkom roka 1789, necelé dva roky po prijatí ústavy, ktorá dáva základy voľbe hlavy štátu a jeho zástupcu.
Už vtedy sa voľby konali na základe špecifického systému nepriamej voľby prostredníctvom Zboru voliteľov, ktorý jednohlasne za hlavu mladých Spojených štátov amerických vybral Georgea Washingtona. Hoci ten sprvu proti kandidatúre namietal, uvádza portál History.com, napokon bol na čele USA dve funkčné obdobia až do roku 1797.
Americký volebný systém patrí medzi najkomplikovanejšie a najkontroverznejšie na svete
8:16 Obyvatelia Slovenska si podľa výsledkov prieskumu myslia, že by lepšou prezidentkou bola Kamala Harrisová.
Harrisová by bola lepšou prezidentkou USA, Trumpa by častejšie volili nízko vzdelaní Slováci
8:08 Americký historik Allan Lichtman úspešne predpovedal víťazov deviatich z ostatných desiatich volieb v USA a jeho systém neberie do úvahy prieskumy verejnej mienky.