Pri Bachmute zúria ťažké boje a situácia „zostáva zložitá“, na juhu však armáda napreduje (foto)

Vojak, vojna, Ukrajina, Bachmut
Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 6. septembra, 12:53

Pri Bachmute zúria ťažké boje, pretože ukrajinské sily sa snažia z tohto mesta na „zložitom“ východnom fronte vytlačiť zakopané ruské jednotky. V stredu to povedal veliteľ ukrajinských pozemných síl, informuje spravodajský portál CNN.

Nepriateľ sa nevzdáva

Ruské sily obsadili Bachmut v máji, ale ukrajinské sily v posledných týždňoch dosiahli mierny pokrok južne a severozápadne od mesta. Celková situácia na východnom fronte „zostáva zložitá“, uviedol generálplukovník Oleksandr Syrskyj vo vyhlásení na komunikačnej platforme Telegram.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Nepriateľ sa nevzdáva svojich plánov dosiahnuť hranice Doneckej a Luhanskej oblasti, tvrdohlavo sa pripravuje na odvetu a prevzatie operačnej iniciatívy,“ skonštatoval.

Rusi ich denne ostreľujú

V blízkosti Kupianska na severovýchode Ukrajiny Rusko podľa Syrského „dokončuje prípravu útočných jednotiek a denne ostreľuje ukrajinské pozície delostrelectvom a mínometmi“. Rusko tiež dopĺňa svoje jednotky v oblasti Lymanu, severne od Bachmutu.

Hlavnou úlohou ukrajinskej armády je podľa neho udržať pozície pri Kupiansku a Lymane a postupovať na bachmutskom fronte.

Napredujú aj na juhu krajiny

V západnej časti Záporožskej oblasti na juhu krajiny sa ukrajinská armáda podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) dostala do oblasti, o ktorej Rusi tvrdili, že ju majú pod kontrolou.

Geolokačné zábery, ktoré v utorok zverejnili viaceré zdroje, totiž ukázali, že paľba ruských síl mieri na ukrajinské pozície severozápadne a západne od obce Robotyne.

Ďalšie geolokačné zábery z utorka ukázali, že ukrajinskí vojaci napredujú južne od Robotyne a severozápadne od obce Verbove, ktorá leží približne desať kilometrov východne od dediny Robotyne. Informuje o tom web Kyiv Independent.

 Zdroje z ukrajinskej armády tiež potvrdili, že ukrajinské sily dosahujú úspechy v smere Robotyne – Novoprokopivka južne od mesta Orichiv.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny