BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Rodičovské príspevky a príspevky pri narodení dieťaťa by mali byť pre dlhodobo nepracujúcich nižšie až od 1. júla budúceho roka. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý na rokovanie parlamentného výboru pre sociálne veci predložil jeden z predkladateľov navrhovaných zmien, poslanec Štefan Kužma (SDKÚ-DS). Pôvodne sa pritom mali tieto zmeny uplatňovať už od 1. septembra tohto roka. „Je to preto, aby sa niekomu nestalo, že už čaká dieťa a počítal s inými podmienkami,“ povedal poslanec. Zmeny v poskytovaní rodinných príspevkov by sa tak podľa neho mali vzťahovať na deti, ktoré sa narodia po 1. júli budúceho roka.
Ďalší z pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložil poslanec Kužma, zmierňuje podmienky na získanie nezníženého rodičovského príspevku. Rodičovský príspevok neklesne na polovicu aj v tom prípade, ak jeden z rodičov pracoval na dohodu, z ktorej nevzniká povinnosť platiť nemocenské poistenie. Takisto na rodičovský príspevok v plnej výške bude nárok vtedy, ak jeden z rodičov v čase podania žiadosti o príspevok pracoval.
Podľa pôvodného návrhu mali mať nárok na rodičovský príspevok v plnej výške iba tí rodičia, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku odpracovali spolu minimálne 270 dní. V opačnom prípade by sa im rodičovský príspevok znížil na polovicu. Pravidlo sa nemá vzťahovať na študentov vysokých škôl a ľudí, ktorí v sledovanom období ukončili štúdium na vysokej alebo strednej škole. Zároveň bude postačovať, ak podmienku splní aspoň jeden z rodičov.
Rovnaké podmienky sa majú zaviesť aj pre vznik nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Ak ani jeden z rodičov nesplní podmienku o práci, resp. štúdiu, nebudú mať rodičia nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. Oba návrhy zákonov majú zároveň pozitívne dopady na verejný rozpočet. V prípade rodičovského príspevku predpokladajú poslanci úsporu verejných financií vo výške 44 miliónov eur ročne a v prípade príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa sa predpokladá úsporu až vo výške 5,92 milióna eur ročne.