BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk) – Právomoci polície a spravodajských služieb sa posilnia. Silové zložky novelou Trestného zákona a novelami desiatky ďalších zákonov dostanú do rúk nové oprávnenia. Parlament v stredu schválil balík protiteroristickej legislatívy, poslanci normy prijímali v skrátenom legislatívnom konaní.
Novela definuje pojem „teroristické trestné činy“ a zvyšuje dolnú hranicu trestnej sadzby pri trestnom čine založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny z osem na 10 rokov odňatia slobody. Zaviedla sa obligatórna väzba, na základe ktorej súd bude môcť zobrať osobu obvinenú z trestného činu súvisiaceho z terorizmom do väzby bez uvedenia dôvodov. Prijali sa aj viaceré opatrenia na ochranu svedkov. Návrh upravuje i použitie špeciálnych technických vecí pri zásahoch a používanie zbraní, vrátane špeciálnych, a špeciálnych donucovacích prostriedkov.
Poslanci schválili novelu ústavy súvisiacu s terorizmom
Smer nasadil do rozpravy Draxlera, Lipšic blokoval parlament
Rozšíria sa dôvody na zaistenie osôb
V prípade polície sa rozšíria dôvody na zaistenie osôb, predĺži sa lehota na ich zaistenie a rozšíria sa oprávnenia na prehliadky dopravných prostriedkov. Rozšíria sa aj opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti v hromadnej doprave a pri uzatváraní verejne prístupných miest, keď dôjde k ohrozeniu teroristickým trestným činom. Vojenské spravodajstvo dostane vo vzťahu k boju proti terorizmu také opatrenia, aké má Slovenská informačná služba (SIS)
Súd na podnet SIS zakáže prevádzku webového portálu, na ktorom dochádza k šíreniu myšlienok podporujúcich alebo propagujúcich terorizmus, politický alebo náboženský extrémizmus či extrémizmus prejavujúci sa násilným spôsobom alebo škodlivé sektárske zoskupenia. Každý, kto monitoroval verejné priestranstvo, bude povinný SIS poskytnúť fotky alebo videozáznam, ak o to tajná služba požiada na presne zákonom vymedzený účel, na ochranu bezpečnosti štátu.
Protiteroristického balíčka sa netreba obávať, hovorí Fico
Premiér Robert Fico tvrdí, že v súvislosti so schváleným balíčkom protiteroristických opatrení sa netreba obávať nerovnováhy medzi právnou úpravou a ochranou ľudských práv. Sú to ustanovenia, ktoré zďaleka nejdú tak ďaleko, ako to vidíme v protiteroristických úpravách iných štátov, vyhlásil na tlačovej besede. Fico ocenil schválenie protiteroristickej legislatívy parlamentom a poďakoval aj opozičným poslancom, ktorí podporili zmenu ústavy. Je tu schopnosť parlamentných strán bez ohľadu na politické tričká dohodnúť sa aj na ústavných zmenách, dodal.
Schválenie tejto legislatívy podľa Fica potvrdilo akčnosť vlády a potvrdilo sa, ako je dôležité mať stabilnú parlamentnú väčšinu. Faktom je, že s výnimkou štandardných právomocí polície a spravodajských služieb a bežnej charakteristiky trestného činu terorizmu sme nemali v našom právnom poriadku špeciálne ustanovenia, ktoré by sa dotýkali trestných činov súvisiacich s terorizmom. Nemali sme špeciálne procesnoprávne ustanovenia, ktoré by umožňovali orgánom činným v trestnom konaní efektívnejšie pracovať s takýmito nebezpečnými páchateľmi, upozornil premiér.