BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny schválili v prvom polroku tohto roka 8,7 tisíc žiadostí o poskytnutie príspevku na dochádzku za prácou. V porovnaní s prvým polrokom vlaňajška, kedy úrady práce schválili 14,4 tisíca žiadostí o tento príspevok, ide o pokles o takmer 40 %. Suma, ktorou úrady práce podporili cestovanie pôvodne nezamestnaných ľudí za prácou, v prvom polroku medziročne klesla o takmer 0,9 mil. eur na 2,7 mil. eur. Z celkového počtu žiadateľov o príspevok bolo 151 samostatne zárobkovo činných osôb. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Najviac žiadostí o príspevok schválili úrady práce od začiatku januára do konca júna tohto roka v Košickom, Prešovskom a Trenčianskom kraji. V Košickom kraji tento príspevok v prvom polroku tohto roka získalo 1,7 tis. pôvodne nezamestnaných, v Prešovskom kraji išlo o takmer 1,6 tis. osôb a v Trenčianskom kraji štát príspevkom na dochádzku za prácou podporil zamestnanie sa vyše 1,2 tis. ľudí.
Príspevok na dochádzku za prácou sa poskytuje pôvodne nezamestnanej osobe, ktorá bola v evidencii úradu práce aspoň tri mesiace a úrad práce ju z evidencie vyradil pre nástup do zamestnania alebo začatie samostatnej zárobkovej činnosti. Príspevok pri cestovaní za prácou z miesta trvalého alebo prechodného pobytu do 30 kilometrov dosahuje do 50 eur. Pre ľudí, ktorí cestujú za prácou do 60 kilometrov, príspevok predstavuje 80 eur.
Maximálny príspevok pri dochádzaní za prácou do 90 kilometrov poskytujú úrady práce v sume 100 eur. Ak pôvodne nezamestnaná osoba cestuje za prácou do 120 kilometrov, úrad práce jej môže vyplatiť najviac 110 eur. Ak ide o dochádzanie za prácou do 250 kilometrov, maximálny príspevok tvorí 120 eur. Pri cestovaní za prácou do 600 kilometrov môže príspevok dosiahnuť najviac 130 eur. V prípade, že osoba za prácou cestuje nad 600 kilometrov, môže jej úrad práce vyplatiť príspevok maximálne v sume 135 eur.