Aktualizované: Primátor Mokoš novým prednostom zaskočil Tatrancov, nebolo ani výberové konanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Mokoš
Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš. Foto: archívne, SITA/Michal Burza.
  • aktualizované 17. júna 19:54

POPRAD 17. júna (WebNoviny.sk) – Mestský úrad vo Vysokých Tatrách má nového prednostu. Eugena Knoteka po približne šiestich rokoch náhle vystriedal vo funkcii Martin Maruška, ktorý bol riaditeľom bratislavského magistrátu počas pôsobenia primátora Iva Nesrovnala.

Ako vyplýva z informácií na internetovej stránke mesta, Knotek aj naďalej pracuje pre mesto, avšak na pozícii poradcu pre strategický rozvoj a komunikáciu.

Nevyhlásili výberové konanie

Podľa hlavného kontrolóra mesta Vysoké Tatry Michala Hanča Tatranci zmenou nie sú nadšení. Nechápu, prečo si primátor vybral na danú pozíciu človeka z Bratislavy a nehľadal radšej v radoch miestnych. Hanč zároveň upozornil na to, že mesto na danú funkciu nevyhlásilo výberové konanie.

„Povedal som to aj pánovi primátorovi, že mi v tom chýba transparentnosť,“ uviedol. On sám v tom vidí istý druh alibizmu. „Nevieme, čo od toho môžeme čakať. Hovorí sa však, že netreba súdiť vopred, novému prednostovi tak nechávame sto dní,“ povedal pre agentúru SITA.

Knotek je so zmenou svojej funkcie stotožnený a nové pracovné zaradenie mu vyhovuje. Uviedol to pre agentúru SITA. Prečo nastala výmena na tejto pozícii, nevedel presne povedať. „To by skôr vedel povedať pán primátor, ale asi by povedal, že chce skvalitnenie,“ dodal.

Primátora otázka zaskočila

Primátora mesta Jána Mokoša otázka agentúry SITA, prečo sa rozhodol pre takúto výmenu na poste prednostu, zaskočila. V telefonáte zareagoval slovami: „Je to normálna zmena, prečo?“ Na ďalšie otázky už odpovedať nechcel s tým, že má rokovanie, a vyžiadal si ich zaslať e-mailom.

V reakcii na ne neskôr uviedol, že do vedenia mesta si nikdy nevyberal a ani nebude vyberať rodinu, kamarátov či známych. „Vyberám si manažérov so skúsenosťami a víziou. Samosprávu musia viesť profesionáli, rozhodujúcim kritériom by teda nemalo byť, kde sa kandidát narodil, ale aké má skúsenosti, víziu a manažérske schopnosti,“ uviedol.

Zároveň dodal, že každý, kto pôsobí v jeho tíme, má Vysoké Tatry rád a uvedomuje si jedinečnosť, ktorá tomuto mestu na Slovensku patrí.

„Život ma naučil, že nie klebety, ale pozitívne výsledky, o ktorých som v tomto prípade informovaný, rozhodujú a ja sa veľmi teším na spoluprácu s novou posilou nášho tímu,“ dodal primátor s tým, že pozíciu prednostu považuje v rámci kvalitného manažmentu vo vedení mesta za nenahraditeľnú.

Maruška sa na prácu teší

Agentúre SITA sa telefonicky spojiť s Maruškom nepodarilo, otázky mu zaslala e-mailom. V odpovediach uviedol, že na prácu, ktorá je pred ním, sa teší a možnosť pracovať pre obyvateľov Vysokých Tatier považuje za veľkú výzvu.

„Aj keď pozíciu prednostu mesta Vysoké Tatry zastávam len jeden deň, o agende mesta som informovaný,“ uviedol a dodal, že pravidelne komunikuje s primátorom a úzko spolupracuje so svojím predchodcom Knotekom.

„V komunálnej politike som už v minulosti pôsobil a preto viem, aké problémy sú pred nami a spolu s tímom odborníkov, ktorí na úrade pracujú, ich budeme aktívne riešiť. Mojou víziou sú v prvom rade výsledky, ktoré ocenia obyvatelia mesta Vysoké Tatry a naši návštevníci,“ dodal nový prednosta, ktorý zároveň informoval, že vlastné bývanie ani služobný byt v Tatrách nemá a dočasne býva u kamaráta.

Informácie o šikanovaní

Na otázku postoja k rozširovaniu zástavby na území mesta uviedol, že nie je jej zástancom. „Som zástancom zdravého rozumu a riešení, ktoré sú zmysluplné, majú význam pre obyvateľov mesta a sú jednoznačne vyargumentované. Akýkoľvek veľký projekt musia v prvom rade posúdiť odborníci, poslanci zastupiteľstva a samozrejme, občania nášho mesta,“ uzavrel.

Martin Maruška pôsobil v minulosti ako hovorca bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu a v rokoch 2014 až 2018 ako riaditeľ bratislavského magistrátu.

V roku 2017 denník SME priniesol informácie o šikane niektorých zamestnancov úradu, na čele ktorého stal v tom čase práve Maruška. Tí hovorili o verejných urážkach, manipulácii s pracovnými hodinami a hľadaní zámienok na prepustenie. Len v roku 2016 malo podľa denníka odísť z magistrátu 90 odborníkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MokošMartin Maruška