BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – K hypotéke pre mladých sa od apríla dostane viac ľudí. Keďže priemerná mzda sa v poslednom štvrťroku minulého roka zvýšila o 94 eur na 844 eur, maximálna výška príjmu pre získanie zvýhodneného úveru sa taktiež navýši. Kým v súčasnosti príjem žiadateľa o túto hypotéku nesmie prekročiť hranicu 975 eur, od apríla to bude 1 097,2 eura.
„Táto hranica sa posudzuje vo vzťahu k priemernej hrubej mesačnej mzde žiadateľa za predchádzajúci rok. Z pohľadu nároku na dotovanú hypotéku teda nie je rozhodujúce, koľko zarábate dnes, ale koľko ste zarábali vlani,“ uviedla vedúca oddelenia úverov VÚB banky Angelika Farkašová. Nová príjmová hranica bude platiť do konca júna a od júla pravdepodobne opäť klesne pod úroveň tisíc eur. Podľa Farkašovej ideálnou minimálnou výškou hrubého mesačného príjmu potrebného na získanie hypotéky je zhruba 700 – 800 eur. „Pochybujem, že sa niekto kvalifikuje na získanie hypotéky pri priemernej mzde 500 eur,“ skonštatovala Farkašová.
Od apríla zároveň vstupuje do platnosti novela zákona o bankách, ktorá okrem iného mení spôsob, akým sa pri dotovaných hypotékach pre mladých hodnotí príjem, ak o úver žiadajú manželia, resp. viacerí žiadatelia. Príjmový strop pri dotovaných hypotékach pre mladých predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci štvrťrok a v prípade manželov musí túto podmienku spĺňať zatiaľ ešte každý samostatne. Podľa novej úpravy sa bude nárok na získanie zvýhodnenej hypotéky posudzovať podľa spoločného príjmu žiadateľov, napríklad v prípade manželov to bude 2,6-násobok.
Hypotéky pre mladých sa poskytujú od roku 2007. Štát za klienta uhrádza dve percentá, banka znižuje ďalšie jedno percento, takže celkové úrokové zvýhodnenie dosahuje tri percentá. Úrok je znížený počas prvých piatich rokov splácania. Podmienkou na získanie úveru je okrem príjmovej hranice aj vek žiadateľa do 35 rokov. Úrokové zvýhodnenie je možné získať najviac na sumu 49 790,88 eura a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá prekračuje niektorú z týchto hraníc, sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.
Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS však tieto podmienky nie sú výhodné pre každého, vzhľadom na to, že dotovanú hypotéku dostane len klient, ktorý má nasporené aj vlastné peniaze. „Uvedomme si, kto hypotéku dostane – pracujúci, či pár, ktorý má 30 % vlastných zdrojov, t.j. približne 20 tis. eur v hotovosti,“ skonštatoval v analýze Radovan Ďurana z INESS a zároveň sa spýtal, či vôbec takáto skupina obyvateľov potrebuje podporu od štátu, keďže má na účte takéto vyššie úspory.