Hurá, ideme k moru. Voľný režim na hraniciach rozšírili do 19 krajín Európy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Happy New Year 2020 is coming concept sandy tropical ocean beach lettering. Exotic New Year celebration concept image.
Už môžeme začať rozmýšľať kam na dovolenku Foto: Getty images
  • aktualizované 9. júna, 13:43

Priaznivý vývoj pandémie koronavírusu znovu naštartoval uvažovanie o tom, kam na dovolenku počas leta. Premiér Igor Matovič v utorok potvrdil, že sa dovolenka aj pri mori stala realitou aj pre občanov Slovenska.

Bez obáv z možnej karantény budú môcť cestovať až do 19 krajín Európy, z ktorých niektoré patria k známym dovolenkovým destináciám. Pri príchode z ďalších krajín je karanténa ponechaná na občanovi. Z ministerstva vnútra apelovali na občanov, aby boli zodpovední a v prípade, ak sa vracajú z ostatných krajín, kontaktovali úrad verejného zdravotníctva a zostali v domácej izolácii.

Cestovky sa asi najviac potešia úplnému otvoreniu hraníc s Chorvátskom, Gréckom a Cyprusom. Tam Slováci aj v minulých rokoch strávili množstvo dovolenkových dní.

Hranice do všetkých známych destinácií ešte stále nie sú úplne otvorené, ale vo viacerých cestovných kanceláriách (CK) už začali s predajom zájazdov.

Karanténa spôsobovala problémy

V cestovných kanceláriách očakávajú, že aj toto sa čoskoro zmení a umožní sa voľný pohyb do viacerých dovolenkovo zaujímavých krajín.

Preto sa aj rozhodli, že začnú predávať zájazdy.

Obchodný riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour Tomáš Lazarov pre webnoviny.sk povedal, že postupne prichádza k otváraniu jednotlivých krajín a v druhej polovici júna sa opatrenia v cieľových dovolenkových destináciách zásadne uvoľnia.

Zároveň predpokladá, že nebudú potrebné žiadne testy, karanténne opatrenia a lekárske potvrdenia pri vstupe do krajiny ani pri návrate domov na Slovensko.

Zájazd si možno rezervovať, ale aj stornovať

Cestovná kancelária Seneca Tours pre webnoviny.sk uviedla, že začala s predajom zájazdov do Chorvátska a Čiernej Hory s nástupom od polovice júla.

Obe tieto krajiny už umožňujú občanom Slovenska pobudnúť bez obmedzení v ich turistických strediskách.

Podľa riaditeľa Jozefa Sedlára napríklad ponúkajú rezerváciu len za vratný poplatok 50 eur na osobu a klient sa môže do 14 dní pred odletom rozhodnúť, či na dovolenku pocestuje alebo nie.

Intenzívne špeciálne školenia personálu prebiehajú aj v CK Hydrotour a vytvárajú sa protokoly na každú činnosť v rámci letísk a hotelov.

„Z nášho hľadiska sa javia ako bezpečné prioritne grécke ostrovy, Cyprus, Bulharsko, Jordánsko a veľmi pozitívny vývoj je v oblasti tureckej Antalye, ktorá by mala byť uzavretá len pre účely cestovného ruchu,“ uviedol Lazarov.

Koronavírus zasiahol hospodárenie cestoviek

Vplyv pandémie asi najviac vplýval na tržby cestoviek. Mnohé z nich budú mať problém prežiť, alebo sa rýchlo zotaviť.

Tie agentúry, ktoré webnoviny.sk oslovili, hovorili najmä o problémoch v hospodárení a aj o komplikáciách pri tvorbe novej ponuky zájazdov. Zhodne potvrdili, že aj keď zaznamenávajú pokles tržieb, krízu prežijú.

Andrea Pavlovičová z cestovnej kancelárie Traveladria upozornila, že počas tohto roka zažili nulové obdobie: „Najhlavnejšiu sezónu máme práve počas mesiacov apríl – jún. V tomto roku, samozrejme, úplne nulové obdobie,“ konštatovala.

Nedostatky príležitostí na zahraničné zájazdy vyriešili rozšírením ponuky poznávacích výletov po Slovensku. Dodala však, že finančne sú v dobrej kondícií ale o vplyve na celkové hospodárenie budú vedieť až koncom roka.

Nulové obdobie zažívali aj v Seneca Tour, ktorá poukazuje na to, že v prípade niektorých cestovných kancelárií môže dôjsť k úpadku, ale zároveň pripomínajú aj na povinnosť CK sa pre takýto prípad poistiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HdrotourSeneca TourTraveladrida