Európska únia, ktorá podľa mnohých analytikov po nástupe koronavírusu do veľkej miery „vyprázdnila pozície“ a rozhodovanie si zobrali do vlastných rúk jednotlivé členské krajiny, sa snaží vrátiť do hry.
Európska komisia by mala v stredu predstaviť takzvanú cestovnú mapu pre postupné uvoľňovanie opatrení, ktoré jednotlivé krajiny zaviedli v rámci boja proti šíreniu koronavírusu.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa agentúry The Associated Press (AP), ktorá má k dispozícii návrh tohto materiálu, v ňom EÚ varuje pred príliš unáhleným uvoľňovaním opatrení. To bude podľa komisie „nezadržateľne viesť k príslušnému nárastu nových prípadov“ nákazy koronavírusom.
Brusel sa podľa AP obáva negatívnych následkov pokračovania stavu, v ktorom jednotlivé krajiny prijímajú iné rozhodnutia ako ich susedia, často bez akejkoľvek vzájomnej koordinácie, čo určite neprospieva boju proti šíreniu koronavírusu.
Členské štáty EÚ musia konať koordinovane, myslia si europoslanci Hajšel, Šimečka a Beňová
V návrhu cestovnej mapy komisia uvádza, že k uvoľňovaniu jednotlivých prijatých opatrení by malo dochádzať len veľmi postupne, a to až po tom, ako v danej krajine už istý čas kontinuálne klesá počet potvrdených prípadov, a tiež len za predpokladu, že nemocnice v tejto krajine sú pripravené na prípadné opätovné zvýšenie počtu pacientov.
Vonkajšie hranice Európskej únie zrejme zostanú zavreté dlhšie
Navyše, medzi uvoľňovaním jednotlivých opatrení by podľa komisie mala byť vždy prestávka v trvaní ideálne až jedného mesiaca, keďže efekt uvoľnenia týchto opatrení sa dá posudzovať len v rámci určitého času.