- aktualizované 21. mája 18:00
BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Prípad matky z Ekvádoru a jej deväťročnej dcéry sa stáva medzinárodným škandálom. Vyhlásila to na pondelkovej tlačovej besede poslankyňa Národnej rady SR a členka parlamentného ľudskoprávneho výboru za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Natália Blahová v súvislosti s medializovaným prípadom.
Matka z Ekvádoru prišla na Slovensko ešte minulý rok vo februári a priviedla dcéru na prázdniny k otcovi, ten jej ju do dnešného dňa nevrátil.
„Minulý týždeň ekvádorský parlament jednohlasne schválil rezolúciu, ktorou vysiela na Slovensko svoju ministerku spravodlivosti, ministerku zahraničných vecí a ombudsmanku s cieľom riešiť nevymožiteľnosť práva, a to na najvyššej diplomatickej úrovni,“ informovala Blahová. Na tlačovej besede Blahová zverejnila aj video, na ktorom Juhoameričanka prosí po slovensky o pomoc pri získaní svojej dcéry.
Národný a medzinárodný tlak
„Podpredsedníčka ekvádorského parlamentu vyhlásila, že už nejde iba o potrebu tlaku niektorých úradov, ale musí prísť národný a medzinárodný tlak. Kritizovala ´politickú moc´ rodiny otca dieťaťa, ktorá má vplyv na nekonanie slovenských úradov,“ povedala Blahová a odvolala sa na ekvádorské médiá. Prípad nazvala medzinárodnou blamážou – únos dieťaťa s požehnaním štátnych orgánov.
SaS nepodporí návrh kotlebovcov na sprísnenie interupcií, chcú sa vyhnúť ilegálnym potratom
„Vizitka, ktorú robí štátna moc nám všetkým, vytvára vo svete o Slovensku hrozivý obraz ako o krajine, v ktorej spravodlivosť neexistuje a ľudské práva a medzinárodné dohovory sú len zdrapmi papiera, ktoré nevieme a nechceme rešpektovať,“ uviedla. Zároveň vyzvala ministra spravodlivosti, ministra zahraničných vecí a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby začali konať a aktívne vyslali signály smerujúce k spolupráci s Ekvádorom.
„Nesmieme akceptovať to, že obeťami všeobecného marazmu, morálneho rozvratu a bezprávia sa stávajú už aj tí najbezbrannejší – deti,“ vyhlásila Blahová.
Otec ignoruje rozhodnutia súdu
Podľa Blahovej okresný súd aj krajský súd rozhodli, že dieťa sa má ihneď vrátiť do Ekvádoru, otec však rozsudky nerešpektoval. „Zmaril aj výkon súdneho rozhodnutia. Odmietol rešpektovať aj rozhodnutia okresného a krajského súdu o styku dieťaťa s matkou,“ priblížila s tým, že ani miestna polícia po upovedomení matke nepomohla. Až po roku a po mnohých upozorneniach otvorili trestné stíhanie.
Tomanová bude opäť pod drobnohľadom ľudskoprávneho výboru, úrad sa bráni podporou nadaných detí
Blahová uviedla, že otec dcéru prihlásil do školy v Jakubove a sám sa tam zamestnal ako asistent učiteľa. „Okresný úrad v Malackách zrušil rozhodnutie školy, krajský súd rozhodnutie o neprijatí žiačky potvrdil. Riaditeľka školy rozhodnutie nadriadeného orgánu aj súdu ignoruje a dieťa ďalej navštevuje školu v Jakubove,“ povedala a dodala, že starosta obce Jakubov je starý otec maloletej.
Podľa Blahovej zlyhal aj úrad práce v Malackách v úlohe kolízneho opatrovníka. „Zamestnankyne úradu nahlásili súdu, že nadriadení na nich vyvíjajú neprimeraný tlak s cieľom manipulovať situáciu v prospech otca,“ uviedla. Podľa nej sa obávali, že nemôžu ochraňovať dieťa. Matka už rok nebola doma v Ekvádore.
Verejnoprávnosť predstavuje niečo iné, myslí si Farkašovský a Blahová žiada odstúpenie Rezníka
„Zostala tu na Slovensku a čaká na svoju milovanú dcéru. Bez prostriedkov, bez zázemia, bez svojej rodiny, bez práce. Vyčerpaná opakovanými frustrujúcimi pokusmi o stretnutia s dcérkou. A to napriek rozhodnutiam slovenských úradov a súdov,“ vyhlásila Blahová.
Blahová čelí obvineniam
V januári právny zástupca otca Andrej Gara vyhlásil, že poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Natália Blahová zavádzala v súvislosti s kauzou týkajúcou sa boja o dieťa medzi slovenským otcom a ekvádorskou matkou. Podľa neho sa Blahová ako poradkyňa matky v základnej škole v Jakubove pokúsila „nezákonne zrealizovať výkon rozhodnutia odobratím dieťaťa“.
Gara v tlačovom vyhlásení zdôraznil, že maloletá Izabela nebola zverená do osobnej starostlivosti matky. „Zo strany poslankyne Blahovej ide o lož,“ vyhlásil. Dodal, že rodičia sa ešte pred sobášom dohodli, že budú maloletú vychovávať na Slovensku, kde chodila do škôlky aj školy. Gara informoval, že dcéru ako prvá uniesla matka, keď sa v polovici januára 2015 náhle rozhodla nevrátiť na Slovensko z Ekvádoru.
Podľa medializovaných informácií Úrad komisára pre deti Viery Tomanovej obvinil Blahovú, že sa pokúsila o nezákonný výkon rozhodnutia, čím podľa Tomanovej prekročila právomoci verejného činiteľa.
Zložitá situácia
Ministerstvo spravodlivosti v reakcii uviedlo, že nedisponuje oprávnením na zasahovanie do prebiehajúceho súdneho konania, keďže by to bolo v rozpore aj s ústavou.
Blahová upozorňuje na nákazu syfilisu v okrese Trebišov, ľudskoprávny výbor uznesenie neprijal
„Navyše v súčasnosti vo veci rozhoduje ústavný súd, ktorý ústavnú sťažnosť podanú otcom dieťaťa 8. marca 2018 uznesením II. ÚS 148/2018 prijal na ďalšie konanie a zároveň odložil vykonateľnosť sťažovateľom napadnutých uznesení okresného a krajského súdu do právoplatnosti rozhodnutia ústavného súdu vo veci samej. Výkonu rozhodnutia tak bráni uvedené uznesenie ústavného súdu,“ reagoval rezort spravodlivosti.
Dodali, že ide o veľmi zložitú medziľudskú situáciu, kde treba v prvom rade brať ohľad na dieťa, a sú pripravení byť súčinní pri spolupráci s ekvádorskými orgánmi v rámci svojich kompetencií. Ekvádorská strana ministerstvo spravodlivosti ešte nekontaktovala.
Legislatívne zmeny
Takisto pripojili aj stanovisko zástupkyne SR pred ESĽP k dodržiavaniu ľudských práv v návratových konaniach v Slovenskej republike. „V zmysle judikatúry ESĽP je dôležité, aby všeobecné súdy v konaní o návrat nerozhodovali automaticky či mechanicky a brali do úvahy najlepší záujem dieťaťa, ktorý môže prevážiť nad záujmom rodičov.
Judikatúra ESĽP poukazuje v tomto ohľade na článok 13 Haagskeho dohovoru, ktorý umožňuje, aby dožiadaný štát nenariadil návrat dieťaťa, ak sa preukáže, že existuje vážne nebezpečenstvo, že návrat vystaví dieťa fyzickej alebo duševnej ujme alebo ho inak privedie do neznesiteľnej situácie.
Eliminujúce dôvody návratu podľa článku 13 Haagskeho dohovoru musia byť vnútroštátnymi súdmi spoľahlivo zistené a dostatočne objasnené. Vnútroštátny rozhodovací proces musí byť spravodlivý a umožniť všetkým zúčastneným sa k veci plne vyjadriť. Opačný postup súdov viedol k tomu, že došlo k zrušovaniu ich rozhodnutí najvyšším, prípadne ústavným súdom, čo neúmerne predlžovalo konanie,“ píše sa v tomto stanovisku s tým, že Slovensko už pristúpilo k viacerým legislatívnym zmenám.