BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) – Februárový rast priemyselnej produkcie o viac ako 20 % je najrýchlejším rastom od novembra 2007. Pod vyše dvojročné maximum rastu priemyselnej výroby sa však podpísala hlavne báza z minulého roka. Pre agengtúru SITA to uviedla Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Prepady z prvých mesiacov vlaňajšieho roka boli totiž veľmi výrazné. Také prepady ako vtedy priemyselná produkcia nezaznamenala minimálne za posledných desať rokov. Na druhej strane, február si v porovnaní s januárom polepšil po zohľadnení sezónnych vplyvov o 4,3 %. Podobne na tom bol už január v porovnaní s decembrom.
Pod februárový výsledok sa podpísal predovšetkým nárast produkcie v automobilovom a v strojárskom priemysle, ale aj vo výrobe textílií a kože či vo výrobe elektrických zariadení. Aj v druhom mesiaci tohto roka rástli ale takmer všetky priemyselné odvetvia. Výnimku tvorili, a teda niekoľko percentné poklesy zaznamenali, iba výroba drevených a papierových výrobkov, výroba koksu a rafinovaných ropných produktov a gumárenský priemysel.
V priemysle aj napriek dobrým medziročným percentuálnym rastom zatiaľ zostávame ešte opatrní. O predkrízových úrovniach produkcie v priemysle sa ešte nedá hovoriť. V nasledujúcich mesiacoch očakávame v dôsledku spomínaného bázického efektu, ale i postupného oživovania pokračujúci rast priemyselnej výroby. Určité riziká do budúcnosti vidíme vo vyprchaní efektov opatrení, ktoré boli uskutočnené vládami európskych ekonomík v boji proti kríze. Zaujímavé bude sledovať aj to, ako sa bude dariť našim ťahúňom – automobilkám. Kým Volkswagen hovorí o dopyte po autách, tak Peugeot v druhom štvrťroku plánuje odstávku na 13 pracovných dní. V odhadovaní pre celý rok sme opatrnejší, a tak v tomto roku očakávame rast priemyselnej produkcie okolo úrovne 10 %.
Z obdobných dôvodov ako výroba sa vo februári aj zahraničný obchod, ako vývoz tak aj dovoz, „tešil“ z takmer pätinových medziročných nárastov. Vývoz zostal aj vo februári vyšší ako dovoz, čo sa podpísalo pod narastajúce kumulované saldo zahraničného obchodu, vo februári na úrovni necelých 170 mil. eur.
Stavbárom sa vo februári ale veľmi nedarilo. Ich výroba medziročne klesla o takmer pätinu. Nuž, obdobie kontraktov uzatvorených pred krízou, z ktorých stavbári vlani ešte ťažili, sa končí. A to, čo stavbárom nedá v súčasnosti spávať, je práve neistota nových objednávok.
Naďalej nepriaznivá situácia na trhu práce sa podľa nás podpísala pod pokračujúci pokles maloobchodných tržieb. Tie sa rovnako ako aj v januári medziročne znížili o 29 %. Čo do objemu ale mierne zaostávali za januárom, výraznejšie za poslednými mesiacmi vlaňajšieho roka. To bolo ale zapríčinené aj nákupmi súvisiacimi s vianočnými sviatkami.
Eva Sadovská, analytička Poštovej banky