Návrh zákona o meste Vysoké Tatry vo štvrtok plénum Národnej rady SR posunulo do druhého čítania. Upraviť sa nim má vzťah štátu k mestu, ktorého samospráva prevzala po decentralizácii kompetencií a financií veľkú časť zodpovednosti za rozvoj územia.
Vo Vysokých Tatrách vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, problém mali aj v Tatranskej Lomnici
Zároveň má ustanoviť povinnosť štátu poskytnúť mestu každoročne dotáciu 850-tisíc eur zo štátneho rozpočtu na určené účely. Primátor mesta Jozef Štefaňák v reakcii pre agentúru SITA poukázal na špecifickosť mesta, v ktorom žije necelých 4-tisíc obyvateľov, no ročne tam prichádzajú milióny návštevníkov.
Náklady na celkovú údržbu sú podľa jeho slov enormné. Napríklad v časti Starý Smokovec má podľa primátora trvalý pobyt pätnásť obyvateľov.
Musia myslieť aj na turistov
„Primerane tomu sú aj podielové dane, ale kosiť, svietiť, udržiavať chodníky a koše musíme v celom Starom Smokovci. Robíme to pre turistov, a najmä tých jednodňových je tu veľmi veľa,“ opísal. Rovnako návštevníci v Tatrách zanechávajú smeti v košoch, podľa primátora musí mesto zlikvidovať asi 60 ton odpadu mesačne.
Tatranské lesy sa opäť rozrastajú
„My sa tešíme z turistov, aj detí, ktoré sem prídu na výlet a nesedia doma pri počítači, no máme s tým aj náklady,“ poznamenal. Tie sa týkajú tiež verejného osvetlenia. Mesto má celkovo 3 800 obyvateľov a podľa Štefaňáka viac ako 1 800 lámp.
„Máloktorá obec na Slovensku má na dvoch obyvateľov jednu lampu. No a toto nie je kvôli nám, ale kvôli turistom,“ dodal.
Lesné pozemky nepodliehajú dani
Poslanci z hnutia OĽaNO v dôvodovej správe zákona poukázali na to, že lesné pozemky na území mesta Vysoké Tatry sú v zmysle platného zákona lesmi osobitného určenia, a teda nepodliehajú dani z nehnuteľností. Ide o plochu približne 341 miliónov metrov štvorcových.
Tatry si pripomínajú návštevu Alžbety II. Bola nadšená, že tu mohla byť, spomína veľvyslanec (video)
Dotácia v maximálnej výške 850-tisíc eur tak podľa nich predstavuje práve sumu, o ktorú mesto prichádza ročne v príjmovej časti rozpočtu vzhľadom na svoju polohu na území TANAP-u a dané lesné pozemky.
Podiel z cestovného ruchu
„Štát nám neplatí dane za pozemky. Nám tie peniaze chýbajú. Chceme sa správať aj ekologicky, no to všetko stojí obrovské peniaze,“ komentoval Štefaňák. Vysoké Tatry pritom podľa jeho slov vyrobia ročne približne 17 miliónov eur, ktoré idú do rozpočtu.
Mesto Vysoké Tatry niekde vypína verejné osvetlenie. Ceny energií nepustia, tvrdí Štefaňák
„Aspoň malú kvapku z toho by sme si zaslúžili,“ skonštatoval. Poukázal pri tom na to, že v Tatrách ubytovaní turisti navštevujú aj okolie, kde míňajú ďalšie peniaze, ktoré ostávajú v regióne. „Cestovný ruch je celosvetový fenomén a všade vo svete majú špecifické mestá svoje špecifické problémy, a kvôli tomu majú aj špecifickú legislatívu, ktorá je im šitá na mieru,“ skonštatoval primátor Tatier.