BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – V Európskej únii podľa poslanca Národnej rady SR za KDH Radoslava Procházku neveria, že by Slovensko mohlo povedať v súvislosti s navýšením eurovalu zvyšku eurozóny nie. Ako Procházka pre agentúru SITA povedal po konferencii v Ríme, na ktorej hovoril s predstaviteľmi Európskej centrálnej banky, vysokopostavenými funkcionármi Európskej komisie a talianskej vlády, euroval nie je dokonalé riešenie, ale je jediné, na ktorom sa sedemnásť exekutív bolo schopných dohodnúť. Ak jedna z reprezentácií následne povie nie, najhoršie dôsledky to bude mať práve pre ňu. „Predstava, že v prípade rozpadu eurozóny si budeme ďalej požičiavať za tie úroky, čo dnes, a že naše banky z toho celého vylezú bez jedinej poškvrny, je za hranicou zdravého rozumu a totálne ignoruje nielen geopolitickú, ale aj základnú ekonomickú realitu,“ upozornil Procházka.
Odporúčame:
SaS definitívne vraví eurovalu nie
Mikloš by hlasovanie o eurovale spojil s podporou vlády
Euroval môže znamenať rozpad koalície, tvrdí Figeľ
DOSTÁL: Kto presadzuje spojenie hlasovaní, chce pád vlády
Gašparovič chce s poslancami hovoriť o eurovale
Grécko by malo podľa Sulíka vyhlásiť bankrot
Niektorí poslanci SaS už menia názor na euroval
Ak Slovensko povie eurovalu nie, vráti sa o celú dekádu späť
Ak by Slovensko ako jediné odmietlo euroval, podľa poslanca sa z hľadiska nášho postavenia v Európe vrátime o celú dekádu späť, do čias, keď sme sa „driapali z čiernej diery“, do ktorej nás dostali dve Mečiarove vlády. „Trinásť rokov tu ľudia, firmy a v nemalom rozsahu aj štátna správa robili veľa pre to, aby sme boli plnohodnotným členom euroatlantického spoločenstva. Cesta späť je krátka a bude znamenať, že do Dunaja hodíme desaťročie integračnej roboty a znova sa ocitneme v mocenskom vákuu, kde sa budú karty rozdávať nanovo,“ zdôraznil.
Nikto v Európskej únii podľa Procházku nespochybňuje, že nevyhnutnou podmienkou riešenia krízy je zásadná redukcia podmienok pre vznik nových dlhov a vyhubenie morálneho hazardu. Tie veci idú ruka v ruke, každá pomoc je viazaná na prísne podmienky a aj vo vzťahu ku Grécku je zrejmé, že na plnení tých podmienok sa trvá. „Ale rovnako sa zdá byť konsenzus v tom, že rezignácia na spoločné európske riešenie v podobe trvalého eurovalu výrazne zvýši riziko, že skrachuje euro ako také, že dôjde k rozvratu bankového a finančného systému vo väčšine krajín eurozóny a že sa následne rozdelí, ak nie úplne rozpadne, aj Európska únia. Ak by tento proces nominálne spustilo práve Slovensko ako jediný nositeľ nesúhlasu spomedzi všetkých krajín eurozóny, každému, okrem úplných diletantov, je jasné, že to, čo usporíme na našom príspevku do eurovalu, sa v horizonte mesiacov, možno týždňov, zmení na obrovskú stratu,“ upozornil poslanec. Tá strata bude mať podľa neho nevyčísliteľnú hodnotu, pretože pre malý štát, ktorého sused na východe predstavuje nepredvídateľný kolos a ktorého susedovi na juhu rastie apetít po minulých časoch, je inštitucionálna a politická príslušnosť k prvej európskej lige čímsi, čo sa ani nedá zaplatiť.