Prístupové rokovania Severného Macedónska s Európskou úniou sa začnú v utorok 19. júla. V sobotu večer po zasadnutí vlády to oznámil tamojší premiér Dimitar Kovačevski.
„Týmto uzatvárame ďalší objektívne historický krok pre našu krajinu. Máme vyjednávací rámec, v ktorom je chránený macedónsky jazyk a identita,“ povedal.
Niekoľko hodín predtým severomacedónsky parlament schválil francúzsky návrh na kompromis, ktorý pomôže odstrániť námietky susedného Bulharska proti snahám Severného Macedónska o vstup do EÚ.
Kompromisy a rovnováha
Podľa návrhu, ktorý minulý mesiac prezentoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, by sa Severné Macedónsko zaviazalo zmeniť svoju ústavu s cieľom uznať bulharskú menšinu, chrániť práva menšín a zakázať prejavy nenávisti, ako to požaduje Bulharsko, ktoré je členom EÚ od roku 2007.
V Severnom Macedónsku schválili francúzsky návrh na kompromis a posunuli krajinu bližšie k EÚ
Dohoda by tiež odblokovala začiatok rokovaní so susedným Albánskom. Macron vtedy zdôraznil, že návrh nespochybňuje oficiálnu existenciu macedónskeho jazyka, ale poznamenal, že tak ako všetky dohody „spočíva na kompromisoch a rovnováhe“.
Podpora Michela a Blinkena
Vládna koalícia v Severnom Macedónsku podporila návrh ako rozumný kompromis, ktorý neohrozuje národné záujmy ani identitu, zatiaľ čo opozícia ho odsúdila ako národnú zradu s tým, že Bulharsko spochybňuje históriu, jazyk, identitu, kultúru a dedičstvo Severného Macedónska.
Krok severomacedónskych zákonodarcov okamžite verejne podporili predseda Európskej rady Charles Michel, šéf americkej diplomacie Antony Blinken či albánsky premiér Edi Rama.