Opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy nedostatočne rešpektovali postavenie malých a stredných podnikov v hospodárskom priestore a ich podiel na trhu práce. Také sú závery snemu Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov.
Pri zavretých prevádzkach boli podľa asociácie preferované veľké korporácie a nadnárodné obchodné reťazce, pričom dopady pandémie boli najťažšie práve na sektor malých a stredných podnikov, menšie obchodné prevádzky, remeselné živnosti či gastro sektor.
Chyby v žiadostiach
„Vo vzťahu k malým a stredným podnikom boli opatrenia vo viacerých prípadoch administratívne náročné. Často tak vznikali aj chyby v žiadostiach. Pomoc často meškala a spektrum činností živnostníkov celkom nepokrývala,“ vyčíta ďalej asociácia kompetentným.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Na druhej strane kladne hodnotí fakt, že vláda vyvinula značné úsilie na zmiernenie dopadu na podnikateľské prostredie a poskytla pomoc rádovo v miliardách eur. V nadväznosti na príchod avizovanej tretej vlny však podľa nej absentuje reálny plán podpory podnikateľského sektora v predstihu, jasné stanovenie „podniku v ťažkostiach“ a podmienok a súm podpory.
Zvýšené finančné zaťaženie
Podniky negatívne hodnotia, že aj počas pandémie bolo zvýšené finančné zaťaženie podnikateľského sektoru. Poukazujú na ďalší nárast odvodov, ceny práce vo vzťahu k zvyšovaniu minimálnej mzdy, zvyšovanie príplatkov za prácu počas víkendov a nočnú prácu, vymeriavacích základov, či zvyšovanie daní z nehnuteľností.
Slovensko brzdí podľa Lexmann európske peniaze pre regióny, plánuje okresať podporu cez miestne akčné skupiny
Taktiež pociťujú nedostatočné znižovanie administratívnej záťaže. Snem konštatoval aj pretrvávajúcu nedostatočnú vymáhateľnosť práva, výrazný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a nedostatočnú podporu pri zavádzaní a využívaní obnoviteľných zdrojov energie.