Vedenie Policajného zboru pochybilo pri personálnych rozkazoch, ktoré boli súčasťou transformácie Národnej kriminálnej agentúry na Úrad boja proti organizovanej kriminalite.
Poukázalo na to opozičné KDH s tým, že rozkazy neoznamoval ten, kto ich zhotovil, čiže policajný prezident, ale ním poverený človek, čo je v rozpore so zákonom. Toto podľa KDH zásadným spôsobom znižuje dôveryhodnosť polície v očiach verejnosti aj Európskej komisie.
Vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a policajný prezident Ľubomír Solák by podľa kresťanských demokratov mali vyvodiť disciplinárnu zodpovednosť voči osobám, ktoré sa pokúšali podvodom a antidatovaním získať potvrdenie o prerokovaní personálnych rozkazov u odborárov.
Remišová reaguje na Kubinove zistenia, o nelegálnej reorganizácii NAKA chce informovať von der Leyenovú
„Kto fakticky rozhodoval o pridelení policajtov? A prečo nebola rešpektovaná povinnosť poskytnúť náhradné miesto? Chceme odpovede na tieto skutočnosti,“ vyhlásil podpredseda KDH Viliam Karas.
Výzva na zodpovedanie otázok
Poslanec František Majerský sa v tejto súvislosti pýta, ako majú mať dôveru policajti vo svoje vedenie, ktoré robí takéto kroky.
„Policajný zbor nie je ani koaličný, ani opozičný, ale má chrániť nás všetkých. My potrebujeme PZ, ktorý bude riešiť najzávažnejšiu trestnú činnosť, veď práve to nám vyčíta Európska komisia, zníženie kapacít na vyšetrovanie a najmä na boj s korupciu, kto bude toto všetko vyšetrovať? Preto vyzývame policajného prezidenta, aby prišiel na brannobezpečnostný výbor a zodpovedal tieto otázky,“ zdôraznil Majerský.
Prekladanie policajtov nebolo dopredu konzultované
Advokát Peter Kubina už skôr poukázal na to, že prekladanie policajtov na iné pracovné miesta v rámci transformácie NAKA neboli dopredu konzultované s policajnými odbormi, ako to vyžaduje zákon.
Transformácia NAKA bola nezákonná, advokát Kubina poukazuje na stanovisko odborov (foto)
Odvolal sa pritom na list, ktorý od vedenia odborov obdržal jeho klient Štefan Mašin zo skupiny policajtov okolo Jána Čurillu. Z listu vyplýva, že návrhy personálnych rozkazov boli odborom doručené 6. septembra, pričom účinné boli už od 1. septembra.
Národná kriminálna agentúra sa od 1. septembra pretransformovala na Úrad boja proti organizovanej kriminalite, pričom popri ňom budú existovať samostatná Národná protidrogová centrála a Protiteroristická centrála. Ako ešte koncom augusta povedal prezident Policajného zboru Ľubomír Solák, policajné prezídium v tejto súvislosti opustí zhruba 100 ľudí, ktorí budú pôsobiť na krajských alebo okresných útvaroch.