BRATISLAVA 26. mája (WBN/PR) – Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Národné osvetové centrum a Spolok výtvarníkov Slovenska Vás srdečne pozývajú na výstavu: hókus – pókus.
Miesto konania: DOM UMENIA, stredná sála, Nám. SNP č. 12, Bratislava
Vernisáž výstavy: 26. mája 2010 o 18,00 hod.
Výstava potrvá do 20. júna 2010.
Maliarka Milina Zimková a sochár Norbert Kelecsényi predstavujú od stredy 26. mája 2010 výber zo svojej tvorby v bratislavskom Dome umenia.
58 obrazov a 11 sôch s výstižným podtitulom „hókus – pókus“ dokázalo naplniť centrálnu sálu prvého poschodia životom a dynamikou v pôsobivom partnerskom dialógu dvoch umelcov, ale zároveň i dvoch ľudských osobností, ktoré i v súkromnom živote našli spoločnú
Milina Zimková /*1979/, absolventka VŠVU u prof. V. Kolenčíka, napriek pôvodnej orientácii na grafickú tvorbu, sa v posledných rokoch presadzuje najmä ako maliarka. S nevšedným zmyslom pre kolorit a harmóniu farieb maľuje svoje komorné ale i veľkoplošné kompozície, v ktorých sa sústreďuje na prírodný mikrosvet, svet kvetín a zvierat , ale najmä na duchovný svet súčasného človeka. Na jej najnovších obrazoch, ktoré predstavuje v Dome umenia, nás oslovujú tajuplné postavy, vystupujúce z minulosti a zo zabudnutých kultúr, ako aj magické nadpozemské bytosti, prichádzajúce z vesmírnych diaľok. Milina Zimková ich odhaľuje v nečakaných súvislostiach a v konkrétnych väzbách na súčasnú dobu, v ktorej ich vnútorný svet nadobúda nové a nečakané rozmery. Jej obrazy, napriek prevažujúcim abstraktným prvkom, hovoria jasnou rečou žiarivých farieb, čistých plôch i jemných kresbových detailov. Sú plné emócií, vášní a drám a nenechávajú nikoho na pochybách, že autorka, napriek viacnásobným rodinným väzbám a vzorom kráča vlastnými cestami v labyrintoch umeleckej kreativity a významovosti.
Sochár Norbert Kelecsényi /*1976/, absolvent VŠVU v triede prof. J. Meliša, vo svojej tvorbe vzdáva hold človeku i jeho schopnosti stvárniť a zvládnuť taký náročný materiál, akým je kov v rozmanitých podobách. Tento leitmotív je mottom i výsledkom jeho tvorivého úsilia, pretože diela, prezentované na výstave, ktoré vznikli temer výlučne v tomto roku, sú realizované v technike zváraného železa, pri ktorej autor priznáva technické postupy, necháva vyznieť zvary a spoje a používa netradične farebnú povrchovú úpravu, evokujúcu predstavu lesklých glazúr.
Jeho robustné ľudské i fantastické postavy a ich torzá, ktoré sa týčia v nadživotnej veľkosti nad divákmi, rečou tvarov, i jednotlivých detailov – často nájdených predmetov, súčiastok, či iných technických prvkov dnešnej civilizácie – evokujú modernú dobu a symbolizujú prepojenie ľudského intelektu a techniky. I keď v týchto veľkorysých kreáciách dominuje chladný racionálny prvok, autor sa v kolekcii komorných ženských torz postáv, realizovaných v lesklom bronze dostáva i na emotívnejšiu platformu, kde vzdáva hold ženskej kráse a krehkosti.