BRATISLAVA 28. októbra (WBN/PR) – NsP Dunajská Streda a Galanta sú nemocnice, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Ich súčasná ekonomická situácia je dlhodobo nepriaznivá a sústavne sa prehlbuje. Obe nemocnice každý mesiac vytvárajú stratu, ktorá kumulované každý rok znižuje hodnotu ich vlastného imania, čo postupne vedie k predĺženiu.
Situáciu nezachránilo ani navýšenie základného imania v NsP formou nepeňažného vkladu – vložením nehnuteľného a hnuteľného majetku ktorý vlastnil TTSK a ktorý slúžil na prevádzkovanie NsP v hodnote presahujúcej hranicu 10 mil. EUR. Tento krok síce prispel k zvýšeniu hodnoty vlastného imania a oddialil povinnosť predstavenstiev spoločností podať návrh na vyhlásenie konkurzu z dôvodu predĺženia, avšak nevyriešil otázku ich platobnej schopnosti. V súčasnosti nie sú obe zariadenia schopné plniť svoje záväzky riadne a včas a z pohľadu definície úpadku podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii spĺňajú zákonné podmienky pre vyhlásenie konkurzu.
Podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii je dlžník v úpadku, ak je platobne neschopný alebo predlžený. Platobne neschopný je ten, kto nie je schopný plniť 30 dní po lehote splatnosti aspoň dva peňažné záväzky viac ako jednému veriteľovi.
Objem záväzkov oboch nemocníc po lehote splatnosti je na úrovni 5 mil. EUR, ktoré sú v priemere po lehote splatnosti takmer 180 dní (údaj z konca minulého roka) a každoročným dosahovaním záporného hospodárskeho výsledku (straty) sa ich hodnota vlastného imania permanentne znižuje a v prípade NsP Dunajská Streda už v prvom kvartáli roka 2014 môže dosiahnuť zápornú hodnotu čo znamená, že bude predĺžená. V priebehu roka 2014 vznikne potreba dofinancovania nemocníc zo strany TTSK vo výške cca. 8 mil. EUR.
Skutočnosť, že ani jedna z nemocníc nie je v súčasnosti predĺžená nie je nijako upokojujúca. I keď tento stav síce priamo nezakladá povinnosť predstavenstvu podať návrh na vyhlásenie konkurzu (dočasne), nijako to nechráni spoločnosti pred podaním takéhoto návrhu zo strany ktoréhokoľvek z veriteľov.
Z vyššie uvedených skutočností vyplýva, že jedným z riešení je zaťažiť rozpočet TTSK a pristúpiť k sanácii záväzkov NsP a odstrániť tak riziko vyhlásenia konkurzu v prípade podania veriteľského návrhu. Sanácia týchto „starých“ záväzkov však nevyrieši otázku približujúceho sa predĺženia, čo si vyžiada len ďalšie navyšovanie základného imania, čo opätovne zaťaží rozpočet TTSK.
Druhým riešením, je predať prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže všetky akcie v NsP, ktoré vlastní TTSK strategickému partnerovi, čím TTSK prenesie riziko riadenia ako aj sanácie záväzkov NsP na privátny subjekt, ktorý by mal mať skúsenosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a zároveň vie využiť synergické efekty pri ich prevádzkovaní. Predaj môže priniesť TTSK do rozpočtu nie zanedbateľnú čiastku.