Prioritou estónskeho predsedníctva EÚ bude podľa Korčoka digitálna agenda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Estónsko sa najbližšieho pol roka bude snažiť využiť maximum na to, aby dokázalo, že Európska únia má zmysel. Prioritou estónskeho predsedníctva v Rade Európskej únie pritom bude digitálna agenda.

V tomto smere sa aj Slovensko môže od Estónska v mnohom inšpirovať. Vyplýva to zo slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Ivana Korčoka. Ako pripomenul, Tallin si sadá na predsednícku stoličku o pol roka skôr.

Estónsko pripravuje aj mimoriadny summit premiérov a prezidentov, ktorý bude 29. septembra a jeho hlavnou témou bude práve digitálna agenda. Predsedníctvo tejto pobalstkej krajiny odovzdá Malta, s ktorou bolo v predsedníckom Triu aj Slovensko.

Dôraz Estóncov na digitálnu agendu

„Estónci sa budú veľmi snažiť pohnúť dopredu napríklad digitálnu ekonomiku. Tá krajina je digitálna, v mnohom sa môžeme od nich inšpirovať. Napríklad v tom, akým spôsobom zjednodušujú život občanom tým, že odišli od papierovej formy, takmer celá komunikácia so štátom je v digitálnej forme,“ povedal Korčok s tým, že sa opäť ukazuje, že aj malé krajiny môžu byť inšpiratívne.

Estónske predsedníctvo má okrem digitálnej agendy v programe aj problematiku otvorenej a inovatívnej ekonomiky, bezpečnosti a ochrany EÚ a inkluzívny a udržateľný rast. Okrem toho by sa lídri na decembrovom summite mali dohodnúť, aký je výsledok diskusie o budúcnosti Európskej únie.

Podoba brexitu v konkrétnejšej forme

Pokiaľ ide o brexit, ten dostanú Estónci na stôl v oveľa konkrétnejšej podobe ako my. Tallin takisto čaká aj ťažká debata v oblasti rozpočtu. „Estóncom držíme palce aj v tom, že ich predsedníctvo prichádza o polroka skôr, ako bolo plánované. Ocitli sa pod veľkým tlakom, pomáhame im aj my,“ uviedol Korčok.

Ako vysvetlil, Londýn mal mať pôvodne predsedníctvo od júla 2017 do konca roka, pre brexit sa však ostrovy predsedníctva vzdali a ujala sa ho ďalšia krajina v poradí, Estónsko. Estónske predsedníctvo by malo stáť približne toľko, koľko slovenské, čiže zhruba 70 miliónov eur.

Na čele Rady EÚ sa členské štáty striedajú každých šesť mesiacov. Počas tohto obdobia vedie predsedajúca krajina zasadnutia na všetkých úrovniach Rady a zodpovedá tak za formovanie európskej legislatívy od expertnej až po ministerskú úroveň. Rada Európskej únie je spolu s Európskym parlamentom hlavným rozhodovacím orgánom Únie.

Zastupuje vlády všetkých 28 členských štátov, prijíma právne predpisy a koordinuje politiky Únie. Zasadá v desiatich rôznych formáciách v závislosti od témy. Predsedajúca krajina pripravuje a vedie všetky rokovania Rady s výnimkou formácie pre zahraničné veci, ktorú riadi vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Korčok